eWay System

LibreOffice 6.4 je na světě

LO.png Ve středu 29. 1. 2020 odpoledne nadace The Document Foundation vydala LibreOffice ve verzi 6.4. K dispozici jsou též další průvodci, konkrétně Math a Calc.  

LibreOffice 6.4: Svižnější než kdy předtím k dispozici ke stažení

LibreOffice 6.4, zaměřený hlavně na výkon, je konečně tu. O vydání informovala nadace The Document Foundation ve svém blogu. Jelikož tato tisková zpráva obsahuje velmi zajímavé informace jak o samotné verzi 6.4, tak LibreOffice obecně, uvádíme ji zde v plném znění s překladem, který pořídil Stanislav Horáček z nadace TDF.

Banner LibreOffice 6.4 s QR k Banner LibreOffice 6.4 s QR kódem k prohlídce novinek

Nadace The Document Foundation vydává LibreOffice 6.4, novou hlavní verzi, která je rychlejší zejména při otevírání a ukládání sešitů a prezentací a která se vyznačuje skvělou kompatibilitou se soubory ve formátech DOCX, XLSX a PPTX.

LibreOffice nabízí nejlepší kompatibilitu ze všech kancelářských balíků, počínaje nativní podporou formátu Open Document (ODF) – který oproti proprietárním formátům používá pokročilejší funkce pro zabezpečení a interoperabilitu – a konče téměř stoprocentní podporou souborů DOCX, XLSX a PPTX. Navíc LibreOffice obsahuje filtry pro velké množství dříve používaných formátů dokumentů, a díky tomu je z hlediska interoperability tím nejlepším, co můžete v současnosti získat .

Nová verze přináší také další zajímavé funkce:

Obecné

 • Díky novým ikonám u náhledů na úvodní obrazovce snadněji rozpoznáte různé typy dokumentů.

 • Přibyl generátor QR kódu, umožňující tyto kódy – čitelné mobilními zařízeními – jednoduše vkládat do dokumentů.

 • Napříč všemi aplikacemi se sjednotily místní nabídky pro hypertextové odkazy. Nyní obsahují položky, pomocí nichž lze hypertextový odkaz otevřít, upravit, zkopírovat a odebrat.

 • Nová automatická redakční úprava slouží ke skrytí citlivých údajů v dokumentu podle vyhledaného textu nebo regulárních výrazů.

 • V nápovědě se vyhledává rychleji a přesněji. Jejím čtenářům pomohou také lokalizované snímky obrazovky, které byly doplněny na mnoha stránkách.

Writer

 • Postranní lišta nově obsahuje panel Tabulka.

 • Komentáře lze označovat jako vyřešené. Již je také možné vložit v textovém dokumentu komentář k obrázku nebo grafu.

 • Zlepšilo se vyjímání, kopírování a vkládání tabulek, v nabídkách je k dispozici nová možnost „Vložit jako vnořenou tabulku“.

Calc

 • List je možné při exportu do PDF umístit celý na jedinou stránku. Budete tak mít přehled o jeho obsahu, aniž byste museli procházet množství stránek.

Impress a Draw

 • Nová volba „Konsolidovat text“ v nabídce Tvar zkombinuje vybraná textová pole do jediného. To je užitečné při zpracovávání importovaného PDF, kdy se text rozpadne na mnoho polí.

LibreOffice Online

 • Ve Writeru můžete pomocí postranní lišty upravovat vlastnosti tabulky a plně pod kontrolou máte také vytváření obsahu dokumentu.

 • V Calcu je nyní k dispozici plnohodnotný průvodce vytvářením funkce. Na postranní lištu přibyla celá řada možností pro vybrané grafy.

LibreOffice 6.4 je první verzí roku 2020. Během tohoto roku jako komunita oslavíme 10. výročí vzniku nejlepšího svobodného kancelářského balíku, a to na několika událostech věnovaných svobodnému a otevřenému softwaru, které se uskuteční v Evropě, Africe, Asii a v Severní a Jižní Americe. Dobrovolníci budou hovořit o milnících projektu a debatovat o budoucnosti tohoto kancelářského balíku v desktopové i cloudové podobě.

Novinky v LibreOffice 6.4 připravila početná komunita vývojářů: 75 % commitů vytvořili zaměstnanci firem zastoupených v poradním výboru The Document Foundation (jde například o společnosti Collabora, Red Hat a CIB) a dalších přispěvatelů, 25 % commitů pochází od jednotlivých dobrovolníků.

Kromě toho se celosvětová komunita dobrovolníků stará o jiné nezbytné činnosti: kontrolu kvality a testování programu, jeho lokalizaci, návrhy uživatelského rozhraní a použitelnost, úpravy nápovědy a dokumentace a propagaci svobodného softwaru a otevřených standardů pro dokumenty.

Video se shrnutím nejdůležitějších novinek v LibreOffice 6.4 naleznete na YouTube.

LibreOffice pro jednotlivce

V případě LibreOffice 6.4 se jedná o čerstvou verzi plnou novinek, a je tak určena pro nadšence do nových technologií a zkušené uživatele. The Document Foundation pro toto vydání neposkytuje žádnou technickou podporu, uživatelé však mohou požádat o radu v e-mailových konferencích nebo na webové stránce Ask LibreOffice.

Uživatelé, kteří upřednostňují spolehlivost aplikace, by měli sáhnout po stabilním vydání, v němž jsou nové vlastnosti dostatečně odladěny. The Document Foundation pro ně spravuje řadu LibreOffice 6.3 s aktuální verzí 6.3.4, do níž se promítlo několik měsíců opravování chyb.

LibreOffice pro podniky

Společnostem, které chtějí LibreOffice provozovat profesionálně, TDF doporučuje zajistit si nasazení tohoto balíku od některého z partnerů. Tito partneři nabízejí verze s dlouhodobou podporou, pomoc uživatelům, vývoj nových funkcí a opravy na přání a další výhody včetně smluv SLA (service-level agreement). Práce, kterou partneři odvádějí, se vrací zpátky do projektu a prospěch z ní mají všichni uživatelé.

Také školení a pomoc při migraci by měly být v režii certifikovaných profesionálů, kteří poskytují pro svět podnikového nasazení služby s přidanou hodnotou a ucelená řešení.

LibreOffice – díky svému vyspělému zdrojovému kódu, bohaté sadě funkcí, silné podpoře otevřených standardů, výborné kompatibilitě a dlouhodobé podpoře od certifikovaných partnerů – představuje ideální řešení pro firmy, které chtějí získat znovu kontrolu nad svými daty a chtějí se zbavit závislosti na proprietárních dodavatelích, produktech a formátech.

Dostupnost LibreOffice 6.4

LibreOffice 6.4 lze stáhnout na stránce LibreOffice. Minimálními požadavky jsou u proprietárních operačních systémů verze Microsoft Windows 7 SP1 a Apple macOS 10.9. Sestavení nejnovějšího zdrojového kódu LibreOffice Online jsou k dispozici v podobě obrazů pro Docker.

Uživatelé LibreOffice, zastánci svobodného softwaru a členové komunity mohou podpořit The Document Foundation finančně na stránce Donate.

LibreOffice 6.4 využívá knihovny na převod dokumentů vytvářené v rámci iniciativy Document Liberation Project.

Příručky pro Math 6.4 a Calc 6.2 vydány

Nadace TDF oznamuje vydání aktualizované verze příručky pro LibreOffice Math 6.4. Jde o aktualizovanou verzi původní příručky, určené pro verzi 4.0. Autorem je Roman Kuzněcov.

Zároveň byla vydána příručka pro LibreOffice Calc 6.2. V tomto případě jde o aktualizaci z verze 4.4. Nová verze je dílem autorů Steve Fanning, Jean Weber, Kees Kriek, Cathy Crumbley, Zach Parlimann, Dave Barton and Drew Jensen.

Příručky jsou dostupné na stránce LibreOffice.org a brzy bude pořízen jejich český překlad. Ten zajišťují členové nadace TDF a dobrovolníci a jedním z nich můžete být i vy. 

Obálka příručky LibreOffice Math 6.4 Obálka příručky LibreOffice Math 6.4

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.

 
IT Systems - předplatné
 
 
woo jaw demo hz