LibreOffice 6.2 – změny v rozhraní a obecné

LO.png V tomto týdnu (nejspíše 7. února 2019) dojde ke zveřejnění finální verze LibreOffice 6.2, první z major verzí aplikace LibreOffice pro letošní rok. Přinášíme tradiční seriál s přehledem vylepšení a nových funkcí v tomto nejrozšířenějším svobodném kancelářském balíku.   

Změny v uživatelském rozhraní

Alternativní „ribbonové“ rozhraní Notebookbar postupně opouští experimentální režim a je přístupný uživatelům z nabídky Zobrazit | Uživatelské rozhraní. Konkrétně se to týká Notebookbaru v podobách KartyKompaktní skupiny. Zbylé jsou dále v experimentálním modu a pro jejich zobrazení je třeba povolit experimentální funkce v okně Možnosti, na záložce Pokročilé.

Nová podoba uspořádání Notebookbar (Release Notes LibreOffice 6.2) Nová podoba uspořádání Notebookbar (Release Notes LibreOffice 6.2)

Připomínáme, že Notebookbar v žádném provedení nezpřístupňuje dodatečně přidané ikony, ať vlastní, či získané instalací nějakého rozšíření. Ke všem rozšíření je tak přístup pouze z nabídky, pokud ji daný motiv Notebookbaru podporuje. Rozšíření, která nemají svého zástupce v nabídce Nástroje | Rozšíření, tak jsou pro uživatele nedostupná.

Změny však postihly i klasické nabídky. Nedávno vytvořené rozbalovací tlačítko Vložit speciální znaky, které lze použít namísto staršího, se nyní objevuje jako výchozí ve standardním panelu.

V panelu Změny přibyla tlačítka Přijmout všechny sledované změnyOdmítnout všechny sledované změny.

Nové ikony v panelu Změny Nové ikony v panelu Změny

Věčným tématem plným kontroverzí jsou sady ikon. Pro GNOME se jako výchozí nabízí sada Elementary, pro KDE Breeze, pro Windows pak Colibre.

Tyto sady ikon jsou nyní poskytovány jak v PNG, tak SVG verzi. Vyzkoušet si můžete oboje, v okně Možnosti je rozlišíte podle názvu; SVG sady mají v názvu slovo „(SVG)“. Vektorové verze ikon jsou zatím považovány za experimentální.

Nové vektorové sady ikon Nové vektorové sady ikon

Sada Elementary byla aktualizována a některé ikony byly nahrazeny jinými. Zároveň také podporuje ikony o velikosti 32 pixelů. Tato sada nahrazuje dřívější sadu Tango, která však u řady uživatelů zůstává i nadále velmi oblíbenou.

Přizpůsobení vzhledu programu prostřednictvím sekce Přizpůsobení v okně Možnosti také doznalo změn. Uživatelům se nabízí šest výchozích motivů. Další lze vyhledat po stisknutí tlačítka Vybrat motiv vzhledu. Zde lze vyhledávat výběrem kategorie v rozbalovací nabídce, případně také napsáním textu do vyhledávacího pole. Tato funkcionalita byla k dispozici již dříve, nyní by mělo být vyhledávání rychlejší.

Upravené okno Přizpůsobení Upravené okno Přizpůsobení

V aktuálním buildu se zdá výběr motivů nefunkční. Vyzýváme čtenáře, aby nám napsali do komentářů, zda se problém vyskytuje i u nich. Děkujeme.

Prozatím nefunkční vyhledávání v okně Přizpůsobení Prozatím nefunkční vyhledávání v okně Přizpůsobení

Kontextové nabídky byly upraveny tak, aby odpovídaly jiným aplikacím tohoto typu. Za úpravou stojí Andreas Kainz, jenž je také spoluautorem ikonové sady Colibre. O změnách se dovíte více v jeho blogu.

Jste-li již uživateli LibreOffice a používáte-li uživatelský profil s vlastním nastavením programu, pak změny v kontextové nabídce se projeví až po vašem zásahu. Otevřete okno Přizpůsobit (z nabídky Nástroje), přejděte na záložku Místní nabídky, vyberte příslušnou nabídku a stiskněte tlačítko Výchozí.

Úprava místních nabídek Úprava místních nabídek

Obecné změny

Při vyhledávání v nápovědě se výsledky správně seřazují podle modulů a vyhledávaný pojem je ve výsledku vyhledávání zvýrazněn. Vyhledávací pole nápovědy je typu autosubmit, tedy k filtrování dochází již při psaní textu. V nápovědě se zobrazuje rozbalovací nabídky pro vyhledání v příslušném modulu.

Vyhledávání v offline nápovědě Vyhledávání v offline nápovědě

Do podpisového řádku byla přidána možnost podepsat vlastním obrázkem – například naskenovaným ručním podpisem. Možnost je stejně jako podpis certifikátem přístupná prostřednictvím kontextové nabídky.

Možnost přidání obrázku do podpisového řádku Možnost přidání obrázku do podpisového řádku

Byly přidány bannery pro zapojení do vývoje LibreOffice a přispění finančním darem. Po stisknutí na tlačítka v těchto bannerech se otevřou okna Get involved, resp. Support LibreOffice a přístup k nim je možný i z nabídky Nápověda.

Nové bannery pro zapojení uživatelů Nové bannery pro zapojení uživatelů

Při zasílání souboru e-mailem se preferuje formát OOXML namísto binárních formátů Microsoftu.

Byl přidán font Source Serif Pro a aktualizován font Liberation.

Došlo k četným vylepšením v podpoře filtrů pro různé formáty: EMF+ (grafika v importovaném souboru ve starším i novějším formátu Microsoftu), OOXML, PPTX a PPT. Zájemce o tuto oblast odkazujeme na wiki stránku.

Autor používá LibreOffice 6.2.0.2

(Jako ve škole) Průměr: 1.67 | Hodnotilo: 6
 

Komentáře

user avatar Zvedavec
Odpovědět
LibreOffice 6.2 – změny v rozhraní a obecné
8. 02. 2019, 08:26:28
Je vydaná.
user avatar SergeJan
Odpovědět
LibreOffice 6.2.3 – změny v rozhraní a obecné
18. 04. 2019, 22:37:49
Dnes vyšla další verze LibreOffice 6.2.3, ale vlastní motivy vzhledu jsou stále nefunkční. Do verze 6.1.5, bylo možné nastavit vzhled z Firefoxu, bude to ještě někdy opraveno. Ono pracovat se vzhledem, kde je všechno bílé je po delší dobu opravdu nepříjemné.
user avatar Radek
Odpovědět
LibreOffice 6.2.4 – změny v rozhraní a obecné
22. 05. 2019, 12:52:45
Výběr motivu vzhledu Dark, z té nabízené šestice způsobí v kontextové nabídce (pravé tlačítko myšky) bílé překrytí položky pod kurzorem myšky.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:LibreOffice 6.2.4 – změny v rozhraní a obecné
22. 05. 2019, 14:28:52
nesouvisí to s nastavením kurzoru? Například když chcete nahrávat video, nebo jen sceeny tak aby byl kurzor vidět. Normálně se do screenů nenačte. Možná by to šlo nastavit v průhledosti.

Nemám Dark a tak nevím jak to překrývá - asi není vidět okolí kurzoru respektive pod kurzorem.
user avatar eM
Odpovědět
LibreOffice 6.3 – změny v rozhraní a obecné
11. 08. 2019, 21:06:18
LibreOffice 6.3.0.4 - vlastní motivy vzhledu stále nefunkční. K dispozici jsou jen běžný vzhled a 6ks předinstalovaných vzhledů. Ty jdou lehce ,,přečůrat,, nahrazením .png obrázků v adresáři LibreOffice/share/gallery/personals/ (dark, gray,green,pink,sand,white) svou vlastní barevnou modifikací souborů footer.png, header.png a preview.png. Stačí si vybrat barvu, která se vám opravdu nelíbí, v mém případě SEND, png soubory v tomto adresáři upravit v nějakém bitmapovém editoru a v nastavení LO bude pod položkou Send vaše oblíbená barvička.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz