LibreOffice 6.4.2, CSV soubory v LibreOffice

LO.png Byla vydána verze LibreOffice 6.4.2. Čeští uživatelé v poslední době v mnohem větší míře navštěvují stránku LibreOffice. LibreOffice ve verzi 6.4 umožňuje slučování textových rámců. LibreOffice a OpenOffice si velmi dobře dokáží poradit s CSV soubory.   

LibreOffice 6.4.2

Nadace The Document Foundation oznamuje na svém blogu vydání aktualizované verze LibreOffice 6.4.2. Nová verze opravuje přes úctyhodných 90 chyb a regresí (jejich přehled zde a zde). Nová verze je z řady Fresh, je tedy určena pro fanoušky a nadšence, nikoliv průmyslové nasazení. Pro to je určena verze LibreOffice 6.3.5. Obě verze můžete získat ze stránky libreoffice.org.

Návštěvnost české stránky LibreOffice roste

Zřejmě v souvislosti se zákazem vycházení a nutností pracovat z domova došlo v posledním týdnu k dramatickému zvýšení návštěvnosti české stránky LibreOffice.org. Informuje o tom Zdeněk Crhonek z nadace TDF na Twitteru. Vyplňuje se tak naše prognóza, že současná situace velmi nahrává využití LibreOffice přinejmenším v domácích podmínkách.

Statistiky stažení LibreOffice

Zjistit počet uživatelů LibreOffice je dosti složitý úkol. Uživatelé totiž mohou získat LibreOffice z linuxového repozitáře, sdílením mezi sebou či jinou, neoficiální, ale legální cestou. Nadace TDF odhaduje počty uživatelů na základě počtu stažených instalací ze stránky libreoffice.org a z počtu přístupů na stránku. Tyto odhady jsou však nepřesné. Základní odhad v počtu uživatelů LibreOffice se pohybuje v rozsahu 200 až 250 milionů (platí spíše horní hranice), přičemž více jak 150 milionů připadá na uživatele Windows.

Některé softwarové portály poskytují pořadník staženého softwaru. Například na stahuj.cz se tak dovídáme, že OpenOffice stáhlo za poslední týden 1315 uživatelů a je na 13. místě. LibreOffice se 682 staženími je na 22. místě. Mimochodem obě aplikace jsou chybně uvedeny jako freeware. Microsoft Office 2013 si stáhlo 1424 uživatelů.

Ještě zajímavější čísla vycházejí na slunecnice.cz. Zde je OpenOffice se 3988 staženími na 7. místě, daleko před Microsoft Word Viewer (1842). Kompletní balík Microsoft Office má 857 stažení. LibreOffice má 1067 stažení a je na 20. místě.

Opakujeme, že tato čísla nic nevypovídají o počtu uživatelů. Linuxoví uživatelé mají LibreOffice standardně v repozitáři a LibreOffice se instaluje již při instalaci Linuxu. Jak je vidět i z výše uvedené statistky přístupů na českou stránku, uživatelé často volí cestu přes oficiální stránku daného balíku.

Novinka LibreOffice 6.4 – slučování řetězců

Mike Saunders z nadace TDF na blogu nadace připomíná, že LibreOffice lze využít i jako výkonný editor PDF souborů. Ovšem při importu souboru tohoto typu se prakticky vždy textové rámce „rozsypou“ do dílčích rámců, což je velmi nepraktické. LibreOffice od verze 6.4 disponuje funkcí spojování těchto rámců. Stačí je jen vybrat a následně použít například kontextovou nabídku. Rámce se spojí, avšak také přesunou – s tím je třeba počítat. Jejich formátování by ale mělo zůstat zachováno.

Jak si LibreOffice poradí s CSV soubory?

Na stránce opendata.gov.cz se můžete dočíst:

Jediný přípustný oddělovač údajů v CSV souboru je (jak už plyne z názvu formátu, tj. Comma Separated Values) čárka, tj. znak , s UTF-8 kódem U+002C. Může se ale stát, že váš soubor používá jiný oddělovač, v českém prostředí zejména středník ;, a proto není validní. Nejčastěji je to způsobeno tvorbou CSV souboru pomocí exportu tabulky z aplikace Microsoft Excel, která má ale podporu CSV implementovánu chybně.

Jak si v tomto ohledu stojí LibreOffice?

