Bug Hunting Session, manuály pro LibreOffice, GSoC 2020

bug_hunting12_2019.png V pondělí 11. 5. 2020 se uskuteční akce Bug Hunting Session pro LibreOffice 7.0. Nadace TDF vydává další příručky k LibreOffice. Sledujeme projekty pro letošní Google Summer of Code.  

11. 5. 2020: Bug Hunting Session

QA tým LibreOffice pořádá 11. května 2020 další akci Bug Hunting Session, tentokrát zaměřenou na hledání chyb v RC1 verzi LibreOffice 7.0. Vydání finální verze se očekává v prvním srpnovém týdnu.

V čase od 7:00 do 19:00 světového času budou k dispozici mentoři, kteří budou připraveni odpovídat na dotazy a pomoci testerům. Využít můžete IRC kanál #libreoffice-qa a Telegram.

Logo akce Bug Hunting Session, konané 11. 5. 2020 Logo akce Bug Hunting Session, konané 11. 5. 2020

Část dne (od 14:00 do 16:00 UTC) bude zaměřena na testování grafického enginu SKIA.

Zájemci samozřejmě mohou testovat i v dalších dnech. Výjimečností této akce je však přímá a rychlá pomoc od mentorů.

Bližší informace k akci najdete na wiki stránce. RC verzi LibreOffice si můžete stáhnout na české stránce LibreOffice.org.

Nabídka manuálů pro LibreOffice

Na naší stránce jsme do stránky Manuály a příručky přidali českou nápovědu pro LibreOffice Online. Český překlad pořídil český lokalizační tým LibreOffice.

Obálka příručky LibreOffice 6.3 Obálka příručky LibreOffice 6.3

Nadace The Document Foundation dále vydává příručku s úvodními informacemi Getting Started Guide pro LibreOffice 6.4. Tu si mohou zájemci stáhnout z české stránky LibreOffice ve formátu PDF a ODT. Český lokalizační tým aktuálně pořizuje český překlad této příručky.

Úvodní strana příručky k LibreOffice 6.4

Dále vychází anglická verze příručky pro LibreOffice Base 6.2. Příručku je opět možno stáhnout z české stránky LibreOffice ve formátu PDF a ODT.

Úvodní strana příručky k LibreOffice Base 6.2 Úvodní strana příručky k LibreOffice Base 6.2

LibreOffice pro Mac OS X

Pavel Jelič na stránce letemsvetemapplem.cz upozorňuje na možnost využití LibreOffice v operačním systému Mac OS X. V článku připomíná možnost využití Microsoft Office, což není vždy optimální – jednak jde o placený produkt, jednak (jak si správně všiml) je problematická kompatibilita dokumentů Microsoft Office mezi Mac OS X a Windows. A např. použití aplikace Numbers opět naráží na problémy s kompatibilitou.

Google Summer of Code 2020

Každoroční studentské akce Google Summer of Code se letos zúčastní rovněž LibreOffice. Bylo vybráno šest projektů, jejichž výsledky by měly být implementovány do LibreOffice. Konkrétně:

 1. Sarper Akdemir, Add Impress shape animations that use a real physics engine:
  Cílem tohoto projektu je doplnit do Impressu alespoň tři moderní animace, postavené na enginu Box2D.

 2. Ahmed ElShreif, Extending the UITest framework:
  Hlavním cílem (jedním z řady) je rozšířit schopnost stávajícího testovacího frameworku uživatelského rozhraní tak, aby podporoval nyní nepodporované existující položky.

 3. Ahmad Ganzouri, Blurry Shadows:
  Úkolem je přidat do vlastností stínů objektů možnost rozostření tak, aby stín vypadal přirozeněji, než je tomu nyní.

 4. Shivam Kumar Singh, Styles Inspector:
  Cílem projektu je implementovat do LibreOffice jednotný přehled o použitých stylech v dokumentu a jejich vlastnostech.

 5. Aditya Sahu, Move the gallery code to use ZIP files:
  Výsledkem tohoto projektu by mělo být přepsání kódu galerie tak, aby byla s to používat *.zip soubory. Ty jsou uživatelsky snáze spravovatelné než stávající řešení.

 6. Yusuf Keten, Additions - Tight integration of extensions!:
  Účelem tohoto projektu je zlepšit integraci správce doplňků a šablon do LibreOffice, ideově na způsob Google Play.

Problémy s kompatibilitou sužují čtenáře

Explozí formátů souborů pro svůj kancelářský balík si Microsoft zadělal na problémy. Čtenář Václav Dobiáš si stěžuje na kompatibilitu mezi Microsoft 365 a Microsoft Office 2019. V excelovském sešitě se ztrácejí komentáře. Ty jsou ale čitelné při otevření souboru v LibreOffice.

Co byste panu Dobiášovi poradili?

Tweet našeho čtenáře Tweet našeho čtenáře

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz