Převod datumu na text, odstranění HTML značek

LO.png Po velmi dlouhé době se vracíme k tipům pro LibreOffice. V tomto díle se naučíte převádět buňky v Calcu, formátované jako datum, na textové a spojovat je. Dále vám ukážeme, jak zabránit nechtěným změnám v dokumenntu, jak odstranit HTML značky a trvale ukrývat panel Hledání.  

Jak zabránit nechtěným změnám v dokumentu

Dokument OpenOffice/LibreOffice slouží jako zdrojový dokument pro výměnu informací. Často však lze očekávat jako finální výstup například soubor ve formátu *.pdf, který neumožňuje snadné provádění změn. Přesto i soubory LibreOffice, konkrétně dokumenty Writeru, Calcu, Impressu a Draw, lze uložit se zakázanými právy pro editaci. To lze využít v několika případech:

  • Máte soubor, který je váš, je pro vás nebo další uživatele a nechcete sobě nebo jim zcela znemožnit možnost editace, ale ve výchozím stavu je soubor needitovatelný, aby nedošlo k nechtěným náhodným změnám.
  • Máte soubor, který je určen pro obecné užití, ale ale změny mohou provádět jen pověřené osoby. (Typicky u sdílených souborů.)

V obou případech je postup stejný.

  1. Vytvořte dokument.
  2. V nabídce Soubor vyberte Uložit jako.
  3. V dialogovém okně zaškrtněte pole Uložit s heslem.
  4. V dalším dialogu klikněte na nabídku Možnosti.

Uložení souboru Uložení souboru

Dále se postup liší v závislosti na tom, zda chcete uživatelům umožnit provádět změny či ne.

Pokud ano, pouze zaškrtněte pole Otevřít soubor jen pro čtení.

Uložení souboru jen pro čtení Uložení souboru jen pro čtení

Jestliže však chcete možnost editace umožnit oprávněným osobám s heslem, vyplňte příslušné heslo pro editaci.

Poté soubor uložte.

Jakmile jej znovu otevřete, nebudete moci v dokumentu provádět žádné změny. Abyste si zpřístupnili možnost editovat soubor, klikněte na nabídku Úpravy | Režim úprav. Pokud není možnost úprav zaheslována, můžete rovnou soubor editovat, pokud jste použili heslo, musíte jej zadat.

Vložení hesla pro editaci souboru Vložení hesla pro editaci souboru

Jak v Calcu převést datum na text

Zdroj: Převod datumu na text

V buňce A1 datum, například 01.11.2018. Buňka je formátovaná jako datum. V buňce A2 pak 02.12.2018. Obě buňky si přejete převést na text (1. listopadu 2018) a navíc spojit v podobě 1. listopadu 2018 / 2. prosince 2018. A to vše v jedné buňce.

To je samozřejmě možné, ale ukažme si to ve dvou krocích. Prvním bude převod datumu na text. K tomu slouží funkce TEXT. Do buňky A4 napište funkci

=TEXT(A1;"DD. MMMM YYYY")

Do buňky A5 pak napište

TEXT(A2;"DDD MMMM YYYY")

Do buňky A6

TEXT(A2;"DDDD MMMM YYYY")

Můžete tak sledovat, jak se změní hodnota buňky při zadávání různého počtu písmen D ve vzorci.

Abyste dostali konečnou podobu, musíte spojit hodnoty v obou buňkách, tedy A1 a A2. Do buňky A8 napište

=TEXT(A1;"DD.MMMM YYYY") & " / " & TEXT(A2;"DD.MMMM YYYY")

Situaci zachycuje následující obrázek, v němž v pravém sloupečku je zadání vzorce a vlevo výsledek.

Převod datumu na text Převod datumu na text

Jak skrýt panel Hledání

Zdroj: Skrytí panelu Hledání

V LibreOffice můžete využít dvě funkce pro vyhledávání. První je prosté Najít. Příslušnou lištu otevřete stisknutím [Ctrl+f], resp. příkazem z nabídky Úpravy | Najít. Chcete-li výsledek hledání i rovnou upravit, je vhodné použít funkci Najít a nahradit, kterou spustíte příkazem [Ctrl+h], resp. z nabídky Úpravy | Najít a nahradit. Obě funkce se v ledačem prolínají, ale často je vhodné i pro obyčejné vyhledávání použít funkci Najít a nahradit. Ta totiž umožňuje prohledávat styly, vyhledávat pomocí regulárních výrazů atd. Funkce Najít prohledává jednotlivé části dokumentu, jako jsou například nadpisy, tabulky, záložky atd.

Panel Najít Panel Najít

Jelikož se funkce Najít prezentuje nikoliv v samostatném okně, ale jako panel, nepřekáží tolik; po použití často uživatelé tento panel ani neskryjí. Jenže pokud není skryt, zůstává zobrazen i při následném spuštění programu.

Abyste se tomu vyhli, stačí po každém použití panel skrýt stisknutí tlačítka Esc. Pokud již nemáte focus na panelu, ale v dokumen tu, použijte zavírací tlačítko panelu.

Jak odstranit HTML značky z textu

Chcete-li zkopírovat obsah nějaké stránky, můžete postupovat například tak, že si její obsah zkopírujete a do dokumentu Writeru vložíte jako neformátovaný text.

Jinou možností je zobrazit si zdrojový kód stránky, ten zkopírovat, vložit do Writeru a příslušné HTML značky odstranit. Tato možnost se hodí i v jiných případech, nejen kopírování webových stránek.

Zkopírovaný kód stránky Zkopírovaný kód stránky

V LibreOffice však nelze jednoduše tyto značky odstranit. Pomůže však doplněk Oprava hypertextových odkazů od našeho kolegy Julia Pastierika. V poslední verzi tohoto doplňku bylo přidáno tlačítko Odstranění HTML značek. Po instalaci doplňku a zmáčknutí tohoto tlačítka tak dostanete to, co očekáváte.

Odstraněné značky na stejném místě dokumentu Odstraněné značky na stejném místě dokumentu

Autor používá LibreOffice 6.2

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz