Apache OpenOffice vs. LibreOffice

Který balík? Kancelářské balíky Apache OpenOffice a LibreOffice vycházejí ze společného základu (OpenOffice.org) a jsou si tedy hodně podobné, ale za ten kus cesty, který ušly každý samostatně, se už od sebe do určité míry liší. Podívejte se, jaké odlišnosti považuje za nejdůležitější Bruce Byfield.  

Ještě před pár lety jsme tu měli jediný balík OpenOffice.org (samozřejmě s forky jako Go-oo), nějakou chvíli jsou s námi ale balíky dva: Apache OpenOffice a LibreOffice. Byť jsou si hodně podobné, už se do určité míry liší, a to s každou další verzí čím dál víc.

Řadu odlišností mezi těmito balíky najdete ve srovnávacím článku, ovšem pohledy na to mohou být různé. Přečtěte si, jak se na to dívá Bruce Byfield. Hovoří například o formátech, politice pro rozšíření nebo změnách v GUI.

Z hlediska vyhlídek do budoucna favorizuje LibreOffice, a to hlavně pro volbu licencí u jednotlivých balíků. Zatímco LibreOffice může přebírat kód z Apache OpenOffice (z Apache License do GNU LGPL to lze), opačně to bez explicitního souhlasu všech autorů daného kódu možné není.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar neutr
Odpovědět
Apache OpenOffice vs. LibreOffice
13. 11. 2013, 16:49:04
Podle toho co už o AOO víme to vypadá, jako by pomalu ta konzervativnost směřovala k uzavřenosti a pod křídla IBM. Že by se z něho stala náhrada Lotusu?
Faktem je, že až do verze 3.4.1 jsem pracoval téměř výhradně s AOO. Nyni už pro své potřeby používám LO i když mám nainstalované jak AOO 3.4.1, tak 4.0.1.
Jsem zvědavý co z toho vznikne.
user avatar kroupa
Odpovědět
Apache OpenOffice vs. LibreOffice
13. 11. 2013, 21:04:21
Mám jednu skúsenosť, ktorá ma z LO prehodila späť k AOO. LO nedokázal (ani po rôznych nastavovaniach) prijať v Calc-u text napr. "13-11" ako dátum. Musel som vždy vypisovať aj rok. AOO s tým nemá žiaden problém. Toto je zlé, že kvôli jednej drobnosti zabijem veľa času hľadaním na fórach, a výsledok žiadny. Okrem toho si myslím, že na tomto poli by bolo lepšie spojiť sily a nespoliehať sa toľko na vzájomnú konkurencieschopnosť.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice vs. LibreOffice
14. 11. 2013, 00:51:43
Nezlobte se, ale tohle je problém mezi židlí a klávsnicí. LO používám denně v práci a samozřejmě zadávání data je naprostou podmínkou. A úplně v pohodě. Záleží totiž na formátu dané buňky. Ale to je stejné i u AOO.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice vs. LibreOffice
14. 11. 2013, 07:56:37
Tim bych si nebyl tak jisty. Ja treba nastavim format bunky na cislo a jakmile tam napisu tecku, z cisla se proste udela datum a na nic se me nepta...
user avatar strepon
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice vs. LibreOffice
14. 11. 2013, 09:08:40
Zrovna rozpoznávání data je v LO řešeno lépe - stačí nastavit Masky pro rozpoznání data v Nástroje - Možnosti - Jazyková nastavení - Jazyky (a platí to i obráceně pro nechtěné rozpoznávání).
user avatar kroupa
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice vs. LibreOffice
14. 11. 2013, 09:34:12
No ako som písal už predtým, nepomohli žiadne nastavenia – a to ich má skutočne LO pokročilejšie. V AOO to funguje bez problémov. Niekedy však "problém mezi židlí a klávesnicí" môže byť aj na strane programátora ;-)
user avatar strepon
Odpovědět
Re:Re:Re:Apache OpenOffice vs. LibreOffice
15. 11. 2013, 09:17:32
Nemluvil jsem o problému mezi židlí a klávesnicí, pokud nepomůže ani nastavení masek, problém bude spíš mezi nebem a zemí:)) Jen jsem chtěl uvést na pravou míru, že za normálních okolností (třeba ve výchozí instalaci s čistým profilem) funguje rozpoznávání data spolehlivě.
user avatar Miloš Šrámek
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice vs. LibreOffice
16. 11. 2013, 22:17:54
Spôsob, ako Calc reaguje na zadanie 13-11, 13.11. a podobne, závisí na aktuálnom národnom nastavení. Ak teda ide o slovenčinu, tak v nej sa podľa normy v dátume používa bodka - preto LO štandardne berie 13.11. ako dátum, ale nie 13-11 Ak to tak chcete mať, pridajte si Nástroje - Možnosti - Nastavenia jazyka - Jazyky ďalšiu formu D-M. Funguje to, práve som vyskúšal.
Dátum ale je s bodkami - podľa normy.
Formát bunky na to vplyv nemá - ovplyvňuje lem to, ako je dátum zobrazený.
user avatar ales
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice vs. LibreOffice
12. 05. 2014, 14:32:08
Díky za tenhle tip. To zadávání data mi u Libre Office taky chybělo a netušil jsem, že se dá tak jednoduše nastavit.
user avatar Janek_112
Odpovědět
Apache OpenOffice vs. LibreOffice
14. 04. 2014, 09:55:28
Měl jsem vlastní MS 2003 a 2007. Ve verzi 2007 mě začal štvát pás s ikonami a tak jsem začal expedimentovat s LO a OO chvílemi jsem měl souběžně všechny tři. Jako první jsem odinstaloval OO , dávalo mi méně než LO.Potom jsem nejakou dobu měl souběžně tedy MSO a LO až do chvíle než jsem přišekl na to , že MSO jsem velmi dlouhou dobu už ani neotebřel pro nadbytečnost.No a tak cca od konce roku 2011 mám v pc i noťasu pouze LO , který aktualizuji vždy s vyjitím nové verze a jsem naprosto spokojený , neměnil bych. Jediný malinký zádrhel jsem kdysi měl při nové verzi bylo standradně zatržené políčko hlouběji v nastavení odkazy otevírat pomocí "ctrl+klik tuším" tehdy jsem se trochu natrápil proč mi mnou vytvožené odkazy nelze otevítar pouze myší a klikem.Toť vše , LO je podle mě subjektivně velmi dobrý program s perfektním logickým ovládáním a kompaktibilitou s MSO a LO. Nesalo se mi že bych něco neotevřel nebo neuložil jak potřebuji.
Zvykl bych si anad i na OO , ale s MSO od verze 2007 nechci mít nic společného , špatně se mi s tím pracuje.
user avatar vxmery
Odpovědět
Apache OpenOffice vs. LibreOffice
28. 05. 2014, 11:06:32
V práci nám urobili upgrade MSO z 2003 na 2010 (Ribbon new design)a som z toho na prášky. Zlatý OO doma. Subjektívne - mne sa lepšie pracuje v OO ako v LO.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice vs. LibreOffice
28. 05. 2014, 12:46:18
Myslíte, že by to "subjektivně" mohlo vycházet z toho, že LO nemá "orámovanou" stránku při psaní textu?

Otázka ze zvědavosti - mě osobně to přijde hodně jiné, díky tomu.
user avatar Jindra Vavruska
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice vs. LibreOffice
29. 06. 2014, 23:29:42
Jde o zvyk. Ja jsem presel od OO/LO na MS Office protoze nektere uplne trivialni veci (viz napr. onen problem s datem) zustaly v OO/LO cele roky nevyresene a v MS Office s nimi zadne problemy nejsou. Listy byly ze zacatku nezvyk, ale jsou praktictejsi nez neprehledna menu. Navic bych rekl ze layout v MSO 2007 byl jeste dost nelogicky, a v 2010 se to vyrazne zlepsilo, nevim jako 2013, nemel jsem tu cest.

Ted resim problem, ze by se mi hodil Office 2007 na Linuxu (CentOS 6.5) ale nedari se mi ho nainstalovat tak, aby fungoval :(

Kazdy ma proste jine preference. Ja bych to asi nedal bez MSO kvuli nelogickym ruznym bugum formatovani v OO/LO.
user avatar vxmery
Odpovědět
Apache OpenOffice vs. LibreOffice
28. 05. 2014, 13:43:31
@Zvedavec: zrejme dva dôvody
1. OO používa dcéra pod Win8 asi dva roky (diaľkové štúdium) a zvykol som si na konzervatívny design
2. Po kúpe nového ntb som nejaký čas pracoval s LO. UI mi prišiel taký viac cirkusový (veľa farieb, ikony jak na strelnici atd). Keď som otvoril staršie dokumenty (MSO 2003)formátovanie mi LO rozhádzal viac ako OO.
Orámovanie ma nejako nerušilo.
Preto som LO vyhodil a vrátil som sa ku OO aj keď už nieje súčasťou distier (Tell Me Why...)By the way - jeden z fakt dobrých open produktov, prečo by sa nerozdelil, však áno. Aj keď príčiny sú známe, mne by dávalo väčšiu logiku zdroje opäť spojiť ako ísť každý vlastnou cestou. Ale veď nemusím všetkému rozumieť :) Pekný deň

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz