10 let LibreOffice, výsledky GSOC 2020, program LinuxDays 2020

tdf.png 28. září oslavila nadace The Document Foundation 10 let existence. Jsou známy výsledky letošního ročníku Google Summer of Code. Program chystané konference LinuxDays je definitivní.  

LibreOffice slaví 10. výročí

Před deseti lety, 28. 9. 2010, byla založena nadace The Document Foundation a uvolněna první verze LibreOffice. Šlo o beta verzi s označením LibreOffice 3.3.0 beta 1. Její stabilní verze vyšla až 25. 1. 2011. V témže roce se počet uživatelů LibreOffice odhadoval na 10 milionů, čísla však začala velmi prudce stoupat, takže zatímco v roce 2015 se počet uživatelů odhadoval na 100 milionů, jen o tři roky později už to byl dvojnásobek. LibreOffice tak postupně vytlačoval (dnes již se nevyvíjející) Apache OpenOffice.

10 let LibreOffice, 20 let OpenOffice 10 let LibreOffice, 20 let OpenOffice

Projekt LibreOffice vznikl zásluhou původních vývojářů OpenOffice.org, tehdy pod správou společnosti Oracle. Ti měli obavy, že Oracle zruší tento projekt, jako se to stalo s jinými, poděděnými od Sunu. Založili nadaci The Document Foundation v naději, že název LibreOffice je jen dočasný a že jim Oracle podstoupí OpenOffice.org. Ten je ovšem donutil k rezignaci na projektu OpenOffice.org. Vývojáři nového forku OpenOffice.org se nemýlili, Oracle se skutečně projektu OpenOffice.org vzdal ve prospěch nadace Apache Software Foundation, která nyní spravuje jeho vývoj (resp. od roku 2014 pouze vydává opravné verze) pod názvem Apache OpenOffice. Tak se stalo v červnu 2011.

Můžeme jen spekulovat, do jaké míry tento krok byl učiněn „natruc“ nadaci TDF a také, zda odchod vývojářů, založení nadace a nabídka převzetí OpenOffice.org tento projekt ve skutečnosti (alespoň dočasně) zachránil. Pro Oracle to mohl být skvělý návod, jak s projektem naložit. V opačném případě by jednoduše ukončil jeho vývoj a projekt nechal „vyšumět“ do ztracena. Kdo ví.

Nadace TDF k výročí založení vydala video, které obsahuje fotografie gratulujících členů komunit po celém světě.

Zájemci o bližší informace mohou navštívit heslo LibreOffice na Wikipedii. Značnou část obsahu vypracoval Zdeněk Crhonek z nadace TDF.

Výsledky Google Summer of Code 2020

I letos se LibreOffice zúčastnil Google Summer of Code. Připraveno bylo šest projektů, jejichž přehled jste si mohli přečíst zde. Všechny tyto projekty byly také zdárně dokončeny. Připomeňme si, o jaké šlo:

 1. Shivam Kumar Singh připravil Inspektor stylů. Ten zobrazuje vlastnosti prvků použitých v dokumentu v přehledné formě. Inspektor stylů je novou záložkou v Postranním panelu. Bližší informace najdete v Kumarově závěrečné zprávě.

  Inspektor stylů Inspektor stylů

 2. Yusuf Keten připravil uživatelské rozhraní, které umožňuje zobrazit doplňky, šablony a další zdroje v přehledné formě bez nutnosti opustit LibreOffice, podobně jako v GooglePlay. Yusufova závěrečná zpráva je k dispozici zde.

  Dialogové okno Doplňky Dialogové okno Doplňky

 3. Ahmad Ganzouri vylepšil stínování v LibreOffice. Zatímco doposud bylo možno používat pouze tvrdé stíny, díky Ahmedově práci bude možno na objekty aplikovat měkký (realistický) stín. Podstatné je, že tato funkce je podporovaná formáty ODF i OOXML. Závěrečná zpráva je k dispozici zde.

  Vylepšené stínování Vylepšené stínování

 4. Výsledkem práce Sarpera Akdemira jsou nové animace v Impressu, které využívají simulátor fyzikálních dějů, postavený na enginu Box2D. Jak to bude vypadat, můžete vidět na videu na Youtube a také v závěrečné zprávě.

 5. Práce Ahmeda ElShreifa byla jednou z tohoto ročníku, jejíž výsledek není vidět přímo běžnému uživateli. Ahmed pracoval na testovacím frameworku uživatelského rozhraní. Nejvýznamnější přínos je omezení rizika průniku chyby do LibreOffice v průběhu automatické kontroly kvality. Závěrečná zpráva je dostupná zde.

 6. Aditya Sahu změnil způsob práce s galeriemi. Nově galerie umožňuje používat zazipované xml archivy. Ty jsou uživatelsky přívětivější než vlastní binární formát. Bližší informace najdete v závěrečné zprávě.

 7. Nové funkce a vylepšení si budete moci časem vyzkoušet ve vývojové verzi.

Program LinuxDays 2020 definitivní

Letošní konference LinuxDays proběhne pouze online a jeden den, a to 3. října 2020. Na webu je k dispozici konečný program. Bohužel přednáška Jana Holešovského, věnovaná historii firmy Collabora, nebyla z kapacitních důvodů schválena.

Přehled aktualit připravujeme ve spolupráci s českou komunitou LibreOffice.

(Jako ve škole) Průměr: 1.50 | Hodnotilo: 2
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz