Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu

Evropská unie Evropská poslankyně Amelia Andersdotter nechápe obavy Evropské komise ohledně podpory různých jazyků v otevřených kancelářských balících; nemůžet to podle ní být horší než v nyní používaném proprietárním balíku.  

Švédská poslankyně Evropského parlamentu Amelia Andersdotter (Pirátská strana) nerozumí obavám Evropské komise z open-source kancelářských balíků ohledně podpory různých evropských jazyků: „Absolutně nechápu, odkud tyto obavy pocházejí. Vícejazyčnost rozhodně nemůže být horší než v proprietárním balíku, který používáme teď. Lingvistické schopnosti tohoto proprietárního řešení jsou strašné: nevyhovuje standardům žádného členského státu a nedokáže ani integrovat diakritické znaky středo- a východoevropských jazyků. Jeho podpora rumunštiny a češtiny je příšerná.“

Překvapivý postoj EK komentuje také Italo Vignoli z TDF: „Není problém pracovat v LibreOffice s více jazyky. Je-li třeba, lze balík nainstalovat na tentýž počítač v tolika jazycích, v kolika chcete, bez nákladů navíc. U proprietárních balíků budete v případě téhož muset platit další licence. (...) Jednou z jedinečných výhod svobodného softwaru je diverzita komunity, která často přináší širokou podporu jazyků.“

LibreOffice nyní podporuje (alespoň částečně) 104 jazyků, proprietární Microsoft Office 85 jazyků, Apache OpenOffice 31 jazyků. Připravovaná verze AOO 4.1 bude podporovat další jazyky, kromě jiného i dánštinu a norštinu.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 
Nepodařilo se připojit k serveru.

Komentáře

user avatar strepon
Odpovědět
Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
8. 03. 2014, 00:29:46
Zrovna z hlediska podpory jazyků mají otevřené balíky co dohánět. Konkrétně u češtiny je na tom MS Office ve většině ohledů lépe, třeba kontrola gramatiky je ve Wordu deset let a ve Writeru odhadem deset let ještě nebude (a dalo by se pokračovat slovníky, dokumentací apod.).

Poznámka k počtům jazyků: platí pro překlad rozhraní, jako jazyk dokumentu jich může být mnohem více.

Aby komentář nevyzněl jen negativně: narazil jsem na zprávu, že to jde i pragmaticky, bez velkých a zavádějících řečí:
http://www.chuchle.cz/obnova-pocitacove-techniky.html
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
8. 03. 2014, 00:38:27
Jasně, v tom článku jsem jen citoval. Ty zmiňované počty jazyků jsou podle tabulky, kterou sestavil Italo Vignoli (http://www.italovignoli.org/2014/02/language-support-of-office-suites/) a na kterou odkazuji v tom starším článku.

Každopádně díky za tu zprávu z Chuchle, bude se sem hodit.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
8. 03. 2014, 01:13:34
Týýý brďo :O :O SNÍM KLOBOUK, JESTLI ZA TÍM NESTOJÍ MŮJ KAMARÁD TOMÁŠ HROMÁDKA, ZASTUPITEL MČ PRAHA - VELKÁ CHUCHLE! Se ho zeptám a dám o tom vědět. On je zároveň i učitelem na tamní základce, učí IT.

DÍK ZA INFORMACI!!!
user avatar Miloš Šrámek
Odpovědět
Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
9. 03. 2014, 12:08:28
Kontrola gramatiky vo Worde ma zaujala. Skúsil som MSWord 2013, slovenskú verziu - zdá sa mi však, ze tam nič také nie je. Možno, že v prípade češtiny je to inak. MSO SK má akurát štandardnú kontrolu preklepov. Slovo 'odstavec' ale považe správne, v skutočnosto správne je 'odsek':D.

S podporou kontroly gramatiky v LO, AOO (a inde) je to v skutočnosti podobne, ako s ostatným - čo (si) nespravíme, nebude (ani o 100 rokov, a nie o spomínaných 10). Nástoje na to sú (languagetool), treba už "len" napísať pravidlá.
user avatar Petr
Odpovědět
Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
1. 04. 2014, 15:51:21
Myslím, že jediné, co můžou opensource programy v této oblasti dohánět, je uživatelské rozhraní. Ale lepší, když dohánět nebudou, protože rozhraní MS Office v poslední verzi je příšerné, zlatý openoffice. Co se týče gramatiky nevím, každému průměrně inteligentnímu občanu by mohla stačit jeho vlastní hlava. Automat mu stejně všechno nezkontroluje, takže bude za blba tak jako tak, s kontrolou i bez ní.
Jinak openoffice je vynikající nástroj dostačující pro naprostou většinu lidí pro napsání správně formátovaného dokumentu, tak proč platit? MSOffice stejně většina lidí "krade". Openoffice či Libreoffice je hlediska praktického o mnoho dále nez MS Office. Stránkové styly, Navigátor a tak dále. K tomu, aby bylo možné použít MS office pro vážnou práci s dokumenty, je třeba nejprve povypínat jeho pseudointeligenci, což každý neumí, a pak je to použitelné a nevypadne vám z toho nějaká "prasárna". Nesmí vás ovšem potkat neštěstí, kdy si nějak výrazně rozhodíte např. číslování osnovy, pak jste v řiti a často pomuže jen neformátovaná kopie do jiného čistého dokumentu a začít znovu. To se mi v Openoffice ještě nestalo.
user avatar strepon
Odpovědět
Re:Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
1. 04. 2014, 19:32:54
Smyslem kontroly gramatiky přece není, aby opravovala chyby neznalého uživatele. Jde o to, že při úpravě rozsáhlejších dokumentů se ani při sebevětší pečlivosti nevyhnete tomu, že občas nebudou sedět pády, shoda, předložky a podobně – a to všechno by mohla kontrola odhalit. Nemluvě o cizích jazycích - předložky v angličtině, členy v němčině…

A jazyková podpora není jen kontrola gramatiky, stačí srovnat slovník nebo slovník synonym: MSO je má rozsáhlejší a spolupracuje s odborníky, v LO/OO se slovníky už léta nezměnily.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
2. 04. 2014, 13:07:33
A jeste vyslovne doplnim preklepy. Tech ja se nadelam mraky.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
8. 03. 2014, 23:56:19
"Jeho podpora rumunštiny a češtiny je příšerná."

To by mě zajímalo, jestli paní Amelia Andersdotter chápe, o čem píše. Tedy, zda-li někdy něco tvořila v MS Office v českém jazyce...
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
9. 03. 2014, 00:27:24
To mě taky dost překvapilo. Na stranu druhou, možná to je pravda. Kolegyně dostávala od šéfa neustále mejly nadepsané "Ahoj Ládovat", protože mu Outlook za žádnou cenu nechtěl pustit "Ahoj, Lado". Takže ono to má něco do sebe.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
9. 03. 2014, 14:21:34
CorelDraw před časem zase proslul tím, že "Mgr." urputně převádět na "manažer". Možná už je to opravené, nevím. CD sice používám, ale automatické opravy mám vypnuté.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
9. 03. 2014, 15:09:17
To záleží na tom, jak si to nastavíš. CDR X7 - není problém... vždycky záleží na uživatelském slovníku.
S CDR ti rád pomůžu, znám ho dobře...
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
9. 03. 2014, 15:37:16
Já tam žádné automatické opravy nechci. Nepíšu tam v žádném případě "romány", u kterých bych chtěl nějakou kontrolu a opravy. A proto chci, aby tam zůstalo vždycky přesně to, co tam napíšu, i kdyby to bylo "nesprávně". Tj. mám opravy vypnuté a tečka.
user avatar strepon
Odpovědět
Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
11. 03. 2014, 20:06:14
Stačí se paní poslankyně zeptat:)) Odpověděla mi, že problém není ani v MS Office ani ve Windows, oním "proprietary solution" je míněno celkové prostředí, které mají v europarlamentu na desktopech. V něm jsou k dispozici různá rozložení klávesnic, ovšem neodpovídají těm běžně používaným a třeba české nemá některá písmena české abecedy (zní to natolik šíleně, že to asi bude pravda:))

Jinou věcí je to, že článek vyznívá, jako by problém řešilo nasazení otevřeného balíku, o čemž bych pochyboval.

Odkaz na celou odpověď v diskusi pod článkem: https://ameliaandersdotter.eu/2014/03/02/it-upphandling-pa-parlamentet-och-i-kommissionen
user avatar Michal Vašut
Odpovědět
Re:Re:Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
11. 03. 2014, 22:23:40
Aha, no tak to je zajímavé, to budou asi solidní prasáci ti adminni (tech support) v evropském parlamentu, že neumí korektně nastavit systém.
user avatar Peter Fodrek
Odpovědět
Amelia Andersdotter: Obavy Evropské komise nechápu
10. 03. 2014, 10:41:57
Amelia sa cini

Toto je z
https://joinup.ec.europa.eu/community/osor/news/open-office-choices-grip-multiple-languages

ale hend na to

March 03, 2014
MEP: 'EC procurement practice blocks European firms'

The European Commission's ICT procurement practices are blocking "a very large number of European entrepreneurs", says MEP Amalia Andersdotter.

In May, the EC's proprietary licence contract for desktop operating systems and office solutions will expire. Andersdotter writes the EC should avoid IT vendor lock-in and should "protect the moral integrity of our institutions and the EU taxpayers money."
https://joinup.ec.europa.eu/community/osor/news/mep-ec-procurement-practice-blocks-european-firms

Moznoze prave pre ten maj/kveten

ozivila Amelia idei Heide


April 10, 2008
EU: Green MEP: 'EU procurement rules possibly exclude Microsoft'

The EU procurement rules possibly exclude Microsoft from current or future procurement procedures, says Heide Rühle MEP, internal market spokeswoman for the Greens / EFA in the European Parliament.

Rühle yesterday wrote the European Commission asking if the EU's procurement rules should apply to Microsoft.
https://joinup.ec.europa.eu/news/eu-green-mep-eu-procurement-rules-possibly-exclude-microsoft


on June 12, 2008
EU: Green MEP: EC should exclude Microsoft, not avoid issue

Rühle in early April asked the Commission if article 93 of the EC procurement rules excluded Microsoft from participating in current or future tenders for IT projects.

The EC only last Monday replied that these rules offer the possibility, not the obligation, to exclude a company.
https://joinup.ec.europa.eu/news/eu-green-mep-ec-should-exclude-microsoft-not-avoid-issue


April 06, 2011
MEPs want Commission to disclose details of proprietary software deal

Four Members of the European Parliament today asked the European Commission to disclose the details on the awarding of a contract for proprietary software licences for the operating system of its 36.000 desktop computers. The MEPs say that the Commission's contract procedure is excluding all software vendors but one.

With their questions, the MEPs Bart Staes, Indrek Tarand, Eva Lichtenberger and Heide Rühle (Greens/European Free Alliance), respond to a decision taken by the Commission in December to update to the latest version of Microsoft's Windows desktop PC operating system.
https://joinup.ec.europa.eu/news/meps-want-commission-disclose-details-proprietary-software-deal


Asi sa cka stale na vysledok studie

July 26, 2013
MEPs and advocacy groups press EP for reports on open source

Such a study could provide details on the use of Ubuntu, which is installed on all the laptops of the members of the European parliament.
https://joinup.ec.europa.eu/community/osor/news/meps-and-advocacy-groups-press-ep-reports-open-sourcePodotykam, ze to zdroj z webu euroskej komisie

http://ec.europa.eu/about/ds_sk.htm

konkretne DIGITU
http://ec.europa.eu/dgs/informatics/index_sk.htm

v ramci projektu ISA
http://ec.europa.eu/isa/

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
Nepodařilo se připojit k serveru.
 
 
woo jaw demo hz