Popravdě – velice dobře. Předpokládejme, že máte CSV soubor, jenž obsahuje (otevřeme-li jej v textovém editoru) následující text:

Jméno#Příjmení#Ulice#Město
Franta#Hubený#K Dolům#Jihlava
Alex#Novák#Tovární#Olomouc
Eva#Krásná#Růžová#Kytice
Andrej#Brhlík#Podnikatelská#Mírov
Lucie#Zelená#Na Kopečku#Šlapanice

Jak vidíte, zde jsou jako oddělovače použity znaky #. V tomto případě by byl MS Excel zcela nepoužitelný. V LibreOffice se při otevření CSV souboru zobrazí importní dialog, který umožňuje vybrat kódování, oddělovací znak a mnoho dalších parametrů:

Importní filtr pro CSV soubor v LibreOffice Importní filtr pro CSV soubor v LibreOffice

Import takového souboru pak již proběhne korektně. Proto pro práci s CSV soubory doporučujeme používat výhradně LibreOffice či Apache OpenOffice.

Importovaný CSV soubor Importovaný CSV soubor

Přehled aktualit vydáváme ve spolupráci s českou komunitou LibreOffice.

(Jako ve škole) Průměr: 1.40 | Hodnotilo: 10
 

Komentáře

user avatar zvedavec
Odpovědět
LibreOffice 6.4.2, CSV soubory v LibreOffice
24. 03. 2020, 01:45:14
Udávat čísla stažení u MS produktů na uvedených webech nedává žádný smysl...
user avatar AA
Odpovědět
Re:LibreOffice 6.4.2, CSV soubory v LibreOffice
24. 03. 2020, 07:12:42
Proč? Stejně jako v případě OpenOffice či LibreOffice nejde o primární zdroj ke stažení daného SW.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice 6.4.2, CSV soubory v LibreOffice
24. 03. 2020, 15:09:16
Je to prostě nesmysl, sám to potvrzujete.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:LibreOffice 6.4.2, CSV soubory v LibreOffice
24. 03. 2020, 10:53:29
Máte pravdu v tom, že MSO je placený SW a tyto údaje zná jen Microsoft. Očekávat že potvrdí svůj neúspěch proti "zbytku světa" je nesmysl.

Vydávat prohlížečky pro MSO je určitě mimo srovnatelná data. Mimo toho Microsoft eviduje zřejmě všechny "prodané" licence, což není totéž co skutečně užívané, protože MS prodává distributorům a tam už jistě ztrácí přehled – velká část bude u distributorů v rezervě.

Je to v podstatě jiný problém nežli u LO a AOO ale důsledky jsou stejné. Paradoxně je nejlepším vzorkem právě některý (nebo více) nezávislých distributorů jako je „Slunečnice“ a podobně. Ale není to nic objektivního. Navíc počty ukazují spíš na oblíbenost takového zdroje.

Obecně počet stažení OpenSource by šel srovnat jenom s evidencí Microsoftu ačkoliv žádný z nich není objektivní. Počet stažení LO, nebo AOO je snad seriózní v tom směru, že lze porovnávat počet stažení v časové posloupnosti – jak narůstá zájem o LO, nebo AOO ale jednotlivě.

Dá se předpokládat že počet přístrojů je už celkem konstantní s latentním nárůstem. Nelze například tvrdit že počet prodaných přístrojů (počítačů, chytrých telefonů apod.) na které byly staženy aplikace jsou stále v užívání. Takovou „úmrtnost“ nikdo nespočte. Můžeme mít za to, že lidé mají více jak jedno zařízení, ale používají vždy jenom jedno v určitém okamžiku.

Také si musíme uvědomit že jako chodí aktualizované verze tak jsou původní odinstalované. Nelze započítávat stažení různých verzí jedním uživatelem. Přes to jsou stažené počty poznamenány tímto typem chyby.

Takže asi jediným validním ukazatelem jsou údaje stažení jedné stejné verze (nejspíš jen pro LO). To myslím také není uvedeno.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice 6.4.2, CSV soubory v LibreOffice
24. 03. 2020, 15:15:12
Neúspěch? :-)))))
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:LibreOffice 6.4.2, CSV soubory v LibreOffice
24. 03. 2020, 18:00:07
Já 250 milionů (spíš víc) uživatelů za neúspěch rozhodně nepovažuji.
user avatar vydrysek
Odpovědět
LibreOffice 6.4.2, CSV soubory v LibreOffice
30. 03. 2020, 15:10:13
Excel umí otevřít .csv s nestandardními rozdělovači do jednoho sloupečku, pak stačí dát "Text to Columns" jako v LO a tam už si člověk může rozdělovače vybrat. Ale přiznám se, že když to člověk dělá 1x za minutu tak je to šílený opruz, LO v tomto funguje opravdu mnohem přívětivěji.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz