Ohraničení (nejen) tabulek v LibreOffice

calc.png Článek ukazuje práci s ohraničením, které se používá při úpravě tabulek. Lze ale ohraničit i jiné objekty např. obrázky, odstavce nebo grafy. Dozvíte se, jak si můžete zvolit styl jednotlivých čar i jejich barvu.  

Kde se nastavuje ohraničení

Ohraničení se netýká pouze tabulek, ale aplikovat jej můžete v omezené míře také u obrázků nebo grafů. U obrázků se do nastavení ohraničení dostanete jednoduše tak, že na něj kliknete pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberete Obrázek... (mimochodem musíte mít označený obrázek samotný, nikoliv rámec). Pak už stačí jen jít do karty Ohraničení a tam jej nastavit.

Poznámka autora: Všechny operace jsou ukázány v textovém editoru Writer, ale fungují i v dalších aplikacích Calc (kde stačí buňky označit, kliknout do výběru pravým tlačítkem a kliknout na Formát buněk...) a také v Impressu.

U vložené tabulky (více k formátování tabulek v článku Pokročilá práce se vzhledem tabulky ve Writeru) je nutné tahem myši s držením levého tlačítka všechny chtěné buňky označit (tímto způsobem si lze nastavit dané ohraničení také jen pro část tabulky). Po označení tabulky opět klikněte pravým tlačítkem myši do některé z označených buněk a z vyjeté nabídky vyberte Tabulka..., kde se opět přepnete do karty Ohraničení.

Nastavení ohraničení po spuštěníNastavení ohraničení po spuštění

Výběr jen některých buněkVýběr jen některých buněk

Výchozí uspořádání čar

V kartě Ohraničení se nejdříve zaměřme na sekci Uspořádání čar vlevo nahoře, která je již přednastavena. Jedná se o pět malých čtverců s náhledy. Níže přikládáme jejich popis zleva:

 • Bez ohraničení –
 • kliknutím na tento čtverec odstraníte jakékoliv ohraničení označených buněk i mezi nimi.
 • Pouze vnější ohraničení – nastavíte ohraničení vně označené buňky, mezi sebou nebudou nijak ohraničeny.
 • Vnější ohraničení a vodorovné linky – nastavíte ohraničení vně označené buňky, mezi sebou budou ohraničeny jen po řádcích, nikoliv sloupcích.
 • Vnější ohraničení a všechny vnitřní linky – nastavíte stejné ohraničení vně i uvnitř označených buněk.
 • Vnější ohraničení bez změny vnitřních linek – nastavíte nové vnější ohraničení, ale nijak nezasáhnete do předchozího nastavení buněk uvnitř tabulky.

U všech možností je nutné si uvědomit, že bude použita uprostřed zvolená tloušťka. Ve výchozím nastavení je to 0,05 pt. Pokud si buňky neoznačíte a rovnou do prostoru tabulky kliknete pravým tlačítkem a vyberete Tabulka..., pak bude zvolené nastavení aplikováno na všechny buňky v tabulce.

Porovnání jednotlivých typů uspořádáníPorovnání jednotlivých typů uspořádání

Manuální nastavení ohraničení

Pokud se nespojíte s výchozími předvolbami, nezoufejte. Je tu možnost využít „mini-editor“ umístěný pod nadpisem Uživatelem definované, kde je základní schéma tabulky o čtyřech buňkách (rozložených dvěma řádky na dva sloupce). S tímto nastavením se setkáte vždy, kdy chcete mít ohraničeny všechny buňky tabulky, ale chcete mít jinou tloušťku, případně typ (nebo obojí) u buněk vnitřních a vnějších. Stejně tak můžete vybrat jiné vnější ohraničení na levé straně tabulky a jiné naopak na pravé straně tabulky.

Nejdříve je nutné si vybrat uprostřed v rozbalovacím poli Styl, tloušťku a typ ohraničení (například zdvojená čára, která je uvnitř tenčí a vně tlustší). Na vybranou variantu stačí jen kliknout levým tlačítkem myši, čímž ji označíte. Dále si můžete vybrat barvu ohraničení po rozkliknutí nabídky v poli Barevně (ve výchozím nastavení je Černá). Barevnou paletu nelze otevřít, takže pokud chcete jinou barvu, musíte ji nastavit. Pak už jen potvrďte OK, čímž potvrdíte změny a zavřete okno.

Porovnání velikostí ohraničení (tloušťky)Porovnání velikostí ohraničení (tloušťky)

V menu Nástroje | Volby | OpenOffice.org | Barvy si vámi požadované barvy do palety přidáte. Nejdříve vyberte jakoukoliv barvu z Tabulky barev a v Názvu ji přejmenujte. Poté klikněte na tlačítko Přidat. Pak už stačí pomocí tlačítka Upravit... vyvolat okno s paletou barev a nově pojmenovanou barvu upravit. Po jejím vybrání potvrďte tlačítky OK (jak v okně Barva , tak v položce ve Volbách ).

Volby – BarvyNabídka Nástroje - Volby – Barvy

Volby – BarvyDalší nastavení barev

A nakonec po vybrání čáry a barvy v polích Styl a Barevně stačí myší kliknout a označit dané ohraničení v „mini-editoru“ pod nadpisem Uživatelem definované, který se nachází v kartě Ohraničení.

Příklad

Dejme tomu, že chceme mít vnější okraje výrazné a všechny vnitřní méně výrazné. Ve stylu si zvolte pátou čáru od shora s tloušťkou 2,5 pt a klikněte levým tlačítkem myši postupně na čtveřici vnějších ohraničení. Jejich správnou změnu snadno poznáte podle tloušťky. Poté klikněte ve Stylu na čáru s tloušťkou 0,50 pt a stejným způsobem klikněte na vnitřní ohraničení tabulky. Bohužel se často stává, že se překliknete nebo označíte omylem jiné ohraničení. Tomu lze předejít klikáním na úsečky (ohraničení) v jejich středech (nikoliv u krajů, kde sousedí s dalšími). Pokud přesto omyl vznikne, stačí místo pouhým kliknutím odznačit a pokračovat dále, jak je třeba. Nakonec opět potvrdíte tlačítkem OK.

Nastavení tabulkyNastavení tabulky

Použitý příkladPoužitý příklad

Stíny a odsazení textu

Krom tloušťky, typu, barvy a umístění ohraničení lze stále v jedné kartě Ohraničení nastavit také Styl stínování pod nadpisem Styl stínování. Vlevo dole je na výběr pět předvolených výchozích možností (které snad ani nepotřebují komentář):

 • Bez stínování
 • Vrhat stín vpravo dolů
 • Vrhat stín vpravo nahoru
 • Vrhat stín vlevo dolů
 • Vrhat stín vlevo nahoru

Jakmile si jeden ze stínů vyberete, odemkne se možnost nastavit jeho Vzdálenost v jednotkách centimetrů a také jeho barva. V prvním případě stačí šipkou nahoru odebrat nebo přidat hodnotu, v druhém případě rozkliknout a vybrat z barev.

Porovnání stínůPorovnání stínů

Úplně poslední věc, kterou si dnes představíme, je Vzdálenost k obsahu. Zde nenastavujete nic jiného než vzdálenost textu umístěného od okraje zvolené buňky.

Článek vychází z kancelářského balíku LibreOffice 3.3.2

(Jako ve škole) Průměr: 2.60 | Hodnotilo: 5
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Michal Polák

Michal Polák

 

Public Relations

SOS Security Week - interaktivní webináře

SophosOblíbený Security SOS Week je zpátky! … na přelomu června a července proběhne další ze série Security SOS Week, která vám pomůže zjistit, jak efektivně ochráníte vaši IT infrastrukturu před hackery a že malware je zpět v plné síle a i bezpečnost vašeho soukromí má dvě strany jako mince.

Pokračování ...


SOLIDWORKS

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz