Březnové novinky v LibreOffice

tdf.png Sledujeme novinky o LibreOffice, jak je přináší česká komunita LibreOffice na Facebooku, Twitteru a Instagramu. Připomeňme si, co nového se odehrálo v březnu 2023.  

Využití darů

Jako každý rok připomíná nadace TDF, k jakým účelům se využily dary od sponzorů a jednotlivců. K této příležitosti byl vytvořen diagram, který použití darů přehledně shrnuje. O jeho český překlad se zasloužila česká komunita LibreOffice.

Takže na co nadace použila darované peníze?

 • Realizace výroční konference LibreOffice 2022 v Miláně

 • Udržování infrastruktury LibreOffice jak pro vývojáře, tak koncové uživatele

 • Podpora komunit po celém světě v jejich setkávání se

 • Podpora mentorů v jejich snaze zaškolit nové vývojáře

 • Podpora týmu dokumentaristů, marketérů, designérů a dalších

Využití darů pro LibreOffice Využití darů pro LibreOffice

Zájemci mohou projekt podpořit jak finančně, tak vlastním přičiněním. Čeští zájemci se mohou připojit k aktivitám českého týmu LibreOffice (na adrese lokalizace@cz_libreoffice_org).

Český tým LibreOffice byl na konferenci 2022 markeťákem LibreOffice Italem Vignolim dáván za příklad všem komunitám na celém světě.

TDF reaguje na zdražování Microsoft 365

Microsoft oznámil zdražení svého online balíku Microsoft 365. Informuje o tom TDF ve svém blogu s odkazem na německý článek na stránce t3n.de. Od 1. dubna 2023 dochází k výraznému nárůstu cen balíku s tím, že cena se bude upravovat každých dalších šest měsíců. (Aktuálně je k dispozici za 100 dolarů na rok pro rodinné užití, resp. 70 dolarů pro osobní potřebu.)

Logicky se nabízí využití alternativy v podobě LibreOffice. Proč?

 • LibreOffice je k dispozici v desktopové, online a mobilní podobě.

 • LibreOffice je každému zájemci k dispozici zdarma.

 • LibreOffice je svobodný software. Lze jej snadno šířit bez omezení. Lze studovat jeho zdrojový kód (velice fér vůči uživatelům), měnit ho a přizpůsobit vlastním potřebám.

 • LibreOffice používá jako výchozí formát Open Document Format, standardizovaný formát doporučovaný ISO, Evropskou unií a dalšími institucemi. Formát si udržuje svou podobu napříč verzemi LibreOffice a poskytuje robustnější ochranu než konkurence.

 • Licence LibreOffice ve spojení s použitým formátem zamezuje zamknutí uživatele, tedy vytvoření závislosti na softwaru.

 • LibreOffice umožňuje centrální distribuci.

 • LibreOffice je funkčně velmi vybavený balík – viz porovnání s Microsoft Office.

 • Zájemci si mohou sjednat profesionální podporu certifikovaných partnerů ekosystému LibreOffice.

 • LibreOffice lze používat bezpečně – viz doporučení německého spolkového úřadu pro bezpečnost.

LibreOffice lze zdarma stáhnout na české stránce LibreOffice.

GtK 4.10 a LibreOffice

Vývojář LibreOffice Caolán McNamara ve svém blogu informuje, že v nedávno vydané verzi GtK 4.10 byly odhaleny některé funkce pro integraci interní podpory přístupnosti LibreOffice s GtK. Zatím jde jen o fungující základ, ze kterého lze dále vycházet.

Na blog upozornil český tým LibreOffice.

Plovoucí tabulky přes více stránek

Mikloš Vajna z Collabory dokončil úvodní kód k vícestránkovým plovoucím tabulkám ve Writeru. Je to reakce na 10 let starý požadavek, který se objevil v Bugzille. O postupu implementace píše Mikloš ve svém blogu, na který upozornila česká komunita LibreOffice. Novinka bude zahrnuta do Collabora Office 23.05 (pro tento balík tato funkce primárně byla vyvíjena) a LibreOffice 7.6.

Plovoucí tabulka ve Writeru Plovoucí tabulka ve Writeru

Zvýraznění vybraného obsahu

Jednou z novinek, které přinesla verze LibreOffice 7.5, je zvýraznění obsahu na stránce, vybraného v Navigátoru. Při přejíždění kurzorem myši v Navigátoru se zvýrazňuje obsah na stránce. Na animaci, jak to vypadá, se můžete podívat na FB stránku české komunity LibreOffice.

Dashboard aktivit

Na stránce dashboard.documentfoundation.org lze najít přehled statistik, které se týkají vývoje, překladů, úprav Wiki. Sledují se aktivity v Bugzille, Gerritu, Gitu, Weblatu, na Wiki. Na tento přehled opět upozornila česká komunita LibreOffice na své stránce.

Přehled statistik LibreOffice Přehled statistik LibreOffice

Komentáře

user avatar y
Odpovědět
Březnové novinky v LibreOffice
22. 04. 2023, 09:54:20
.. a ještě více zde .. https://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?pid=25751

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz