Jak vytvořit vlastní prezentaci

impress.png Vlastní prezentace umožňuje vytvořit několik dílčích prezentací v jedné. Není tak třeba vytvářet více samostatných prezentací.   

Představte si, že máte vytvořit prezentaci na určité téma, ale pro různé využití; jedna například bude sloužit pro hodinovou přednášku, jiná pro krátké, čtvrthodinové shrnutí a podobně. Případně cílové publikum může být jiné, takže například ne tolik znalé posluchače nebudete chtít unavit velkým množstvím technických detailů, kterým nerozumějí a které je je nezajímají. Ty budete chtít z „velké“ prezentace vypustit.

Právě k tomuto účelu můžete využít vlastní prezentaci.

Jak začít

Podstatou vlastní prezentace je vytvoření dílčí prezentace uvnitř jiné. Vlastní prezentace tak vždy bude tvořena již existujícími snímky. To znamená, že nejprve je třeba vytvořit všechny snímky, které chcete použít v jakékoliv vlastní či „mateřské“ prezentaci.

Pokud „mateřskou“ prezentaci nebudete promítat jako prezentaci, ale poslouží pouze jako zdroj snímků pro vlastní prezentace, nezáleží na pořadí jednotlivých snímků.

První krok je tedy jasný, vytvořte potřebné snímky a naplňte je obsahem. Budete-li chtít použít stejné snímky s upraveným obsahem, snímky zduplikujte a upravte. Potom ovšem „mateřská“ prezentace nebude sloužit pro promítání, bude třeba vytvořit vlastní prezentace. Alternativou je příslušné duplikované snímky skrýt, ale to je velmi nepraktické, protože byste před promítáním vlastních prezentací, kde jsou duplikované snímky použity, museli snímky zase zobrazit.

Skrytí a zobrazení snímku provedete výběrem snímku na panelu snímků a výběrem položky Skrýt snímek, resp. Zobrazit snímek z kontextové nabídky. Alternativně také můžete využít nabídku Snímek, v Notebookbaru využijte záložku Rozvržení.

Další užitečný krok spočívá v přejmenování snímků, které chcete použít do vlastní prezentace (namísto výchozího pojmenování Snímek 1, Snímek 2 atd.).

Vytvoření vlastní prezentace

Další postup pro vytvoření vlastní prezentace je následující:

  • Vlastní prezentaci vytvoříte výběrem z nabídky Prezentace | Vlastní prezentace.

  • V otevřeném dialogovém okně Vlastní prezentace poté stiskněte tlačítko Nová pro vytvoření nové vlastní prezentace.

  • V dalším okně novou vlastní prezentaci výstižně pojmenujte, abyste ji pak snadno dohledali, a z levého seznamu Existující snímky vyberte snímky z aktuální („mateřské“) prezentace, které chcete použít. Jak si můžete všimnout, nezobrazují se náhledy snímků, a v tomto kroku zjišťovat, jak jsou pojmenované snímky, které chcete použít, je problematické. Proto se vyplatí, pokud jste si snímky předtím přejmenovali.

    Vybrané snímky v levém seznamu se do pravého seznamu přidávají za vybraný (označený) snímek v pravém seznamu.

Dialogové okno Definovat vlastní prezentaci Dialogové okno Definovat vlastní prezentaci

  • Označte snímky, které chcete ve vlastní prezentaci použít. Můžete jednotlivě, případně vybrat nesouvislý blok se stisknutou klávesou [Ctrl], nebo souvislý blok se stisknutou klávesou [Shift].

  • Vybrané snímky umístíte do vlastní prezentace stisknutím tlačítka s dvojitou šipkou.

  • Zkontrolujte, zda se ve vlastní prezentaci nacházejí skutečně požadované snímky. Pro další přesunutí do seznamu snímků vlastní prezentace a z něj využijte tlačítka s dvojitými šipkami.

  • Stiskněte tlačítko OK pro uložení vlastní prezentace.

Vlastní prezentace je hotová.

Další operace s vlastní prezentací

Vytvořenou vlastní prezentaci můžete kdykoliv upravovat výběrem v okně Vlastní prezentace a stisknutím tlačítka Upravit.

Dialogové okno Vlastní prezentace Dialogové okno Vlastní prezentace

Samozřejmě nemusí zůstat jen u jedné prezentace, můžete jich vytvořit, kolik chcete. Pokud se další vlastní prezentace jen málo liší od již existující, využijte tlačítka Kopírovat. Vytvoří se tak kopie vybrané vlastní prezentace, kterou poté upravíte po stisknutí tlačítka Upravit.

Vybranou vlastní prezentaci lze též odstranit (stisknutím tlačítka Smazat).

Spuštění vlastní prezentace

Jakmile máte vytvořenou vlastní prezentaci, můžete ji hned spustit. V okně Vlastní prezentace vyberte příslušnou vlastní prezentaci a zaškrtněte pole Použít vlastní prezentaci. Poté stiskněte tlačítko Spustit a vybraná vlastní prezentace se spustí na svém prvním snímku.

Pokud pole Použít vlastní prezentaci nezaškrtnete, spustí se celá, nikoliv vlastní prezentace.

(Jako ve škole) Průměr: 5.00 | Hodnotilo: 2274
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz