Hromadné odstranění ručních zalomení, převod desetinného čísla na stupně a další postupy

LO.png Po delším čase přichází další díl tipů a triků pro LibreOffice a OpenOffice. Tentokrát se podíváme hlavně na moduly Writer a Calc a ukážeme si, jak převádět desetinná čísla na obloukové míry, jak zrušit popisky u obrázků a nebo třeba, jak hromadně odstraňovat nechtěné skryté znaky pomocí regulárních výrazů.  

Pro soubory .docx raději OO nebo LO?

Zdroj: Rozdíl načtení LO a OO Writer docx

The Document Foundation nasadila v posledních verzích LibreOffice značné úsilí k vylepšení podpory kancelářských formátů Microsoftu s cílem zachovat maximální věrnost při otevření, editaci a ukládání.

Četné zkušenosti uživatelů tomu dávají za pravdu. Stačí porovnat dva výstupy na obrázku. První pod pisatele odpovídá své předloze ve Wordu a pochází z LibreOffice, druhý je z OpenOffice. Vidíte, že chybí některé sloupce, sloupce byly posunuty a došlo ke zdvojení čar. Takový dokument by zřejmě neprošel testem kvality. Přitom se jedná o jednoduchou tabulku, byť se sloučenými buňkami.

Vyplatí se vyzkoušet, ale pokud pracujete s dokumenty .docx, používejte zřejmě spíše LibreOffice.

Porovnání rozdílů otevřeného souboru ve formátu .docx v LO a OO Porovnání rozdílů otevřeného souboru ve formátu .docx v LO a OO

Jak převést desetinné číslo na stupně

Zdroj:Převod čísla na stupně

Jeden z členů redakce ExoSpace potřeboval ve svém článku provést v tabulce převod desetinného čísla na stupně, tedy úhlovou míru. S tímto problémem zápasili stálí pomocníci našeho fóra, nicméně nejjednodušší odpověď se zdá být od uživatele lp.

Abyste problém pochopili – máme např. desetinné číslo 2,35412 a potřebujeme ho převést do tvaru X° Y' Z".

Řešení je jednoduché. Do buňky třeba A1 napište dekadické číslo, tedy 2,35412. Označte buňku, v níž má být výsledek (třeba B1), a vložte do ní vzorec =TEXT(A1/24;"[h]o\ m'\ s,00''"). Výsledek vidíte na obrázku.

Ve vzorci se využívá toho, že úhlová míra je stejně jako časová v šedesátkové soustavě.

Kolegům dodatečně děkuji za čas a odpověď.

Jak převést desetinné číslo na obloukovou míru Jak převést desetinné číslo na obloukovou míru

Nelze změnit barvu písma

Zdroj: Why am I not able to change the color of font?

Někdy se může stát, že ať se snažíte sebevíc, nepodaří se vám změnit nějaký atribut fontu – nejčastěji právě barvu nebo řez písma. Je to proto, že písmo má nějaký styl, který byl ručním formátováním změněn. Takže pokud se vám něco takového přihodí, postupujte následovně:

  1. Nejprve zkuste použít dialogové okno Formát | Znak a příslušné atributy změňte.
  2. Pokud se nezadaří, označte si text, který si přejete změnit, a stiskněte Ctrl + m. Tím se vrátí vybrané znaky ke stylu, v němž jsou definovány, a můžete je následně snadno upravit ručně.

Jak zrušit popisek obrázku?

Zdroj: How to delete captions in writer?

Pokud chcete ve Writeru vloženému obrázku přidělit popisek, není to problém – stačí použít kontextovou nabídku a zvolit Popisek. Horší to ale je s odstraněním takového popisku.

Zkuste si při vložení obrázku otevřít okno Stylisty (v nové verzi LO implementováno do bočního panelu). Označíte-li vložený obrázek, automaticky se vám ukáže, že má styl Obrázek.

Jenže pokud vytvoříte popisek, obrázek sice stále zůstává jako obrázek, ale tentokrát je zasazen do rámce – se stylem Rámec. Jedná se tedy o dva různé objekty.

Může tak dojít k bizarní situaci, že si označíte obrázek ještě jednou (jen obrázek, ne rámec) a přidáte mu další popisek. Obrázek v rámci tak bude zasazen do dalšího rámce. A tak dále...

Obrázku lze přiřadit v podstatě nekonečné množství popisků Obrázku lze přiřadit v podstatě nekonečné množství popisků

Takže pokud chcete odstranit popisek, musíte odstranit rámec. Tím ale smažete i původní obrázek. Přesto lze popisek smazat:

  1. Přesuňte jen obrázek někam mimo rámec – nebo ho vyjměte do schránky.
  2. Označte rámec a smažte ho.
  3. Obrázek přesuňte na původní místo, resp. ho vložte.

Lze měnit orientaci stránek v Draw?

Zdroj: How do I mix page orientations in Draw?

Bohužel – musím vás zklamat, zatím to možné není. Všechny stránky v tomto modulu musí být buď na výšku nebo na šířku a musí mít stejné rozměry.

Pokud máte zájem, podpořte tuto snahu v bugzille LibreOffice.

Jak hromadně odstranit ruční zalomení řádků?

Zdroj: Remove all shift + enter characters

Ruční zalomení řádků znamená, že se sice kurzor dostane na další řádek/odstavec, ale ten je s tím předchozím svázán (hlavně stylem), takže pokud na další řádek/odstavec uplatníte styl, projeví se i v tom předchozím – a naopak.

K těmto neřestem dochází zvláště při importu textu, který prošel OCR programem na rozpoznávání znaků. Jak se hromadně zbavit všech ručních zalomení řádků?

Otevřete okno Najít a nahradit z nabídky Úpravy | Najít a nahradit. Zvolte použití regulárních výrazů a do pole Najít zadejte \n. Stiskněte tlačítko Nahradit vše a všechna ruční zalomení řádků jsou odstraněna.

Nastavení okna Najít a nahradit pro odstranění ručních zalomení řádků Nastavení okna Najít a nahradit pro odstranění ručních zalomení řádků

Autor používá LibreOffice 4.4.2

(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar vašek
Odpovědět
Hromadné odstranění ručních zalomení, převod desetinného čísla na stupně a další postupy
8. 02. 2020, 13:38:06
existuje rozšížení ke stažení
AltSearch.oxt

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.

 

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz