Mějte své finance pod kontrolou se zajímavými šablonami

penize-graf_1.png Pro kancelářské balíky OpenOffice a LibreOffice existuje řada zajímavých šablon, které umožňují snadno udržet pod kontrolou záležitosti týkající se peněz. Podívejme se na některé z nich.  

Kdo chce mít pořádek ve svých financích, neutrácet zbytečně, nakupovat co nejlevněji nebo naopak  prodávat co nejvýhodněji, může k tomu využít také tabulkový procesor – například Calc z balíků Apache OpenOffice a LibreOffice. Nabízí velkou flexibilitu a možnost snadno a rychle nasadit hotové šablony, které si lze přizpůsobit podle vlastních představ.

Pojďme se tedy podívat na několik šablon, které jsou k dispozici ke stažení a používání. Přestože v nich chybí čeština/slovenština, neměl by s nimi mít nikdo žádný větší problém – koneckonců pro rutinní používání je lze snadno přeložit do požadovaného jazyka.

Stejně tak si lze šablony přizpůsobit i po funkční stránce, například upravit měnu (šablony bývají nejčastěji pro euro nebo americký dolar), přidat nějaké řádky/sloupce (pro další vstupní data) nebo si data zobrazit v grafech.

Srovnávač telefonních tarifů

Stránka šablony: Compare Mobile Plans / Handytarifkostenrechner

S rozmachem „neomezených“ tarifů se sice zjednodušila situace ohledně hodnocení ceny za vlastní volání, novým problémem je ale množství různých paušálů a přetrvávající dotace na telefonní přístroje. Volba operátora a tarifu tedy stále nemusí být jednoduchá.

Šablona srovnávače (dvojjazyčná: angličtina a němčina) umožňuje vyplnit si v tabulce různé tarify a pak v grafech porovnávat jejich výhodnost v různě dlouhých obdobích. Další grafy pak zobrazují vždy ten nejlevnější pro určité období.

Srovnávač telefonních tarifů Srovnávač telefonních tarifů

Kolik utrácíte za auto nebo za pivo?

Stránka šablony: Tracking Receipts

Na vedení domácího účetnictví existuje spousta programů. Lze ovšem využít i šablonu pro program Calc, která umožňuje sledovat domácí výdaje podle jednotlivých týdnů a pak v souhrnu za měsíc. Nákupy potravin jsou evidovány po dnech, ostatní kategorie výdajů v rámci celého týdne.

Každé kategorii lze předem nastavit rozpočet a pak sledovat, jak byl plněn (zda zůstala rezerva nebo byly výdaje v dané „rozpočtové kapitole“ překročeny a o kolik). Zobrazuje se to nejen v rámci jednotlivých týdnů, ale i v celkovém měsíčním souhrnu. Příjmovou stranu domácího rozpočtu tato šablona neřeší.

Domácí účetnictví Domácí účetnictví

Naplánujte si rozpočet na celý rok

Stránka šablony: Personal Budget Template

Tato šablona do značné míry souvisí s tou předchozí. Zde si totiž můžete předem naplánovat rozpočet na celý rok a pak některé druhy výdajů sledovat samostatně v podrobných přehledech a se sledováním vůči plánovanému rozpočtu.

Šablona rozpočtového plánu je jednoduchá – je to jednostránková tabulka, kde si po jednotlivých měsících vyplníte plánované příjmy a výdaje. Získáte tak přehled, kolik si můžete naplánovat na zbytné výdaje a kolik peněz uspoříte, případně kolik budete muset z úspor naopak vytáhnout.

Domácí rozpočtový plán Domácí rozpočtový plán

Nakupujte na serveru eBay výhodně

Stránka šablony: ebaY Comparison Calculator - ebaY Vergleichs-Rechner

Přestože je šablona určena pro eBay, lze ji využít pro všechny situace, kdy se člověk rozhoduje, zda si nějaké zboží koupí v místním obchodě nebo si ho odněkud objedná. Při zaslání se musí zaplatit náklady na dopravu (a případně také clo a DPH), ale při větším objemu to může vyjít levněji.

Do tabulky v šabloně se vyplní cena u místního obchodníka a parametry u jedné či více aukcí na eBay nebo jinde (anebo samozřejmě cena v klasickém e-shopu). U každé aukce se ukáže, kolik při nastavené maximální ceně, počtu kusů a nákladů na dopravu člověk ušetří oproti místnímu nákupu. Po nákupu lze doplnit i cenu, za kterou bylo zboží skutečně koupeno (šlo-li o aukci a nebyla dosažena maximální nastavená cena).

Výpočet výhodnosti nákupu Výpočet výhodnosti nákupu

(Jako ve škole) Průměr: 1.40 | Hodnotilo: 5
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Mějte své finance pod kontrolou se zajímavými šablonami
20. 08. 2014, 16:23:46
Tenhle článek patolízalsky označuju za jeden z nejpřínosnějších. Málokterý článek si cpu do záložek, protože jich už mám moc. Ale tenhle mezi ně teda patří naprosto jednoznačně. Lukáši, i za čtenáře - díky!

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz