LibreOffice 6.2 se blíží

lo60icon.png Jak bývá zvykem, na začátku kalendářního roku vychází nová major verze LibreOffice. Co bude obsahovat ta s označením 6.2? Ač stále nedošlo k freeznutí novinek v této verzi, a jejich seznam je tak nutně neplnohodnotný, již nyní můžeme nahlédnout pod pokličku chystaných novinek.   

Obecné změny

Možná nejdůležitější změnou, kterou si již nyní můžete otestovat, je nový způsob práce s tabulkami. Uživatelé mohou napříč balíkem využít funkci minimalizace tabulky podle řádku nebo sloupce. To je velmi elegantní, protože tak tabulka získá skutečně minimální rozměr v závislosti na obsahu.

Do lišty Změny pro sledování změn v dokumentu přibyla tlačítka pro akceptování a odmítnutí všech změn naráz.

Do testovacího režimu byly připraveny tři ikonové sady v SVG formátu: Breeze, Elementary a Colibre. Příslušnou ikonovou sadu vybíráte z nabídky Nástroje | Možnosti.

Motiv Elementary byl přepracován a vylepšen.

Byla vylepšena indexace položek v nápovědě, takže vyhledávání v ní by mělo být rychlejší.

Byla vylepšena integrace do systému KDE5. (LibreOffice využívá framework GtK3.)

 

Writer

Uživatelé, které iritovalo interaktivní tlačítko, jež se zobrazovalo při nájezdu kurzoru na začátek či konec stránky a které mělo za cíl spouštět a formátovat záhlaví a zápatí, zajásají. Nyní je tato funkce volitelná. Ovládá se prostřednictvím nabídky Vložit.

Calc

Calc, podobně jako Writer, podporuje tzv. podpisový řádek. Vkládá se prostřednictvím nabídky Vložit.

Do nabídky Statistika přibyla položka Regrese, která otevírá stejnojmenné okno. S jeho pomocí lze provádět multivariační regresní analýzu.

Okno Regrese pro výpočet regresní analýzy Okno Regrese pro výpočet regresní analýzy

LibreOffice 6.2 má vyjít 28. ledna 2019. Aktuálně je k dispozici druhá beta verze, kterou můžete nainstalovat ze stránky LibreOffice (odkaz ke stažení najdete dole), a zapojit se tak do testování tohoto ojedinělého kancelářského balíku.(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz