Remove Blank Cells pro snadné odstranění řádků a sloupců

doplnek.png Rozšíření Remove Blank Cells umožňuje jednoduše odstranit prázdné řádky a sloupce v tabulce.   

Brazilský vývojář a člen LibreOffice komunity Rafael Lima připravil rozšíření Rozšíření Remove Blank Cells, s jehož pomocí lze snadno odstranit přebytečné (prázdné) řádky a sloupce v tabulce Calcu. Po stažení rozšíření ze stránky extensions.libreoffice.org a následné instalaci se ve standardní nástrojové liště zobrazí ikona rozšíření.

Zdrojová tabulka Zdrojová tabulka

Po výběru oblasti obsahující prázdné řádky a/nebo sloupce a stisknutí této ikony se zobrazí jednoduché dialogové okno pro výběr akce. To umožňuje provést pouze jednu akci – buď smazání řádků, nebo sloupců, ne dohromady (pro smazání prázdných řádků i sloupců je třeba rozšíření použít dvakrát). Řádky, resp. sloupce, v nichž nejsou ve vybrané oblasti žádná data, se smažou. Pokud jsou nějaké neprázdné buňky v řádku/sloupci, který je ve vybrané oblasti jinak prázdný, odstraní se prázdný řádek jen v této oblasti (tedy dojde k posunutí dat). Nemusíte se však bát, odkazy na buňky se změní tak, aby tabulka byla stále konzistentní. Nedojde tedy k žádné ztrátě dat, žádné neprázdné buňky se neodstraní, vzorce nepřestanou fungovat. Tabulka však získá kompaktnější vzhled.

Dialogové okno rozšíření Dialogové okno rozšíření

Na jednoduchou animaci zobrazující práci s tímto rozšířením se můžete podívat zde.

Rozšíření lze použít i na odstranění jednoho řádku, resp. sloupce, ale v takovém případě je rychlejší např. použití klávesové zkratky [Ctrl + -].

Rafael Lima na rozšíření pracoval od února 2021 a rád by ocenil výpomoc v několika ohledech. Jednak je vhodné vytvořit lepší ikonu, která by lépe zapadla a byla vypovídající. Rozšíření je třeba lokalizovat, uvítá lokalizátory. A také jej urychlit při použití velkého množství řádků/sloupců.

Zájemci naleznou github stránku věnovanou tomuto rozšíření zde. Bližší informace o tom, jak se vyvíjejí rozšíření pro LibreOffice, pak na wiki.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz