Evropská komise se ve svém plánu na rok 2025 rozhodla podstatně omezit financování iniciativy The Next Generation Internet. Na závažnost situace reagovala i nadace The Document Foundation, která ve svém blogu na situaci upozornila. Odkazuje se na vyjádření Free Software Foundation, které předkládáme v plném znění s českým překladem.
Internetová iniciativa nové generace (NGI) podporuje projekty svobodného softwaru prostřednictvím financování a technické pomoci již od roku 2018. Přestože tato iniciativa dosáhla významných úspěchů, Evropská komise ve svém aktuálním návrhu pracovního programu Horizont Europe pro rok 2025 navrhuje snížení tohoto financování. Toto rozhodnutí odráží širší problém nedostatečného a neudržitelného veřejného financování pro projekty svobodného softwaru.
Iniciativa Next Generation Internet (NGI) je součástí programu Evropské komise Horizon Europe a od roku 2018 poskytuje finanční prostředky na vědecký výzkum a inovace, které přispívají k rozvoji internetu jako otevřené platformy, včetně podpory vývoje svobodného softwaru. Free Software Foundation Europe (FSFE) se této iniciativy aktivně účastní jako člen konsorcia v rámci podskupiny NGI Zero (NGI0), kde poskytujeme právní a licenční podporu pro více než 400 projektů svobodného softwaru, které byly financovány touto iniciativou.
Zatímco Evropská komise připravuje budoucí plány pro program Horizont Europe, FSFE s lítostí konstatuje, že NGI již nejsou zahrnuty v návrzích finančních plánů a pracovních programů na rok 2025. Nedostatek veřejných financí pro takto klíčové technologie ohrožuje nejen vývoj svobodného softwaru, ale i budoucnost internetu jako celku.
Rána pro obrovský ekosystém NGI
Iniciativa Next Generation Internet (NGI) je strukturovaná tak, aby podporovala široké spektrum organizací a jednotlivců, kteří pracují na otevřených digitálních technologiích. Toho dosahuje prostřednictvím otevřených výzev a kaskádového systému financování, který rozděluje rozpočet na podporu klíčových otevřených technologií internetu. Mezi tyto technologie patří svobodný software, otevřený hardware, otevřená data, technologie pro ochranu soukromí, umělá inteligence, sítě a další. V rámci pracovního programu Horizont Europe Cluster 4 pro období 2023–2025 bylo na tyto projekty vyčleněno 27 milionů EUR.
Free Software Foundation Europe (FSFE) v posledních letech zaznamenala velký počet projektů svobodného softwaru financovaných NGI, které prosazují hodnoty jako ochrana soukromí, bezpečnost, rozmanitost názorů a participace, stejně jako větší možnost volby v digitálním prostředí. Tyto hodnoty jsou klíčové pro podporu demokratické účasti online a pro posílení uživatelské kontroly nad digitálními technologiemi. Podpora financování NGI byla pro FSFE také zásadní pro rozvoj lepších postupů v oblasti autorských práv a licencování softwarových projektů, což usnadňuje dodržování právních předpisů.
V současném návrhu pro Horizont Europe 2025 však tento kaskádový systém financování není obnoven. To by mohlo mít negativní dopady, protože mnoho projektů svobodného softwaru a dalších prospěšných výzkumných a inovačních projektů může přijít o klíčové financování. Tato situace nás znepokojuje ohledně budoucnosti mnoha probíhajících projektů, zejména na místní úrovni.
Na co šly finance?
Studie dopadu zjistila, že projekty NGI měly nesmírně pozitivní vliv na poskytování finančních prostředků a technické podpory pro široké spektrum otevřených projektů, a také na podporu internetového ekosystému, který respektuje digitální práva, podporuje udržitelnost a prosazuje legislativu a hodnoty EU. Z praktického hlediska studie uvádí, že z více než 1 000 projektů, které získaly financování, 57 % nabízí „životaschopné alternativy k existujícím tržním řešením“ a 74 % z nich nadále funguje i po skončení financování.
Navzdory těmto pozitivním výsledkům, kterých iniciativa NGI dosáhla, je rozhodnutí o ukončení jejího financování zklamáním a vyvolává otázky. Bez zahrnutí do programu Horizont Europe 2025 zůstává NGI bez alternativního zdroje financování, což může mít negativní dopad na ekosystém svobodného softwaru a tím i na inovační potenciál EU. Zdá se, že rozpočet byl přesunut ve prospěch větších investic do umělé inteligence, zatímco internetová infrastruktura zůstává opomíjena. Evropská komise však zatím odmítla komentovat své oficiální důvody pro vyřazení financování NGI ze svého rozpočtu.
Budoucnost otevřeného internetu potřebuje veřejné financování
Financování hraje klíčovou roli při rozvoji nových technologií svobodného softwaru a často rozhoduje o tom, zda projekt přežije, uspěje, nebo se promění v opuštěný software. To představuje zvláštní problém, protože velká část naší digitální infrastruktury je postavena na těchto projektech, které zajišťují nezávislost a odolnost systémů. Zrušení financování by tak vedlo k oslabení naší technologické autonomie. Tato debata opět zdůrazňuje zásadní potřebu: potřebujeme udržitelné, bezpečné a cílené financování pro iniciativy NGI a svobodný software, aby Evropa mohla mít kontrolu nad svými technologiemi.
Vzhledem k tomu, že se EU snaží vytvořit spravedlivější a konkurenceschopnější trhy prostřednictvím zákona o digitálních trzích, je klíčové podpořit alternativní obchodní modely, které narušují dominantní postavení velkých, monopolních a konsolidovaných digitálních platforem (známých jako „strážci brány“). Svobodný software hraje zásadní roli při dosahování těchto ambiciózních cílů. Veřejné finance jsou proto důležitější než kdy dříve, aby podpořily alternativy svobodného softwaru v oblasti internetové infrastruktury. Bez závazku veřejného sektoru k udržení silného a stabilního ekosystému životaschopných a otestovaných softwarových alternativ, které mohou čelit strážcům brány, je dosažení neutrality zařízení a svobodného, otevřeného internetu nemožné.
Proto vyzýváme k okamžitému obnovení těchto finančních prostředků a k zajištění financování ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Pouze tak lze úspěšně posunout digitalizaci Evropy kupředu.
Jak můžete pomoci
Rozhodnutí o rozpočtu ještě nebylo oficiálně potvrzeno, což znamená, že stále existuje možnost, že budou prostředky pro NGI přiděleny. Je proto velmi důležité kontaktovat Ursulu von der Leyen (předsedkyni Evropské komise), DG Connect, s žádostí o zpřístupnění finančních prostředků.
Tlak by měl být vyvíjen také ze strany členských států. Kontaktujte své národní kontaktní místo (NCP) a vyzvěte je, aby se aktivně zasazovalo o obnovení fondů NGI.