32 tisíc studentů dostane notebook s OpenOffice.org

Francouzší studenti dostanou přenosné počítače s předinstalovaným operačním systémem a svobodným softwarem. Úkolem projektu je mimo jiné zlepšit výuku cizích jazyků, zjednodušit organizaci studia i jiných aktivit.  

Podle serveru OSOR.EU (anglicky) počítače konkrétně dostane 32 tisíc studentů škol (a to jak státních, tak soukromých) ve francouzském regionu Languedoc-Roussillon. O akci informoval také server ToutMontpellier.fr a Artesi (oba francouzsky). Místní vláda uvolnila na projekt 15 milionů euro a opírá se zejména o použití svobodného softwaru. Ten dokáže razantně snížit náklady na rozdíl od proprietárních řešení (respektive náklady na licence úplně odpadnou), které navíc nejsou v tomto případě vůbec potřeba.

Celý projekt je založen na technologii Cloud storage, která umožňuje data jednoduše ukládat na virtuální servery a následně k nim přistupovat. Jedná se tak o podstatně levnější řešení, než je tomu v případě klasických dedikovaných (jinak řečeno vyhrazených) serverů. Přes takové spojení bude fungovat řada přidaných funkcí, která má umožnit studentům organizaci studia i volno časových aktivit, rezervaci v menzách nebo úložný prostor pro digitální učebnice apod.

Tvůrci programu si očekávají zvýšení kvality výuky cizích jazyků, kde bude možno využívat počítače interaktivně přímo v hodinách. Pro psaní poznámek, školních prací a prezentací je na počítačích předinstalován svobodný kancelářský balík OpenOffice.org, který všechny tyto činnosti bez problému zvládá. Vedle něj budou počítače vybaveny ještě internetovým prohlížečem a multimediálním přehrávačem. Velkou výhodou je, že celý projekt jde v ruce s rovnocenným přístupem ke studiu. Všichni tak budou mít k dispozici stejné podmínky.

Projekt je součástí celonárodní koncepce ENT (Environnement de travail Numérique), která má za úkol vybudovat podobné systémy ve všech 27 francouzských regionech a integrovat do výuky moderní technologie na základě možností a specifik jednotlivých regionů.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Michal Polák

Michal Polák

 
 
 
woo jaw demo hz