LibreOffice 7.0.6, komunita LO v roce 2020, migrace na Discourse

tdf.png Vyšla nová verze LibreOffice 7.0.6. Nadace TDF shrnuje komunitní aktivity v roce 2020 a chystá přechod na Discourse.   

LibreOffice 7.0.6

Nadace The Document Foundation vydává opravnou verzi LibreOffice 7.0.6. Jde o důkladněji otestovanou verzi, která je schopná průmyslového nasazení, avšak bez komerční podpory. Zájemcům proto doporučujeme využít služeb některého z certifikovaných partnerů, kteří jsou s to komerční pomoc poskytnout. Z ní je potom dále financován vývoj LibreOffice. Verzi 7.0.6 je možné, stejně jako nejaktuálnější 7.1.3, stáhnout ze stránky LibreOffice.

Příspěvky LibreOffice komunit za rok 2020

Mike Saunders z nadace TDF vytvořil přehled komunitních aktivit LibreOffice. Přehled vznikl jako kompilát dřívějších blogových příspěvků. Podívejme se na část věnovanou aktivitám české komunity, sepsanou Zdeňkem Crhonkem, Stanislavem Horáčkem a Petrem Valachem. Zde je překlad původní anglické verze:

InstallFest, konaný v Praze ve dnech 29. února a 1. března 2020, byl akcí zaměřenou na GNU/Linux, která pomáhala novým uživatelům instalovat operační systém. Měla však také přednášky a stánky pro mnoho dalších svobodných a open-source softwarových projektů a česká komunita LibreOffice tam byla se stánkem.

Stánek LibreOffice na InstallFestu 2020 Stánek LibreOffice na InstallFestu 2020

Drtivá většina návštěvníků byla z mladších generací – často středoškoláci nebo dokonce žáci základních škol. Nová mobilní aplikace od Collabory, která byla vydána jen několik dní před akcí, vzbudila velký zájem, stejně jako LibreOffice Online. Další návštěvníci stánku kladli otázky ohledně manipulace se soubory ODF s vloženými fonty a způsobu hlášení chyb.

Vývěska OpenOffice.cz na InstallFestu 2020 Vývěska OpenOffice.cz na InstallFestu 2020

Později v tomto roce česká komunita promluvila na online konferenci OpenAlt o udržování experimentálního českého slovníku kontroly pravopisu v LibreOffice.

Mimo akce členové komunity pracovali na údržbě a aktualizaci českého webu LibreOffice, podporovali uživatele odpovídáním na dotazy na webu CZ Ask LibreOffice a průběžně aktualizovali sociální média 600 tweety na účtu Twitter (a pravidelnou aktivitou na stránce Facebook).

Na jiných webových stránkách čeští přispěvatelé publikovali články a novinky na českých portálech FOSS (openoffice.cz, root.cz, abclinuxu.cz) a provedli malý průzkum (s 20 odpověďmi), aby shromáždili příklady toho, jak je LibreOffice používán ve školách, organizacích a malých firmách.

Pokud jde o překlady, česká komunita oznámila svou práci pomocí platforem pro dobrovolníky – což se ukázalo jako skvělý způsob zapojení nových přispěvatelů. Během roku 2020 se zúčastnily desítky dobrovolníků. Společně s dlouholetými členy komunity pracovali na překladech uživatelského rozhraní LibreOffice a obsahu nápovědy (oboje na 100 %), titulcích pro videa, článcích FAQ a dalších stránkách na wiki.

Průvodce online pro LibreOffice 6.3 byl přeložen a publikován v březnu 2020, následován Math průvodcem pro LibreOffice 6.4 v červnu a příručkou Začínáme pro LibreOffice 6.4 v červenci.

Dlužno dodat, že zvláště překladatelské aktivity českého lokalizačního týmu jsou úctyhodné, čemuž odpovídá i rozsah vydaných příruček a lokalizovaná nápověda. Aktivita zvláště na Twitteru je také velmi slušná (především zásluhou Zdeňka Crhonka, který se o tento účet stará). Nicméně i nadále je zájem o další spolupracovníky. Ti mohou najít podrobné informace na wiki.

LibreOffice se stěhuje z Asku na Discourse

S ohledem na ukončení podpory aktuálně využívaného fóra Ask LibreOffice (jehož českou verzi najdete zde), která slouží uživatelům LibreOffice jako komunitní podpora, přejde vbrzku LibreOffice na novou platformu Discourse. Ta nyní funguje v testovacím režimu. Je třeba do ní překlopit dosud podané a zodpovězené otázky z Asku. Pro českou a slovenskou komunitu je připravena společná stránka. O přechodu informuje česká komunita LibreOffice na své facebokové stránce. Jak fórum vypadá (spolu s několika zmigrovanými otázkami), se můžete podívat zde.

Připravované komunitní fórum Discourse Připravované komunitní fórum Discourse

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na FacebookuTwitteru.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar kamlan
Odpovědět
migrace na Discourse
14. 05. 2021, 12:18:29
1) Jaké jsou prosím důvody pro přechod z Asku na Discourse?

Co jsem zatím shlédl tak mi nepřipadá, že by to mělo pro uživatele nějaký zásadní přínos a že by Discourse byl nějakou bombastickou změnou. Je to zase trochu něco jiného na co se musí zvyknout, ale nic zásadního co by nějak víc pozvedlo "práci s fórem" v tom nespatřuji.

Zatím mě na tom nejvíc pobavila fráze na konci "There are no more Čeština a slovenčina topics" :-) = taková podivná lokalizaceNelokalizace s pokračující degradacíVšeho pod anglo-nadvládou která se však snaží dále tvářit že jde o cosi prý lepšího? I si říkám jak by tu větu nějaký rodilý anglofon vůbec vyslovil :-) - nebudu hanět za neznalost dikakritiky, ale přeci jen slabikování slov čeština/slovenčina je pro anglinu hodně netypické :-).


2) Dále, nešlo by přeci jen trochu zahýbat s grafikou? Ask dle mého názoru lépe barevně odlišoval jednotlivé "sekce" na stránce, tedy měl lepší oddělení třeba toho že je uživatel přihlášen&nastavení, že je na dotaz zodpovězeno, potvrzení odpovědi (alá vyřešeno) atd. Na ukázce Discourse je všechno na bílém pozadí a něco se tak snadno "smíchává" s něčím jiným i když informačně či funkčně jde o něco jiného.
Napadlo mě že bych mohl zkusit si s tím trochu vyhrát a udělat ukázku trochu pozměněné grafiky a naroubovat to více to té libreofisácké černo-zeleno-bílé. Ale jak jsem viděl tak je to dost obsáhlé a má to na stránce až podle mě zbytečně moc různých položek, takže se do nějaké ukázky asi ani pouštět nebudu.

Za nejhorší z hlediska přínosu (nikoli grafiky) považuji ta barevná kolečka který uživatel odpověděl, tady fakt nechápu k čemu by to mělo být - byť nějaká výchozí idea o přínosu tam bude - ale myslím si, že pro češtináře je to hodně nevhodné. Třeba rozepíši později, avšak teď se mi do toho nechce - zase by mi možná jedna A4 nestačila :-).


3) Dobrá je ta migrace odpovědí. Co však kdyby nebyly přemigrovány ty na které není odpovězeno? V té ukázkové stránce jsou některé co mají nula odpovědí. Možná mají nějaké komentáře, ale mnohdy to bude tak, že dotazovatel přestal komunikovat a nedodal třeba ukázky. Tak ať tam nejsou zbytečně. Pokud nikdo nedokázal odpovědět, tak k čemu to tahat dále? Spoléhat na to že třeba někdy v budoucnosti to přeci jen kousíčkem k něčemu bude? Jsem názoru, že když to bude v budoucnu potřeba, udělá se to třeba odznova ale již mnohem lépe :-), žádné budování domu na bahně :-).


4) Trochu si říkám jestli to není poněkud podivně načasováno. Květen vyhlášen jako měsíc ve kterém bude hodnoceno i přispívání na Asku a rozlosovány nějaké odměny, a zároveň v půlce května vyhlásit konec Asku :-).
Nicméně je dobré že když Ask nevyhovoval, tak že je snaha se posunout někam dále a neulpět. Jistě ani na Discourse nebude ulpěno.


5) Nestálo by ale zato nechat název Ask? Přece jen je to písemně i foneticky jednoduché i foneticky stejné pro vícero jazyků.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:migrace na Discourse
14. 05. 2021, 14:08:00
Kamile, dostanete na budku :DDDD
1. Nikde nikdo nepsal, že přechod se uskuteční v KVĚTNU.
2. Psal jsem, že příčinou migrace je ukončení vývoje Asku.
3. Ačkoliv nejde o utajovanou skutečnost, nebyla oficiálně oznámena.
Ergo: Buďte v klidu ;)
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:Re:migrace na Discourse
14. 05. 2021, 15:56:05
Skutečně mi to "tlak nezvýšilo", v "klidu" jsem dál, přispíval jsem na Ask a hodlám tak činit i na Dyskurz (když se tedy rozjede) :-). Ale nebylo mi jasné proč se končí s Askem. Přeci jen ta věta v článku je: "ukončení podpory aktuálně využívaného fóra Ask LibreOffice" -> z toho jsem prostě nepochopil, zda-li jde o ukončení ze strany libreofisáků kvůli nějakým nevýhodám, nebo ze strany Askbotu tedy systému https://askbot.com na kterém jede ask.libreoffice.org.

Z komentáře "příčinou migrace je ukončení vývoje Asku" tedy snad již správně chápu, že jde tedy nejspíš o ukončení vývoje či provozu systému askbot.com, z čehož je jasné že do budoucna se bude muset přejít na aktualizovaný systém, kterým je tedy Discourse (jež co jsem tak shlédl na první pohled je snad to samé jen v poněkud jiném dyzajnu).

Máte pravdu že jste nepsal že přechod na Dyskurz bude v květnu, ale já to také tak nenastiňoval, jen jsem tím "v půlce května vyhlásit konec Asku" myslel to samé co vy, tedy že někdy dojde na to, že Ask skončí -> byť přesněji by to tedy bylo formulované třeba "v půlce května vyhlásit, že někdy (třeba již letos) dojde na ukončení Asku". Takže né že bych z toho byl v nějakém šoku apod., ale že mi to prostě přišlo poněkud paradoxní či ironické :-).
user avatar strepon
Odpovědět
Re:Re:Re:migrace na Discourse
14. 05. 2021, 21:04:44
Ano, důvodem je to, že autor Askbota dál nevyvíjí a nereagoval na dotazy. Askbot jako software si hostuje TDF, takže Askbot.com na to nemá vliv, ale i tak není takový stav dlouhodobě udržitelný.

Ještě k té pololokalizaci: "čeština a slovenčina" je název kategorie na tomto fóru a připadá mi logické ji nepřekládat.
user avatar z
Odpovědět
Re:migrace na Discourse
14. 05. 2021, 21:12:52
Dobrý den,
1 - Byl obecně problém s vývojářem (vývojáři) Asku. TDF nebyla spokojena s reakční dobou na na požadavky na úpravy Asku.
2 - Toto nemá smysl řešit na tomto portále. V případě zájmu je možné se připojit k LibreOffice komunitě, kde se přechod na Discourse řeší. Tento přechod se již řeší cca 2 roky, bylo to komunikováno na mailing listech, konferenci i na CZ twitteru: https://twitter.com/LibreOfficecz/status/1294887112949395460?s=03.
3 - Migrace bude 1:1. Na testovací instanci by mělo být vše zmigrováno (nicméně z testovacích důvodů se může migrace opakovaně spouštět a občas může sekce CZ chybět). Pokud chybí nějaké texty (otázky, odpovědi, komentáře apod.), je možno to řešit jako bug migrace.
4 - viz bod 2, řeší se to již dlouho a testovací servery běží minimálně od léta minulého roku.

Díky za vaši práci na Asku!
user avatar kamlan
Odpovědět
migrace na Discourse
15. 05. 2021, 11:18:58
Díky za odpovědi. Víc zde řešit nebudu, toto mi v češtině stačí :-). Na mailing listy jsem zkoušel kouknout sem: http://document-foundation-mail-archive.969070.n3.nabble.com -> a vyhledat Discourse, ale je to na mě poněkud náročnější, přeci jen deficit s angličtinou je znát. Navíc si uvědomuji, že realizování některých případných změn nemusí být z hlediska přeprogramování tak snadné a bylo by potřeba pořádně probrat důvody proč/jak/co. No nechávám být, třeba někdy v budoucnu to půjde lépe.

Strepon: o té pololokalizaci se dá různě diskutovat jak moc to přeložit či ne, ale ono to takhle není zas tak špatné, dokáže to působit i vtipně :-), nicméně určitý "zmatek v pocitech" to vyvolává. Možná by bylo dobré mít tam ta slova z jiného jazyku odlišené třeba kurzívou, aby bylo již od počátku jasně vidět, že v té frázi je zrovna tohle slovo s jiným jazykem. Koukal jsem že to je v tagu : There are no more Čeština a slovenčina topics. -> takže s kurzívou by to třeba bylo There are no more čeština a slovenčina topics. (obě slova třeba s malými počátečními písmeny když by to bylo odlišené kurzívou). Ale nevím jestli se to generuje automaticky jako fráze z prostého textu nebo jestli třeba do překladu lze dodat ty tagy aniž by se něco muselo přeprogramovávat.
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:migrace na Discourse
15. 05. 2021, 11:22:23
Koukám že systém zde filtruje html tagy, mělo tam být {h3}blabla{i}čeština{/i}blbla{/h3} akorát namísto složených závorek znaky "jeMenší" "jeVětší"
"" je větší - >
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:Re:migrace na Discourse
15. 05. 2021, 11:33:55
Tak snad jsem na to přišel:

<h3>There are no more <i>čeština</i> a <i>slovenčina</i> topics.</h3>

Jestli vám to do překladu umožní dát tagy <i></i> aniž by se muselo něco přeprogramovávat.
user avatar kamlan
Odpovědět
Dyskurz v srpnu
3. 06. 2021, 11:19:51
Na EN Asku po rozkliknutí libovolné otázky přibylo oznámení s odkazem, že na Dyskurz se přemigruje v srpnu.


We will migrate from Ask to Discourse on the first week of August. Please read the details here: https://listarchives.libreoffice.org/global/website/2021/msg00096.html


V tom odkazu jsou ještě další odkazy. Nejvíc mě v tom dalším pododkazu https://listarchives.libreoffice.org/global/website/2020/msg00116.html (i když jsem si to musel přečíst přes gúgltranclátor) potěšila zmínka o tom, že se ví o tom že Dyskurz není dokonalý (takže na něm jistě nebude lpěno :-)), ale že jiná možnost v současnosti asi není. Že Ask je tedy vyvíjen jen jedním člověkem a tedy velmi pomalu jsou zapracovávány požadavky na změny; že Ask je příliš složitý pro mnohé uživatele neb mnozí neví jak s ním pracovat (neb to není klasické diskuzní fórum, povolena 1 odpověď jednomu uživateli, trochu bordel v komentářích, jak přidávat body za správné odpovědi atd.); a také že Libre má pod Ask má 15 jazyků a jiné systémy nemají podporu různých jazyků třeba vůbec.

Dá se toho napsat hodně o klasickém diskuzním fóru a tím, jak se Askbot pokusil změnit velkou nevýhodu diskuzních fór - a to eliminovat množství všelijakého textu které je v budoucnu pro různé další hledající většinou jen přítěží. Nicméně nemyslím že by to mělo smysl řešit nyní, neboť by toho bylo stejně akorát moc a k jednoduché funkční změně bychom se stejně nedostali. Jsem zvědav co se ukáže s Dyskurzem, jistě se na něm také získají nějaké zkušenosti, než se pokročí k něčemu, co již třeba bude vyhovovat mnohem více :-).

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz