Italo Vignoli: Redmonde, máme problém...

Tabulkový procesor Italo Vignoli z TDF odhalil nepříjemnou chybu v programu Excel z balíku Microsoft Office 2013. Nutno však dodat, že chybou trochu podobného charakteru trpí také balík Apache OpenOffice a LibreOffice.  

Italo Vignoli je patří mezi významné představitele kancelářského balíku LibreOffice (zabývá se především jeho mediální prezentací a marketingem), byl také členem první správní rady The Document Foundation a současně i ředitelem této organizace. Nyní narazil na nepříjemnou chybu, kterou trpí kancelářský balík Microsoft Office 2013.

Když se v tabulce programu Excel vytvoří posloupnost 30 dnů začínající 1. únorem 1900, objeví se i den 29. února 1900. To je známá chyba (rok 1900 nebyl přestupný), která se dostala již do programu Lotus 1-2-3, byla převzata do Excelu a kvůli kompatibilitě zde přetrvává i po mnoha letech. V tom ale ten zásadní problém není.

Ten vzniká, až když se tabulka uloží jako dokument Office Open XML Strict. Po opětovném otevření je 29. únor pryč a celá číselná posloupnost je posunutá, takže nezačíná 1. únorem, nýbrž 31. lednem. Když nyní posloupnost prodloužíte, začne to dělat doslova „psí kusy“. Po 1. březnu se objeví opět 31. leden atd., při prodloužení na 300 000 řádků se po 28. únoru objeví 14. únor, za ním 2. březen apod. Zkrátka se zdá, že má Excel problémy správně nakládat s časovými údaji uloženými do formátu OOXML Strict.

Je však třeba říct, že Apache OpenOffice a LibreOffice také trpí nepříjemnou chybou při práci s časovými údaji. Informace o ní se objevila v místním fóru již v roce 2010, dosud nebyla ani v jednom z balíků opravena. Problém spočívá v tom, že datum obsahující textově zadaný měsíc červenec není program Calc schopen správně zpracovat a považuje ho za text.

Červencová chyba

Problém se zpracováním červencového data v LibreOffice 4.2

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar zvedavec
Odpovědět
Italo Vignoli: Redmonde, máme problém...
27. 02. 2014, 15:37:57
No, to je vazna chyba :-)

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz