Mějte své finance pod kontrolou se zajímavými šablonami

penize-graf_1.png Pro kancelářské balíky OpenOffice a LibreOffice existuje řada zajímavých šablon, které umožňují snadno udržet pod kontrolou záležitosti týkající se peněz. Podívejme se na některé z nich.  

Kdo chce mít pořádek ve svých financích, neutrácet zbytečně, nakupovat co nejlevněji nebo naopak  prodávat co nejvýhodněji, může k tomu využít také tabulkový procesor – například Calc z balíků Apache OpenOffice a LibreOffice. Nabízí velkou flexibilitu a možnost snadno a rychle nasadit hotové šablony, které si lze přizpůsobit podle vlastních představ.

Pojďme se tedy podívat na několik šablon, které jsou k dispozici ke stažení a používání. Přestože v nich chybí čeština/slovenština, neměl by s nimi mít nikdo žádný větší problém – koneckonců pro rutinní používání je lze snadno přeložit do požadovaného jazyka.

Stejně tak si lze šablony přizpůsobit i po funkční stránce, například upravit měnu (šablony bývají nejčastěji pro euro nebo americký dolar), přidat nějaké řádky/sloupce (pro další vstupní data) nebo si data zobrazit v grafech.

Srovnávač telefonních tarifů

Stránka šablony: Compare Mobile Plans / Handytarifkostenrechner

S rozmachem „neomezených“ tarifů se sice zjednodušila situace ohledně hodnocení ceny za vlastní volání, novým problémem je ale množství různých paušálů a přetrvávající dotace na telefonní přístroje. Volba operátora a tarifu tedy stále nemusí být jednoduchá.

Šablona srovnávače (dvojjazyčná: angličtina a němčina) umožňuje vyplnit si v tabulce různé tarify a pak v grafech porovnávat jejich výhodnost v různě dlouhých obdobích. Další grafy pak zobrazují vždy ten nejlevnější pro určité období.

Srovnávač telefonních tarifů Srovnávač telefonních tarifů

Kolik utrácíte za auto nebo za pivo?

Stránka šablony: Tracking Receipts

Na vedení domácího účetnictví existuje spousta programů. Lze ovšem využít i šablonu pro program Calc, která umožňuje sledovat domácí výdaje podle jednotlivých týdnů a pak v souhrnu za měsíc. Nákupy potravin jsou evidovány po dnech, ostatní kategorie výdajů v rámci celého týdne.

Každé kategorii lze předem nastavit rozpočet a pak sledovat, jak byl plněn (zda zůstala rezerva nebo byly výdaje v dané „rozpočtové kapitole“ překročeny a o kolik). Zobrazuje se to nejen v rámci jednotlivých týdnů, ale i v celkovém měsíčním souhrnu. Příjmovou stranu domácího rozpočtu tato šablona neřeší.

Domácí účetnictví Domácí účetnictví

Naplánujte si rozpočet na celý rok

Stránka šablony: Personal Budget Template

Tato šablona do značné míry souvisí s tou předchozí. Zde si totiž můžete předem naplánovat rozpočet na celý rok a pak některé druhy výdajů sledovat samostatně v podrobných přehledech a se sledováním vůči plánovanému rozpočtu.

Šablona rozpočtového plánu je jednoduchá – je to jednostránková tabulka, kde si po jednotlivých měsících vyplníte plánované příjmy a výdaje. Získáte tak přehled, kolik si můžete naplánovat na zbytné výdaje a kolik peněz uspoříte, případně kolik budete muset z úspor naopak vytáhnout.

Domácí rozpočtový plán Domácí rozpočtový plán

Nakupujte na serveru eBay výhodně

Stránka šablony: ebaY Comparison Calculator - ebaY Vergleichs-Rechner

Přestože je šablona určena pro eBay, lze ji využít pro všechny situace, kdy se člověk rozhoduje, zda si nějaké zboží koupí v místním obchodě nebo si ho odněkud objedná. Při zaslání se musí zaplatit náklady na dopravu (a případně také clo a DPH), ale při větším objemu to může vyjít levněji.

Do tabulky v šabloně se vyplní cena u místního obchodníka a parametry u jedné či více aukcí na eBay nebo jinde (anebo samozřejmě cena v klasickém e-shopu). U každé aukce se ukáže, kolik při nastavené maximální ceně, počtu kusů a nákladů na dopravu člověk ušetří oproti místnímu nákupu. Po nákupu lze doplnit i cenu, za kterou bylo zboží skutečně koupeno (šlo-li o aukci a nebyla dosažena maximální nastavená cena).

Výpočet výhodnosti nákupu Výpočet výhodnosti nákupu

(Jako ve škole) Průměr: 1.40 | Hodnotilo: 5
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Mějte své finance pod kontrolou se zajímavými šablonami
20. 08. 2014, 16:23:46
Tenhle článek patolízalsky označuju za jeden z nejpřínosnějších. Málokterý článek si cpu do záložek, protože jich už mám moc. Ale tenhle mezi ně teda patří naprosto jednoznačně. Lukáši, i za čtenáře - díky!

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz