Chystá se LibreOffice 7.0, proběhne webinář o FOSS a aktivity komunity LibreOffice

LO.png I v karanténní době se děje spousta zajímavých věcí kolem LibreOffice. Přinášíme souhrn některých z nich.   

Webinář „Mnoho tváří globální FOSS komunity“

16. dubna 2020 se uskuteční webinář na téma „Mnoho tváří globální FOSS komunity“. Webinář je určen široké veřejnosti a je zaměřen na proměnu v rámci FOSS, uskutečněnou za posledních 10 let existence nadace The Document Foundation. V dobách začátků činnosti TDF se FOSS projekty omezovaly na malé skupiny dobrovolníků. Dnes jde o velké skupiny nadšenců v řadě zemí. Velké změny za 10 let existence nadace TDF však přinášejí také velké výzvy. Právě jim se bude věnovat jeden ze zakladatelů nadace TDF Italo Vignoli ve svém webináři, na který se můžete ZDARMA přihlásit na stránce openexpoeurope.com. Po registraci dostanete odkaz na stránku, na níž bude webinář probíhat.

Spoluzakladatel nadace TDF Italo Vignoli (openexpoeurope.com) Spoluzakladatel nadace TDF Italo Vignoli (openexpoeurope.com)

Rychlé úkoly pro LibreOffice

Na české stránce libreoffice.org přibyl seznam rychlých úkolů, které může každý zájemce-přispěvatel vykonat (viz obrázek níže). LibreOffice se stále vyvíjí a práce, která běží „na pozadí“, ale je neméně důležitá, je stále dost. Krom překladů jde také o různé propagační materiály, jako jsou letáky, retesty chyb, kontrola rozšíření a podobně. O vaší výpomoci samozřejmě přineseme informaci i na naší stránce.

Rychlé úkoly pro české uživatele Rychlé úkoly pro české uživatele

Slováci využívají českou nápovědu pro LibreOfice Online

Nedávno český překladatelský tým dokončil překlad příručky pro LibreOffice Online. Informuje o tom česká komunita LibreOffice na svém Twitteru. Připomeňme, že příručka je k dispozici na stránce libreoffice.org a překlad probíhá pomocí překladového softwaru Omega. Český překlad příruček řídí Zdeněk Crhonek, slovenskou mutaci má na starosti Miloš Šrámek. Sluší se poděkovat všem přispěvatelům, kteří se nějakým způsobem (překladem, tvorbou screenshotů, kontrolou) podíleli na zhotovení české verze příručky, vedle Zdeňka Crhonka jsou to jmenovitě: Petr Kuběj, Zuzana Pitříková, Roman Toman, Tereza Portešová, Stanislav Horáček. Malým dílem přispěl i Petr Valach z naší redakce.

Chystané změny pro LibreOffice 7.0

Na léto se plánuje vydání LibreOffice 7. Již z číslování vyplývá, že půjde o přelomovou verzi. Na stránce colibreoffice.com se můžete podívat alespoň na část chystaných změn, které se týkají grafiky. Kupříkladu si můžete všimnout, že v nové verzi bude nová sada obrázkových odrážek, písmomalby, přibude nová galerie Ikony, změnami projde galerie šipek, dialogová okna Komprimovat obrázek a Automatické opravy atd.

Nové odrážky v LibreOffice 7 (colibreoffice.wordpress.com) Nové odrážky v LibreOffice 7 (colibreoffice.wordpress.com)

IceWarp doporučuje LibreOffice Online

Ačkoliv se firma IceWarp z počátku připojila k vývoji LibreOffice Online, po čase z projektu vycouvala. Přesto na projekt nezanevřela, a tak je jejím klientům doporučován balík LibreOffice Online.

IceWarp doporučuje LibreOffice Online IceWarp doporučuje LibreOffice Online

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar neutr
Odpovědět
Chystá se LibreOffice 7.0, proběhne webinář o FOSS a aktivity komunity LibreOffice
16. 04. 2020, 10:17:00
V této době bych očekával nastavení zájmu komunity na prostředky "HomeWork", ale samozřejmě také "HomeLearning".

Možnosti jsou okamžitě dostupné pro Off-line zadávání úkolů, které se mohou odesílat na určený email (portál a podobně).

Ale největší potenciál je v cloudovém propojení spolu s využitím Skype, Microsoft Teams, nebo lépe Google Google Hangouts (freeware). Nejsem zběhlý v užívání, ale uživatelé určitě umí najít vhodný program kterým by se dalo nejen komunikovat, ale propojit i mobilní aplikace, desktopy, školní servery a úložiště pro přeposílání dokumentů.

Problematika je jistě velice široká. Zejména formáty audia a videa které by šly využívat nejlépe nejen v rámci LO (AOO asi dost problematicky), ale také aplikacemi MSO. Ve školách je dominantně vyžadováno MSO - tedy fuj, ale nic s tím neuděláme. Má to ale i výhodu - lidé mohou pracovat jenom pomocí LO a zdarma.

Ideální by bylo kloudové prostředí které by umožňovalo spouštět makra, respektive by mohlo umožňovat jednoduchou konferenci (přednášku) se stahováním uložených materiálů.

Zase narážíme jen na problém šablon. Dnes vyrábí učitelé mnoho podobných "testů", respektive "anket". Viděl jsem několik zadání úloh - prostě hnus. Obyčejná fotka z telefonu (učebnice, nebo testu, ale i rukou psané zadání) která je často deformována ohybem na středu (dík sešití na hřbetu).

Celkem nepochybuji, že komerční firmy makají jako "šalené ťavy" aby nabídly své řešení ministerstvu pro případy podobné situace - no a my řešíme grafiku :-(
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Chystá se LibreOffice 7.0, proběhne webinář o FOSS a aktivity komunity LibreOffice
16. 04. 2020, 15:03:06
1. Je dobře, že Krainz aspol. řeší grafiku. Protože MSO je v tomto přece jenom dál. Tohle je zanedbaná oblast, která se v posledních letech dala do pohybu. Zaplaťpándůh. A nedělají to bandy lidí. Dělají to jednotlivci.
2. Je hezké psát, co by se mohlo, nedělá se. Ale někdo to musí udělat. Rozpočet LibreOffice není neomezený, vývojáři mají co dělat, aby se poprali s OOXML, natož aby řešili implementaci do dalších nástrojů Microsoftu či dalších třetích stran. Microsoft Teams jaksi nevyvíjí tým LibreOffice, že? Specifikace ODF je daná, veřejně dostupná. Ostatně je těsně před dokončením můj článek na toto téma.
user avatar AA
Odpovědět
Re:Chystá se LibreOffice 7.0, proběhne webinář o FOSS a aktivity komunity LibreOffice
16. 04. 2020, 18:29:37
nevím jak maká ťava, ale LO vývojáři takto: https://gerrit.libreoffice.org/q/status:merged
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Chystá se LibreOffice 7.0, proběhne webinář o FOSS a aktivity komunity LibreOffice
16. 04. 2020, 23:34:06
Ani u Teams (Microsoft) a ani u Classroomu (Google) nepotřebujete žádný "off-line" kancelářský balík, vystačíte si (až na výjimky) s tím, co ta prostředí nabízejí...
user avatar kamlan
Odpovědět
první dojmy z alpha 7.0
11. 05. 2020, 11:18:37
Zkusil jsem alpha verzi 7.0 z pre-releasů (https://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/) a určitě je se na co těšit.
Výhoda alpha verze je že se nainstaluje jako paralelní, tudíž nijak neovlivní současně nainstalovanou verzi.

Rychlost instalace dobrá, rychlost běhu samotného Libre výborný, celé Libre běhá znatelně rychleji - v nastavení je místo OpenGL nová vykreslovací knihovna Skia a zatím tedy všechna čest. I makra jedou o něco rychleji.

Trochu mě rozhodilo úvodní logo, 6 obarvených kostiček nebylo z hlediska prvního dojmu rozhodně tak intelektuálně náročných jako nové logo, ale lepší logo bych sám stejně nevytvořil, tak nebudu zbytečně hanět. (Nedávno jsem si vytvářel asi 15 ikonek pro další používaná makra a musím říci, že i tvorba ikonek je tedy pořádná fuška - doteď nechápu jak je tvůrci mohli vytvořit tak "ostře" viditelné i ve starých bitmapách s rozměry 16x16px)

Všechny sady ikon jsou již v bitmapové i SVG verzi, čili tam není mé oblíbené Tango. Ale překopírování zipu s Tango ikonami do adresáře LibreOffice\share\config to vyřešilo.

Toť zatím první a věru potěšující dojmy :-).

Jinak kdyby si někdo chtěl zkusmo crashnout celé Libre (všechny verze) makrem pro Calc se dvěma příkazy, tak může zkusit https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=132939

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz