O3Find, Total Commander a fulltextové prohledávání dokumentů

Máte velké množství dokumentů? Potřebujete v nich hledat? Právě pro vás je určen fulltextový vyhledávač O3Find. Další, neméně kvalitní, pomůckou může být Total Commander. Dalo by se říci, že jde o nástupce velmi populárních programů Volcov Commander a Norton Commander. Pojďme se podívat jak nám tyto programy mohou usnadnit práci při správě dokumentů, hledání v nich, ...  

O3Find

O3Find je fulltextový vyhledávač, který podporuje všechny formáty OpenOffice.org. Mezi jeho hlavní vlastnosti patří:

  • přesné hledání (najde slovo, část slova, frázi a podporuje hledání podle velikosti písmen),
  • prohledává všechny dokumenty v adresáři (volitelně i v podadresářích),
  • prohledává metadata dokumentů (autor, ...),
  • ukazuje řádky, které odpovídají hledanému výrazu (pouze konzolová verze),
  • umožňuje spustit příkaz na každý soubor, který odpovídá hledanému výrazu (pouze konzolová verze, obdoba find -exec),
  • a podpora speciálních znaků (mimo Windows 95).

Instalujeme

Program O3Find je volně ke stažení na adrese:

Obsah obou archívů rozbalíme a umístíme do jakéhekoliv adresáře.

Hledáme

Program O3Find spustíme pomocí souboru o3find_wingui.exe. Vrchní část dialogu slouží k určení typů souborů, které se budou prohledávat. Můžeme zvolit všechny formáty OpenOffice.org nebo pouze jeden

 

O3FindO3Find

Hledaný řetězec zadáme do políčka Look for text. Pomocí tlačítka Browse určíme adresář, který se má prohledávat. Search subfolders zaškrtneme v případě, že chceme prohledávat i podadresáře. Case sensitive zaškrtneme v případě, že chceme zapnout citlivost na malá/velká písmena. Prohledávání spustíme tlačítkem Find Now.

 

O3find - hledání souborůO3find - hledání souborů

Seznam nalezených souborů najdeme v části Search results. Samozřejmostí je spuštění OpenOffice.org po kliknutí na nalezeném souboru.

Několik věci bych na tomto programu změnil, ale i přesto ho hodnotím velmi kladně. Doporučuji vyzkoušet. Už nikdy neztratíte žádný dokument!

 

O3find - hledání souborůO3find - hledání souborů

Total Commander

Pokud nepoužíváte Total Commander, máte jedinečnou šanci začít. Jedná se o shareware, který je volně ke stažení na adrese http://www.ghisler.com. Instalace je velmi jednoduchá a proto se jí nebudeme zabývat. Ještě je třeba připomenout, že mezi podporované jazyky patří i čeština.

Nastavení pro hledání

Ještě než začneme hledat, musíme Total Commanderu říci, že má prohledávat soubory kancelářského balíku OpenOffice.org. To učiníme přidáním následujících řádků do souboru C:\WINNT\wincmd.ini:

[Configuration]:
SearchInFiles=*.sxw *.sxc *.sxd *.sxi *.sxm *.sxg

Sekce Configuration bude s největší pravděpodobností existovat a proto do ní přidáme pouze druhý řádek.

Hledáme

Dialogové okno vyhledávání spustíme pomocí klávesové zkratky Alt + F7 nebo přímo z menu Příkazy, Vyhledat ...

 

Výsledky hledáníVýsledky hledání

Jak sami vidíte, Total Commander nabízí mnohem více možností. Můžete hledat pomocí regulárních výrazů, názvu souboru, obsahu souboru, rozlišovat velká/malá písmena. Dále máte možnost ovlivnit výsledek hledání podle velikosti souboru, data poslední modifikace, atd.

Nebudeme se věnovat detailnímu popisu vyhledávacího dialogu, protože je celý v českém jazyce a na první pohled je jasné, k čemu jednotlivé ovládací prvky slouží.

Všechny soubory OpenOffice.org jsou vlastně klasické ZIP archívy, které obsahují XML dokumenty a obrázky (vyzkoušejte, uvidíte). Proto je nutné zaškrtnout volbu Prohledat archívy, jinak hledání nebude fungovat.

Prohlížení tabulek

Ivan Petrovic napsal pěkný plugin pro Total Commandera, který umožňuje prohlížení tabulek Microsoft Excelu. Pro použití není nutné instalovat cokoliv dalšího, tzn. ani Microsoft Office.

Ptáte se proč se tím zabýváme, když daný plugin nepodporuje OpenOffice.org Calc? Odpověď je jednoduchá - velká část uživatelů používá OpenOffice.org Calc a data stále ukládá ve formátu Microsoft Excel. Plugin se jmenuje XlsView a je ke stažení na adrese http://totalcmd.net/plugring/xlsview.html (stáhnout).

Prohlížení textových dokumentů

Alexey Babenko napsal další zajímavý plugin, který umožňuje prohlížení dokumentů Microsoft Wordu. Opět bez nutnosti instalace dalších podpůrných knihoven či Microsoft Office. Plugin se jmenuje WordFileViewer a je ke stažení na adrese http://totalcmd.net/plugring/wordfileviewer.html (stáhnout).

Výzva

Zkuste napsat autorům pluginů, zda-li neuvažují o přímé podpoře OpenOffice.org formátů. Myslím, že by se to hodilo nemalé skupině lidí.

Závěr

Doufám, že se vám článek líbil a že jsem vám ukázal další možnosti, jak prohledávat dokumenty OpenOffice.org.

(Jako ve škole) Průměr: 3.00 | Hodnotilo: 6
 

Komentáře

user avatar
Odpovědět
Salamandr
8. 12. 2004, 08:16:14
Doufám, že se něco objeví i pro Salamandr :).
Už teď má jednu hezkou funkci. Přes F3 (View) rychle otevře náhled na doc a pdf.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Robert Vojta

Robert Vojta

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz