Document Freedom Day 2014

Document Freedom Day 26. březen je označován jako Document Freedom Day – Den svobody dokumentů. Má za cíl připomínat, že mít plnou kontrolu nad svými daty není samozřejmostí.  

Ve středu 26. března bude opět Document Freedom Day (DFD, česky Den svobody dokumentů). Má za cíl připomínat, že není samozřejmostí mít svá data plně pod svou vlastní kontrolou (a ne pod kontrolou firem, které tvoří software pro práci s těmito daty) a že je o tuto možnost třeba stále bojovat.

Svobodu dokumentů zajišťuje jejich ukládání ve formě otevřených standardů – tedy takových, které jsou především bez technických a právních omezení pro použití k určitému účelu. V oblasti kancelářských dokumentů je takovým otevřeným standardem především Open Document Format.

Při příležitosti DFD se konají různé akce; bohužel žádná není v Česku (nebo alespoň nebyla přidána na mapu), kdo by měl ale zájem, může se zúčastnit například akcí ve Vídni, Linci nebo Mnichově.

Na význam DFD upomíná také Free Software Foundation Europe.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Document Freedom Day 2014
23. 03. 2014, 14:21:37
Přesně tak, a netýká se to jen kancelářských dokumentů. Například v redakci ExoSpace jistou dobu sílily tlaky na převedení značné části aktivit na facebook. Tedy někam, kde nemá člověk žádnou kontrolu nad tím, co se děje. Je to v podstatě úplně stejná písnička.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Document Freedom Day 2014
23. 03. 2014, 14:38:25
To s tím Facebookem zmiňuji mj. tady: http://www.abclinuxu.cz/blog/kacirstvi/2014/3/prichazi-konec-webu Prostě jednoho dne může FB stránka zmizet, aniž by bylo jasné proč a aniž by byla nějaká spolehlivá možnost odvolání. Stačí, aby konkurent zorganizoval nenávistnou kampaň a pár lidí stránku nahlásilo jako závadnou.

A to je jen jeden z důvodů, proč na FB nespoléhat. Dalším jsou sílící tlaky na monetizaci (protože akcionáři chtějí, aby se jim začaly vracet ty ohromné peníze, které do akcií FB vložili ... a které mimochodem získají zpět jen tak, že akcie včas prodají ještě větším zaslepencům - prostě klasická .com bublina). Viditelnost příspěvků bude čím dál menší a za zviditelňování bude potřeba platit, FB už tyto plány ostatně i veřejně deklaroval.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz