Dánské nemocnice přecházejí na LibreOffice

Třináct dánských nemocnic přechází na LibreOffice. Ušetří až 5,3 milionu euro.  

Svobodný kancelářský balík LibreOffice zaznamenává další úspěch. Přechází na něj celkem třináct nemocnic z dánské metropole Kodaň a jejího okolí. Podle dostupných informací jej bude využívat více než 25 tisíc jejich pracovníků. Jedná se tak o ideální příklad migrace z komerčního na svobodný software, který přitom nárokům uživatele, v tomto případě nemocnic, plně postačuje. Současné licence proprietárního softwaru si nemocnice ponechají, ale nebudou pokračovat v jejich dokupování.

Podle serveru OSOR.EU se tímto krokem ušetří kolem 5,3 milionu euro, jelikož nebude nutné pořizovat licence na drahý proprietární software. Právě cena je hlavním důvodem nejen této migrace. V době úspor se totiž jedná o velice zajímavou částku, jelikož se ukazuje kolik peněz navíc mohou například nemocnice dávat do pořizování nových přístrojů a zkvalitňování samotné lékařské péče.

Zdaleka se ale nejedná o první migraci takového rozsahu. V minulosti přešla na kancelářský balík OpenOffice.org například francouzská policie s 80 tisící uživateli nebo francouzská správa sociálního zabezpečení s 36 tisíci uživateli. Dalších 10 tisíc uživatelů přešlo na stejný kancelářský balík na finském ministerstvu spravedlnosti. To všechno jsou jasné signály, že svobodný software může plnohodnotně nahradit proprietární software nejen v domácnostech ale i na důležitých místech.

(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 4
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Michal Polák

Michal Polák

 
 
 
woo jaw demo hz