20 let OpenOffice, český překlad příručky Začínáme s LibreOffice

LO.png Česká komunita LibreOffice vydává překlad příručky Začínáme s LibreOffice. Připomínáme si 20 let od vzniku balíku OpenOffice.org.   

Český překlad příručky Začínáme s LibreOffice

Česká komunita LibreOffice oznamuje vydání českého překladu příručky Začínáme s LibreOffice pro LibreOffice 6.4. Příručka obsahuje zhruba 440 stránek a poskytuje úvodní informace o LibreOffice jako projektu i jednotlivých programových modulech. Překlad probíhal pomocí překladového softwaru OmegaT pod vedením Zdeňka Crhonka a různým způsobem k němu přispěli Anna Benc, Eliška Rolfová, Lucie Studená, Marcela Tomešová, Miloš Šrámek, Petr Kuběj, Petr Valach, Roman Toman, Vendula Crhonková, Zuzana Kašparová a Zuzana Pitříková. Příručku si můžete stáhnout ve formátu PDF nebo ODT ze stránky LibreOffice. Tam také najdete další příručky, a to přinejmenším v anglickém originále, některé i přeložené. Aktuálně pracujeme na českém překladu příručky pro LibreOffice Calc.

Obálka příručky Začínáme s LibreOffice 6.4 Obálka příručky Začínáme s LibreOffice 6.4

20 let svobodného kancelářského balíku

19. července 2000 se začala psát historie LibreOffice, když společnost Sun Microsystems oznámila zveřejnění zdrojového kódu balíku StarOffice komunitě uživatelů. Stalo se tak na konferenci O'Reilly Open Source Convention v Monterey v Kalifornii. Svobodný kancelářský balík dostal název OpenOffice.org. Tento projekt pod názvem Apache OpenOffice pokračuje do dnešních dní, byť se již prakticky nevyvíjí. Nicméně před deseti lety, v září 2010, vznikla zásluhou některých členů tehdejšího vývojového týmu OpenOffice.org (v té době pod správou firmy Oracle) nadace The Document Foundation, která pokračovala v tradici Sunu, především v jeho manifestu svobody, zajišťovaným právě touto firmou. Nadace dala vzniknout kancelářskému balíku LibreOffice, vzešlého z OpenOffice.org, který měrou více než důstojnou navazuje navazuje na tradici Sunu.

LibreOffice je dnes jedním z nejdynamičtějších projektů (nejen) svobodného softwaru se stamiliony uživatelů (odhaduje se, že LibreOffice využívá 200 až 250 milionů uživatelů). Každý měsíc vychází opravná verze, dvakrát ročně velká verze. Nyní se chystá LibreOffice 7.0 se spoustou novinek, na které netrpělivě čekáme, včetně vylepšeného formátu ODF, aktuálně ve verzi 1.3.

10 let LibreOffice, 20 let OpenOffice 10 let LibreOffice, 20 let OpenOffice

Kde najít profesionální pomoc

Hledáte profesionální podporu pro migraci, řešení chyb a vývoj nových vlastností? The Document Foundation neposkytuje služby profesionální podpory, ale vytváří a udržuje systém pro certifikace profesionálů zabývajících se různými službami spojenými s LibreOffice. Detaily certifikačního programu naleznete zde. Na stránce LibreOffice jsou uvedeny firmy i jednotlivci, kteří disponují znalostmi ohledně migrací, školení i vývoje LibreOffice.

Jak v Calcu vložit datum a čas

Tradičně lze do buňky Calcu vkládat datum stisknutím klávesové zkratky [Ctrl + ;] a čas stisknutím [Ctrl + Shift + ;]. Toto lze i zkombinovat – pokud použijete obě kombinace (v libovolném pořadí), vložíte datum i čas zároveň.

V Calcu v LibreOffice 7.0 však můžete namísto klávesy [;] (např. v případě, že na klávesnici nemáte klávesu [;]), použít klávesu [,]. Použití klávesy [,] v tomto případě je však třeba definovat v okně Nástroje | Přizpůsobit, záložka Klávesnice.

Definování klávesových zkratek Definování klávesových zkratek

Přehled aktualit vydáváme s pomocí české komunity LibreOffice.



(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz