Italo Vignoli shrnuje stav LibreOffice

Logo konference LO2020 Jednou z úvodních přednášek na konference LibreOffice a openSUSE 2020 bylo shrnutí Itala Vignoliho z nadace TDF o současném stavu projektu LibreOffice. Připomeňme si zajímavé momenty z jeho přednášky.  

Ve dnech 15. až 17. října 2020 proběhla společná online konference LibreOffice a openSUSE. Během těchto tří dnů proběhlo 120 přednášek a jiných vystoupení prostřednictvím instance na Jitsi. Na tuto konferenci se registrovalo 250 osob. Všechny přednášky byly nahrávány a (prozatím jen) část z nich je dostupná na Youtube openSUSE, další pak na Youtube stránce nadace LibreOffice. Velice zajímavou přednášku na téma Stav projektu pronesl Italo Vignoli. V jejím průběhu ukázal několik statistických grafů a tabulek.

Na prvním diagramu vidíme zastoupení LibreOffice na operačních systémech. Nepřekvapivě vítězí Windows, a to s 80 %. Nepřekvapivě proto, že se jedná o nejrozšířenější operační systém. Následuje 9 % neznámého operačního systému, neznámého proto, že údaje o něm blokuje např. firewall. Poté je Mac se 7% zastoupením a se 3 % Linux, ale jeho podíl roste.

Odhady zastoupení LibreOffice u uživatelů pak dávají poněkud jiné hodnoty. Odhaduje se, že 100 % linuxových uživatelů používá LibreOffice a po 10 % uživatelé Mac a Windows. Celkem se odhaduje, že LibreOffice používá přes 200 milionů uživatelů.

Zastoupení operačních systémů Zastoupení operačních systémů

Další diagram zobrazuje počty víkendových stažení LibreOffice ve srovnání s předchozími roky. Je vidět, že silně záleží na vydání major verzí, v období kolem jejich vydání lze zaznamenat výrazné špičky. Trend je spíše stoupající, byť poslední týdny lze zaznamenat určitou stagnaci (setrvalý stav počtu stažení), což může být dáno tím, že v souvislosti s koronakrizí hodně domácností a hlavně podniků přechází na LibreOffice Online.

Týdenní počty stažení LibreOffice Týdenní počty stažení LibreOffice

Další diagram zobrazuje porovnání počtu stažení LibreOffice a OpenOffice. Zde vidíme výrazný náskok LibreOffice, který je však překvapivý. Je překvapivý svou malou hodnotou, resp. naopak – je překvapivé, že s ohledem na stav projektu Apache OpenOffice má OpenOffice takové zastoupení. Je vidět, že OpenOffice je stále určitá nosná značka, ovšem právě s ohledem na stav projektu je to spíše na škodu.

Počty stažení LibreOffice a OpenOffice Počty stažení LibreOffice a OpenOffice

Další diagram je naprosto kuriózní. Zobrazuje počty stažení v závislosti na kontinentech. Z diagramu to není patrné, ale z popisku vidíme, že se LibreOffice stahuje i na Antarktidě. Italo Vignoli připomíná, že každé tři měsíce dojde ke čtyřem stažení právě odsud. LibreOffice je tak zastoupený skutečně po celém světě.

Zastoupení jednotlivých kontinentů Zastoupení jednotlivých kontinentů

Další graf znázorňuje podíl přispěvatelů do LibreOffice. Jasně vede Collabora s 37 %. Ohromný je podíl dobrovolníků s 25 %. Následuje RedHat s 21 %, další příspěvky jsou výrazně menší: 5 % samotná nadace a CIB, 4 % maďarská Národní společnost informačních služeb, 2 % město Mnichov.

Přispěvatelé do kódu LibreOffice (organizace) Přispěvatelé do kódu LibreOffice (organizace)

A nakonec je zde přehled nejvýznamnějších konkrétních přispěvatelů. Krom v komunitě známých jmen tu vystupují i jména, která znějí podezřele česky – Luboš Luňák (na 13. místě), Jan Holešovský (na 15. místě) a Zdeněk Crhonek (na 39. místě). S ohledem na počet obyvatel České republiky se díky těmto pánům můžeme řadit mezi vývojářskou velmoc v oblasti příspěvků pro LibreOffice. Luboš Luňák a Jan Holešovský jsou pracovníky Collabory, kdežto Zdeněk Crhonek je naprostý dobrovolník. Jeho zásluhou též vznikají české překlady manuálů pro LibreOffice a v LibreOffice se také hodně věnuje otázkám spjatým s QA. Na letošní konferenci LibreOffice měl Jan Holešovský přednášku na téma Chrome OS, na loňské přednášel Luboš Luňák o zjednodušení čtení zdrojového kódu, letos o implementaci Skia knihovny.

Přispěvatelé do kódu LibreOffice (vývojáři) Přispěvatelé do kódu LibreOffice (vývojáři)

Zájemci mohou statistická data sledovat:

(Jako ve škole) Průměr: 1.20 | Hodnotilo: 5
 

Komentáře

user avatar JP
Odpovědět
Italo Vignoli shrnuje stav LibreOffice
3. 11. 2020, 10:13:12
Rozdíl mezi počty stažení OO a LO mne nepřekvapuje - většina uživatelů je konzervativních a netouží po změnách. Pokud jim OO vyhovuje, nemají důvod přecházet, pro ně je jeho pomalý vývoj a s tím související pomalé změny výhodou... A doporučí ho i svému okolí, protože jsou s produktem spokojeni.
Já začal více používat LO jen kvůli lepší kompatibilitě s XML formáty MS, jinak nebyl důvod.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz