Marcel Kolaja

Hromadné odstranění ručních zalomení, převod desetinného čísla na stupně a další postupy

LO.png Po delším čase přichází další díl tipů a triků pro LibreOffice a OpenOffice. Tentokrát se podíváme hlavně na moduly Writer a Calc a ukážeme si, jak převádět desetinná čísla na obloukové míry, jak zrušit popisky u obrázků a nebo třeba, jak hromadně odstraňovat nechtěné skryté znaky pomocí regulárních výrazů.  

Pro soubory .docx raději OO nebo LO?

Zdroj: Rozdíl načtení LO a OO Writer docx

The Document Foundation nasadila v posledních verzích LibreOffice značné úsilí k vylepšení podpory kancelářských formátů Microsoftu s cílem zachovat maximální věrnost při otevření, editaci a ukládání.

Četné zkušenosti uživatelů tomu dávají za pravdu. Stačí porovnat dva výstupy na obrázku. První pod pisatele odpovídá své předloze ve Wordu a pochází z LibreOffice, druhý je z OpenOffice. Vidíte, že chybí některé sloupce, sloupce byly posunuty a došlo ke zdvojení čar. Takový dokument by zřejmě neprošel testem kvality. Přitom se jedná o jednoduchou tabulku, byť se sloučenými buňkami.

Vyplatí se vyzkoušet, ale pokud pracujete s dokumenty .docx, používejte zřejmě spíše LibreOffice.

Porovnání rozdílů otevřeného souboru ve formátu .docx v LO a OO Porovnání rozdílů otevřeného souboru ve formátu .docx v LO a OO

Jak převést desetinné číslo na stupně

Zdroj:Převod čísla na stupně

Jeden z členů redakce ExoSpace potřeboval ve svém článku provést v tabulce převod desetinného čísla na stupně, tedy úhlovou míru. S tímto problémem zápasili stálí pomocníci našeho fóra, nicméně nejjednodušší odpověď se zdá být od uživatele lp.

Abyste problém pochopili – máme např. desetinné číslo 2,35412 a potřebujeme ho převést do tvaru X° Y' Z".

Řešení je jednoduché. Do buňky třeba A1 napište dekadické číslo, tedy 2,35412. Označte buňku, v níž má být výsledek (třeba B1), a vložte do ní vzorec =TEXT(A1/24;"[h]o\ m'\ s,00''"). Výsledek vidíte na obrázku.

Ve vzorci se využívá toho, že úhlová míra je stejně jako časová v šedesátkové soustavě.

Kolegům dodatečně děkuji za čas a odpověď.

Jak převést desetinné číslo na obloukovou míru Jak převést desetinné číslo na obloukovou míru

Nelze změnit barvu písma

Zdroj: Why am I not able to change the color of font?

Někdy se může stát, že ať se snažíte sebevíc, nepodaří se vám změnit nějaký atribut fontu – nejčastěji právě barvu nebo řez písma. Je to proto, že písmo má nějaký styl, který byl ručním formátováním změněn. Takže pokud se vám něco takového přihodí, postupujte následovně:

  1. Nejprve zkuste použít dialogové okno Formát | Znak a příslušné atributy změňte.
  2. Pokud se nezadaří, označte si text, který si přejete změnit, a stiskněte Ctrl + m. Tím se vrátí vybrané znaky ke stylu, v němž jsou definovány, a můžete je následně snadno upravit ručně.

Jak zrušit popisek obrázku?

Zdroj: How to delete captions in writer?

Pokud chcete ve Writeru vloženému obrázku přidělit popisek, není to problém – stačí použít kontextovou nabídku a zvolit Popisek. Horší to ale je s odstraněním takového popisku.

Zkuste si při vložení obrázku otevřít okno Stylisty (v nové verzi LO implementováno do bočního panelu). Označíte-li vložený obrázek, automaticky se vám ukáže, že má styl Obrázek.

Jenže pokud vytvoříte popisek, obrázek sice stále zůstává jako obrázek, ale tentokrát je zasazen do rámce – se stylem Rámec. Jedná se tedy o dva různé objekty.

Může tak dojít k bizarní situaci, že si označíte obrázek ještě jednou (jen obrázek, ne rámec) a přidáte mu další popisek. Obrázek v rámci tak bude zasazen do dalšího rámce. A tak dále...

Obrázku lze přiřadit v podstatě nekonečné množství popisků Obrázku lze přiřadit v podstatě nekonečné množství popisků

Takže pokud chcete odstranit popisek, musíte odstranit rámec. Tím ale smažete i původní obrázek. Přesto lze popisek smazat:

  1. Přesuňte jen obrázek někam mimo rámec – nebo ho vyjměte do schránky.
  2. Označte rámec a smažte ho.
  3. Obrázek přesuňte na původní místo, resp. ho vložte.

Lze měnit orientaci stránek v Draw?

Zdroj: How do I mix page orientations in Draw?

Bohužel – musím vás zklamat, zatím to možné není. Všechny stránky v tomto modulu musí být buď na výšku nebo na šířku a musí mít stejné rozměry.

Pokud máte zájem, podpořte tuto snahu v bugzille LibreOffice.

Jak hromadně odstranit ruční zalomení řádků?

Zdroj: Remove all shift + enter characters

Ruční zalomení řádků znamená, že se sice kurzor dostane na další řádek/odstavec, ale ten je s tím předchozím svázán (hlavně stylem), takže pokud na další řádek/odstavec uplatníte styl, projeví se i v tom předchozím – a naopak.

K těmto neřestem dochází zvláště při importu textu, který prošel OCR programem na rozpoznávání znaků. Jak se hromadně zbavit všech ručních zalomení řádků?

Otevřete okno Najít a nahradit z nabídky Úpravy | Najít a nahradit. Zvolte použití regulárních výrazů a do pole Najít zadejte \n. Stiskněte tlačítko Nahradit vše a všechna ruční zalomení řádků jsou odstraněna.

Nastavení okna Najít a nahradit pro odstranění ručních zalomení řádků Nastavení okna Najít a nahradit pro odstranění ručních zalomení řádků

Autor používá LibreOffice 4.4.2

(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar vašek
Odpovědět
Hromadné odstranění ručních zalomení, převod desetinného čísla na stupně a další postupy
8. 02. 2020, 13:38:06
existuje rozšížení ke stažení
AltSearch.oxt

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Soutěž - SDD a USB flashdisky Kingston
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.

 
 
 
woo jaw demo hz