LibreOffice 4.3 bude podporovat DrawingML v OOXML

Vektorové objekty Přestože ještě nebyla vydána verze 4.2, už se pilně pracuje na LibreOffice 4.3. V této verzi se objeví podpora vektorových objektů pomocí DrawingML ve formátu Office Open XML.  

Jen pár týdnů nás dělí od vydání LibreOffice 4.2. Vývojáři ale už pilně pracují na verzi následující, tedy 4.3. Jednou z novinek této verze bude implementace podpory DrawingML. Tento jazyk pro vektorové objekty je součástí formátu Office Open XML (OOXML) a objevila se v Microsoft Office 2010; verze 2007 používala starší jazyk VML (novější verze ho samozřejmě podporují také). Nyní LibreOffice načítá i ukládá data právě v tomto starším jazyce.

Zajímavostí jazyka DrawingML je délková jednotka EMU (English Metric Unit). Ta je stanovena tak, aby šla vypočítat z metrických i palcových jednotek v celých číslech (1 EMU = 1 / 360 000 cm, 1 EMU = 1 / 914 400 inch = 1 / 12 700 pt). Lze tak používat celočíselnou aritmetiku. Dochází tak samozřejmě k určitým nepřesnostem, ale podleí standardizačního experta Ricka Jelliffa (podílel se na řadě obecných datových standardů, je však kritizován za spolupráci s Microsoftem) se jedná se o racionální řešení, plně vyhovující daným účelům.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
LibreOffice 4.3 bude podporovat DrawingML v OOXML
12. 01. 2014, 15:20:17
To bude legrace, až se role obrátí a Microsoft bude nucen do svých výdobytků implementovat podporu pro nějakou specifikaci z LibreOffice. Vlastně už se děje, podpora pro ODF tam je, ale podle mnohých dost špatná.
user avatar Michal Vašut
Odpovědět
LibreOffice 4.3 bude podporovat DrawingML v OOXML
13. 01. 2014, 00:10:31
Já prostě nechápu Microsoft, proč prostě nevyužijou dobře zaběhnutých standardů jako je třeba svg a mermomoci musí protlačit něco ze své dílny.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:LibreOffice 4.3 bude podporovat DrawingML v OOXML
13. 01. 2014, 01:13:28
Protože musí mít vždycky něco "lepšího". Ale třeba k tomu dojde, jako došel například ke standardní interpretaci HTML v prohlížečích (stačí srovnat IE 6 - 11, co se tam postupně měnilo). Nebo taky ne, když byl u Javy donucen přestat ji prasit, tak se na ni radši vykašlal úplně.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice 4.3 bude podporovat DrawingML v OOXML
13. 01. 2014, 01:36:21
Je to byznys. V byznysu platí, že čím víc se toho "nasákne" zvenčí, tím víc se prokazuje vlastní neschopnost. Co na tom, že na to nemáme lidi, mozky, schopnosti. Uděláme to po svém. Sice kvůli svému vlivu zmrzačíme svět IT, ale z marketingového hlediska to vypadá pěkně :-)
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Re:LibreOffice 4.3 bude podporovat DrawingML v OOXML
13. 01. 2014, 02:03:56
Ono to není tak jednoduché. Vyvíjet něco nového stojí ohromné prostředky. Je mnohem levnější použít něco, co už je hotové a je volně k dispozici. Samozřejmě je potřeba si spočítat, co vyjde lépe (na jaké cestě se víc vydělá), a podle toho se rozhodnout. A ne vždy je pak takové rozhodnutí správné.
user avatar Jiri
Odpovědět
Re:LibreOffice 4.3 bude podporovat DrawingML v OOXML
29. 01. 2014, 22:31:37
Protoze SVG nepodporuje verzovani!
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice 4.3 bude podporovat DrawingML v OOXML
29. 01. 2014, 23:05:10
Microsoft dlouho nepodporoval SVG ani v Internet Exploreru (první podpora se objevila až ve verzi 9), kde ho nějaké verzování vůbec trápit nemusí. Podobné to bylo například s podporou obrázků PNG.
user avatar neutr
Odpovědět
LibreOffice 4.3 bude podporovat DrawingML v OOXML
13. 01. 2014, 07:55:56
U Microsoftu jde jen o monopol. Tak se snaží zbytku světa vnutit svoje patentované licence. Proto se jim nehodí aby v rámci své proprietární politiky denominovali svou suverenitu "vlastnictví". Ať to stojí, co to stojí. Faktem je, že dnes by asi udělali lépe, když by si koupili jednosměrnou letenku na Mars :-)

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz