Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě

newsletter.png Už se vám stalo, že se při práci nebo ukládání poškodil dokument a pak už nešel otevřít? Nastavte si program správně, v okamžiku problému už je pozdě! Poradí vám newsletter z 31. července 2012.  

Dobrý den,

stále se v redakci setkáváme s požadavky nešťastných uživatelů, kterým se při práci poškodil dokument, např. při výpadku proudu, nebo o něj přišli. Žádají nás o radu, jak poškozený dokument zachránit  nebo kde najít zálohy. V takových případech ale často nepomůže nejen svěcená voda, ale ani pan prezident.

Je to na vás, uživatelích.

Toto je newsletter pro uživatele webu OpenOffice.cz, pokud se vám nelíbí, můžete si ho odhlásit ve svém nastavení.

Nastavte si ukládání záložních souborů

Jak OpenOffice.org, tak LibreOffice mají nastavení velmi podobné. V nabídce Nástroje vyberte položku Volby (nebo Možnosti) a v sekci Načítání/Ukládání zatrhněte položku Vždy vytvořit záložní kopii. Zatrhněte také Informace pro automatické obnovení uložit každých X minut a počet minut nastavte na 1. Každou minutu se uloží záložní kopie dokumentu a informace pro záchranu všech dokumentů pro případ pádu aplikace (což zahrnuje také výpadek proudu).

TIP: Tamtéž si můžete vybrat výchozí formát dokumentů, zbavíte se tak někdy obtěžujících dotazů. Doporučujeme OpenDocument Format (ODF).

Víte, kam se zálohy ukládají?

V sekci Cesty si nastavte, kam se mají zálohy ukládat. Obvykle jde o adresář skrytý hluboko v nastavení programu, nastavte si nějaký přístupnější, např. ve svých dokumentech, které pravidelně zálohujete. (Nezálohujete? Velká chyba!)

Tip: Pojistěte se a dokument ukládejte např. pomocí Dropboxu nebo Ubuntu One.

Úspěšné ukládání přeje
redakce@openoffice_cz

P.S. Víte, jaký je rozdíl mezi instalací programů ve Windows a Linuxu?

http://www.linuxexpres.cz/duel/linux-versus-windows-instalace-a-aktualizace-programu

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar Mach
Odpovědět
Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
19. 08. 2012, 10:04:51
Svatá pravda. Potkal jsem pár studentů, kteří svou absolvenstskou (popř. DP, BP) ukládali pouze na svůj flashdisk. Co k tomu dodat.

Pro další zvýšení ochrany a komfortu nejen pro textové soubory si nastavte ukládání verzí souborů. Nabídka Soubor > Verze...

Dropbox sice verzování podporuje automaticky, ale přeci je více ochran znamená více bezpečí a klidu, že během sekundy nepřijdete o půlroční práci.
user avatar žakoň
Odpovědět
Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
1. 10. 2012, 21:34:20
Super věc!!! Díky za tip!!!
Jen nechápu, proč takto užitečná věc pro všechny, není ve výchozím nastavení programu hned po nainstalování?
user avatar Petr
Odpovědět
Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
4. 07. 2014, 15:26:57
Hm... všechno fungovalo skvěle do doby, kdy jsem úmyslně zavřel tabulku bez uložení. Čekal bych, že kvůli tomuto překlepu, ne opravdu nechci ukládat, tahle funkce existuje. Ale ouha, zálohovaný soubor v podle dobré rady mnou vytvořené složce "záloha", zmizel taky.... (
user avatar Petr
Odpovědět
Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
4. 07. 2014, 15:36:25
Vlastně celá ta funkce je skoro k ničemu? Dyk při výpadku proudu se přesně tohle děje? Pokud si smažete podstatnou část dokumentu, máte minutu na to, to napravit. Což není takový problém, když o chybě víte, ale v momentě, kdy si třeba k počítači sedne vaše ratolest, zatímco vy zaléváte kafíčko, jste v háji. Já bych čekal, že ZÁLOHOVÁNÍ funguje jednoduše tak, že se vytvoří plnohodnotná KOPIE, nikoli jen nějaký systémový soubor... Ideální stav je cyklus tří zálohových dokumentů, které se postupně znovu přepisují...
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
7. 07. 2014, 00:47:34
Pokud si nastavíte zálohování (vytváření záložního souboru), pak se skutečně vytváří záložní soubor. Věřte mi.
user avatar J.Heryán
Odpovědět
Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
27. 03. 2015, 14:44:12
Mně se na automatickém ukládání nelíbí jedna věc. Když zahájím nová dokument, nedovolí mi ho office uložit dřív, než jsou v něm nějaká data. Jenže když začnu vkládat, neukládám hned (občas nechci ani nic ukládat). Tak si píšu v dokumentu bez názvu a nastoupí první automatické uložení, jenž ovšem selže, takže se uloží znovu a zase ... v tak rychlém sledu, že se prakticky zablokuje počítač. A jediný způsob jak se toho zbavit (krom sestřelu) je probojovat se nereagujícím menu k uložení.
user avatar rogalo
Odpovědět
Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
10. 07. 2015, 11:03:52
Dobrý den
Měl jsem zálohovaný calc ale nebylo to nic platné.
po haváryji systému a nově nainstalovan libreoffice chyběli moduly v zálohovaném calku.
Jak to vlastně mám zalohovat?
user avatar Frantaxy
Odpovědět
Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
23. 08. 2015, 10:23:48
Dobrý den
Potřebuji poradit,jak uložit menu v calcu makrem?
Něco jsem našel na netu ale to ukládá jenom moduly.
Já potřebuji aby to ukládalo vše.přikládám makro.

sub Export_BasicLibrary_Standard
oihandler = createUnoService("com.sun.star.task.InteractionHandler")
dim oArgs(0) As New com.sun.star.beans.PropertyValue
oArgs(0).Name = "InteractionHandler"
oArgs(0).Value = oihandler
sUrlFolder = converttourl("C:\Users\název počítače\Desktop\zal modul\BasicBackup")'Ordner in den exportiert werden soll
GlobalScope.BasicLibraries.exportLibrary("Standard",sUrlFolder,oArgs)' Bibliothek Standard unter "Meine Makros"
'Thiscomponent.BasicLibraries.exportLibrary("Standard",sUrlFolder,oArgs)' Bibliothek Standard im aktuellen Dokument
msgbox "OK -> Záloha byla uložena"
end sub

Moc děkuji Frantaxy
user avatar Iva
Odpovědět
Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
24. 01. 2016, 17:56:45
TO MĚ PORDŽTE! Kam se ukládá ta záložní kopie dokumentu? Mně se ukládá JEN ten systémový soubor a kopie žádná. Mám W7, nejsem počítačový tatar, ale v adresářích nastavených v cestách k souborům a ani jinde v pc jsem ty pravidelné kopie nenašla. Mám pouze kopii při zavírání, ale ty, co mne zdržují v psaní každé 3 minuty(můj případ, se ukládají nejspíš někde na Marsu. Projela jsem i skryté a systémové složky přes Total Commander a nic!
Když mi spadne OO, což se mi děje hodně často, mi to hlásí, že soubor název-0.odt nenalezen a nahodí to starou kopii z minulého uzavření, což je třeba ráno a já přicházím o celý den práce. Už tedy ne, ale ne díky OO ale díky samostatnému prográmku a spouštěči úloh, který jsem si nainstalovala a vyladila, takže už mně momentálně pije krev jen ztráta dat za posledních 10 minut.
Moc díky předem za nakopnutí správným směrem,kde hledat!
user avatar neutr
Odpovědět
Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
26. 01. 2016, 12:02:52
Většinou se to ukládá v temporay. To je pod Vaším profilem > data aplikací > název balíku, ... v tom je jediný folder s číslem verze. Pokud by tam byly dva - tak ten s menším číslem smažte - dělá jen bordel. Po rozkliknutí je tam někde folder "temp".

Chyba je v tom, že jste předem neurčila adresář záloh.

Ne snad, že by se to ztratilo. Na původním místě zůstane zašedká jakoby otevřená kopie. problém je v tom, že po dalším uložením jinam se ztratí z náhledu, ale zůstává tam. Když tedy začnete pracovat a není uloženo dostane se to do temporay - ale Windows. Takže pokud to nenajdete v temporay balíku, bude to nejspíš tam.

Existuje ale extra makro, které umí ukládat dokument paralelně v různých verzích. Ovšem Vy už něco máte stažené - možná je to ono.

Pokud byste něco takového potřebovala je vždy lepší obrátit se na f=orum. Tohle je 4 roky stará diskuse k článku. To čte jen velice málo lidí.
user avatar Zuzana
Odpovědět
Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
4. 04. 2019, 14:03:08
A jste jako v tom LibreOfficu normální? Doprčic odkdy je sakra zvykem,že si já mám hrabat v nastavení produktu,aby se mi jako ukládaly zálohy? Proč MO to dokáže vyhodit sám,když vám spadne PC a vy to tím pádem nemáte ručně uložené,že má v sobě dokumet z takovéto a takového času,jestli si přeješ otevřít ten (protože to je ten,na kterém jsi dělal,než to spadlo) a nebo jestli chceš otevřít nový? To si ze mě snad děláte legraci! A ještě,jak tu čtu, se ty zálohy ukládají tak prapodivně,že je to vlastně jako bych si nic neuložila,protože to nejde otevřít!
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
4. 04. 2019, 15:24:03
Libre Office (stejně tak Apache OpenOffice) upozorní ihned při prvním otevření nějakého (nejen nového) dokumentu na to že je třeba obnovit poslední soubor který spadl.

Jestli nějaké trdlo klikne na zahodit - má smůlu. První o co by se měl starat je právě obnova posledního dokumentu. Tím je garantováno že se nešbudou sulcovat rozsypané dokumenty. Ty jsou ve skutečnosti jen rozzipované. Je otázkou proč LO (AOO) spadlo. Nemusí to být přímo dokumentem který se musí obnovit.

MO to dělá prakticky stejně - jen umožňuje zřejmě obnovu až když se mi chce obnovovat. V LO (AOO) to lze udělat také, jen se potom musí najít adresář kde je ten seklý soubor. Přednost má udržet soubory v kondici - prokrastinace je výsadou ignorantů. Platí zde staré pořekadlo - co můžeš udělat hned neodkládej na zítra.

Ukládání do Temporay je typicky "windovsácké" a dělá se to stejně - jen neinformovaný uživatel neví jak se to má. To je ale veskrze stejné u MO i LO (AOO) a nemyslím si že by oddalování obnovy bylo užitečné. Nanejvýš se po nějakém čase vymaže historie a neobnovený soubor je stejně v pekle.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Nastavte si správně ukládání dokumentů, pak bude pozdě
4. 04. 2019, 18:15:39
Článek je z roku 2012. Neposuzujte prosím stav aplikace sedm let staré. Nyní je obnova v LibreOffice daleko lépe vyřešena. Automatická záloha je spíš doplněk, hodí se, ale pro obnovu dokumentů není nezbytná.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz