Instalace certifikátů v Adobe Readeru

obecna.png Adobe Reader bohužel nevyužívá k práci s certifikáty ani úložiště Windows ani Mozilly, nýbrž své vlastní. Proto je potřeba do něj samostatně importovat kořenové certifikáty autorit, aby mohlo být možné ověřovat elektronické podpisy jimi vydané. A aby toho nebylo málo, musí mít tyto certifikáty příponu .cer – ze stránek autorit si nejprve stáhněte kořenové certifikáty ve formátu DER a uložte je s příponou .cer (je to v podstatě jedno, formát je stejný).  

V menu Adobe Readeru otevřete Dokument | Správa důvěryhodných identit, v zobrazeném dialogu klikněte vpravo na tlačítko Přidat kontakty a v dalším dialogu klepněte na tlačítko Procházet, následně vyhledejte uložený kořenový certifikát .cer a otevřete ho. Tím se zobrazí v horním poli Kontakty. Klikněte na něj a v poli Certifikáty se zobrazí obsažený certifikát.

 

Dialog pro import certifikátu v Adobe ReaderuDialog pro import certifikátu v Adobe Readeru

 

V poli Certifikáty klikněte na certifikát a následně na tlačítko Důvěryhodnost vpravo. V zobrazeném dialogu je potřeba zaškrtnout volbu Použít tento certifikát jako důvěryhodný kořen a potvrdit tlačítkem OK. Nakonec klikněte na tlačítko Importovat, čímž celý proces dokončíte ( zobrazí se potvrzení o úspěšném dokončení importu).

 

Dialog pro nastavení důvěryhodnosti importovaného certifikátuDialog pro nastavení důvěryhodnosti importovaného certifikátu

 

Nakonec si můžete v dialogu Správa důvěryhodných identit přepnout zobrazení na Certifikáty a přesvědčit se, že importovaný kořenový certifikát autority je v seznamu. Dodatečně zde můžete také Upravit důvěryhodnost.

Dialog pro správu důvěryhodných identit/autorit v Adobe ReaderuDialog pro správu důvěryhodných identit/autorit v Adobe Readeru

Po úspěšném importu kořenového certifikátu a jeho nastavení jako důvěryhodného se vraťte do dokumentu a v sekci Podpisy klikněte na Ověřit vše a potvrďte provedení operace. Výsledkem by mělo být úspěšné ověření podpisu PDF dokumentu, pokud je podpis platný a autorita, která ho vydala, je pro Adobe Reader důvěryhodná. Celý proces si můžete vyzkoušet na ukázkovém dokumentu el_podepsany_dokument.pdf, který je podepsán zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu eIdentity, a dokumentu el_podepsany_dokument-2podpisy.pdf obsahujícím dva zaručené elektronické podpisy – PostSignum a eIdentity.

Potvrzení platnosti elektronického podpisu u PDF v Adobe Readeru, WindowsPotvrzení platnosti elektronického podpisu u PDF v Adobe Readeru, Windows

To je poslední díl seriálu o elektronickém podpisu. My věříme, že po jeho přečtení bude pro vás hračkou ho nainstalovat a používat.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Pepa
Odpovědět
Instalace certifikátů v Adobe Readeru
22. 06. 2011, 11:00:05
Je možné v Linuxu zobrazit podepsané PDF v Okularu, aby bylo vidět, že je to OK. Nyní se mi zobrazí v místě podpisu otazník. Ve Windows v Adobe Readeru se mi po nainstalování příslušného certifikátu zobrazí "fajfka"
user avatar Pepa
Odpovědět
Instalace certifikátů v Adobe Readeru
22. 06. 2011, 11:02:41
Samozřejmě je to dotaz a vypadl mi otazník. :-)

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Tomáš Hanusek

Tomáš Hanusek

 

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz