LibreOffice 7.1.2, Asociace středoškolských klubů ČR používá LibreOffice

tdf.png Na světě je další opravná verze LibreOffice 7.1.2. Rodiče si stěžují na nutnost používat Microsoft Office v distanční výuce. Sledujeme další stránky o LibreOffice a uživatele tohoto balíku.   

LibreOffice 7.1.2

Nadace The Document Foundation oznamuje vydání druhé opravné verze rodiny LibreOffice s označením LibreOffice 7.1.2 Community. Aktualizace obsahuje přes 60 oprav (jejich přehled je zde a zde) a je určena pro komunitní uživatele, tedy zájemce o nejnovější funkce a nadšence, nikoliv pro průmyslové využití. Pro tuto verzi též existuje pouze komunitní podpora. Pro korporátní užití je připravena verze 7.0.5 s profesionální podporou. Obě verze lze stáhnout z české stránky LibreOffice. Zájemci si též mohou stáhnout vývojové verze včetně nočních buildů. Vydání další aktualizace LibreOffice řady 7.1 se očekává v prvním květnovém týdnu 2021, pro řadu 7.0 vyjde aktualizace týden nato.

Rodiče dětí obětí škol

Na anketu redakce Živě.cz, o níž jsme psali, reagoval v diskusi na stránce uživatel s přezdívkou regine: Díky distančnímu vzdělávání některé školy otravně vyžadují Microsoft Office. Konkrétně vnučka na základní škole (Praha Řepy) užívala LibreOffice. Ale učitelé si vynutili MO, údajně s jinými formáty mají problémy. Což jim věřím, ale EU/ČR mohla nějaký standard (tedy SW) v takových oblastech komunikací zavést. Ono ani PDF není optimální.

Komentář nespokojeného rodiče Komentář nespokojeného rodiče

K tomu musíme zopakovat odstavec z již zmíněného článku:

Výuka na některých školách se orientuje výhradně na formáty Microsoftu. Domníváme se, že by to tak nemělo být, protože používáním jakéhokoliv softwaru se uživatel zavazuje k souhlasu s licenčními podmínkami a uzavření licenční smlouvy instalací produktu, který tyto soubory generuje. „Škola nemůže nikoho nutit, aby s podmínkami souhlasil a smlouvu uzavřel,“ tvrdí Lukáš Jelínek, bývalý šéfredaktor OpenOffice.cz.

Tedy – škola nemá morální ani faktické právo vynucovat na žácích využívání formátů softwaru, který si musí žáci opatřit za peníze, je-li k dispozici plnohodnotná alternativa zdarma. Argument, že školy poskytují licenci na MS Office zdarma, neplatí – viz citát Lukáše Jelínka.

Navíc, používání cloudové verze MS Office je v rozporu s legislativou GDPR – z tohoto důvodu bylo v Hesensku zakázáno používat cloudovou verzi MS Office ve školství. O zákazu jsme psali zde.

Asociace středoškolských klubů ČR používá LibreOffice

Nezisková organizace Asociace středoškolských klubů ČR 4 roky aktivně využívá LibreOffice. Pomocí balíku tamní pracovníci vytvářejí textové dokumenty, tabulky, žádosti o grant, vzdělávací materiály a výroční zprávy. Na problémy narážejí pouze v případě složitějších tabulek s makry nebo nesmyslně formátovanými dokumenty Wordu.

Asociace středoškolských klubů ČR Asociace středoškolských klubů ČR

Informace byly získány prostřednictvím dotazníku nadace The Document Foundation. Autorem je Zdeněk Crhonek, dotazníky zveřejňuje Stanislav Horáček. Odpovědi na dotazník lze nalézt na wiki stránce, souhrn pak na stránce LibreOffice.

Píší o LibreOffice: libreoffice.funsite.cz

Stránka libreoffice.funsite.cz je novou, začínající stránkou o LibreOffice (zahájení provozu v létě 2020). Přináší praktické návody pro LibreOffice, nejzajímavějším počinem pak byla lokalizace vítězných indonéských šablon pro Impress. Za projektem stojí uživatel s nickem OxigenO2.

Stránka libreoffice.funsite.cz Stránka libreoffice.funsite.cz

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na FacebookuTwitteru.

Komentáře

user avatar Martin Raus
Odpovědět
vynucování MS ve školství
7. 04. 2021, 12:40:02
Vzhledem k tomu, že se kolem IT ve školství pohybuji více jak 10 let a orientuji se v celé problematice velice dobře, tak vypíchnu pár bodů:

1) Škola nemůže nijak vynutit používání konkrétního softwaru na soukromých zařízeních žáků/studentů. Nemá na to absolutně žádné legislativní páky. Muselo by se to dát do studijního řádu i do podmínek pro přijetí studenta. A tam to dát nejde, protože na to není žádný legislativní nástroj ze strany MŠMT ani jakéhokoliv jiného školského orgánu.


2) V žádném RVP z ministerstev ani v ŠVP žádné školy pokud vím není uvedeno, že žáci používají "Word", "Excel" nebo "PowerPoint". Je tam uvedeno obecně "textový editor", "tabulkový kalkulátor" nebo "nástroj na prezentace".

Pokud by tohle MŠMT schválilo nebo to udělala škola, do které chodí můj potomek, tak na ně osobně podám žalobu.

3) Nikdo nemůže nutit rodiče ani studenty, aby si instalovali uzavřený software se restriktivní licencí na svůj soukromý počítač.

4) praktické situace:

a>> Licence MS jsou pro mne nepřijatelné - ochrana osobních dat, GDPR, nedodržování standardů... co s tím pančelko uděláte?

b>> Mám na soukromém počítači Linux, Windows kupovat nebudu, náklady i licence je pro mne neakceptovatelná... co s tím pančelko uděláte?

c>> Úkoly přijímám a odevzdávám pouze v otevřených standardizovaných formátech... co s tím pančelko uděláte?


Jako rodič v tomhle mám větší páky než si myslíte. Učitel(ka) je v tomhle ta poslední instance, co si může něco diktovat.

Ve škole tyhle věci má na starosti a musí je řešit v první řadě ICT metodik (nikoliv správce sítě, to je odlišná role), který navrhne a doporučí vhodné řešení řediteli. Konečné rozhodnutí je na řediteli školy.

Ale pokud s tímto nesouhlasili rodiče už při zápisu potomka do školy, není to součástí podmínek přijímacího řízení a není to ve školním řádu, tak příkaz používat konkrétní software či OS je nevynutitelný.
Nevím o škole, která by to tak měla a nemyslím, že by byla jakákoliv opora ve legislativě, takže je to jen o tom, že to škola zkusí a žáci a rodiče sklapnou paty a přizpůsobí se.Z pozice rodiče mne tohle bude čekat napřesrok. Pokud se nějaká úča pokusí mé dítě cpát do MS, tak můj postup bude zcela jasný:

1) Slušně jí situaci vysvětlit... s nadějí, že pochopí.

2) Sjednat si schůzku s ředitelem školy a ICT metodikem... celou věc slušně a věcně vysvětlit po odborné stránce a zcela nekompromisně se odvolat na RVP MŠMT, ŠVP školy a školní a studijní řád, kde toto nemá žádnou oporu... ať si svoje učitele "srovnají" do latě.

3) Pokusit se ve věci spojit s ostatními rodiči.

4) Najít pro potomka jinou školu s inteligentnějším vedením a na tu předchozí školu podat podnět na školskou inspekci a MŠMT.
Dříve bych doporučil i obrátit se na ÚOOU, kvůli ochraně osobních dat žáků ohrožených používáním uzavřeného softwaru MS. Ale po osobní zkušenosti s mentálním deficitem a impotencí úředníků z toho naprosto zbytečného úřadu po podání stížnosti na telefonické šmejdy tohle přeskakuji - ztráta času, ten úřad je možné (a nutné) jen zrušit.


V případě, že chceme bodům 1/2/3/4 předejít, tak je nejlepší se samozřejmě informovat předem a ještě před zápisem dítěte do školy provést bod 2) a věc vyřešit s ředitelem a ICT metodikem.
user avatar Robert Š
Odpovědět
Re:vynucování MS ve školství
8. 04. 2021, 10:38:55
Bohužel tento postup většinou odnese Vaše dítě, jak asi sám časem zjistíte. Používám LO 15 let, děti taky, nějaký čas jsem bojoval ale nekompatibilita MSO s otevřenými formáty Vaše děti odradí, když učitel např. otevře jejich prezentaci vytvořenou v Impresu v Powerpointu a vypadá jinak, je rozbitá a dítě se cítí trapně hlavně před ostatními a to neřeším reakci učitele. Nebo požadavky na "kreslení" ve Wordu, které LO někdy neumí nebo "vychytávky" v Excelu typu filtru podle barev, které Calc neumí. Diskuze s učitely zdlouhavá, nechápou proč když dostanete licenci tak ji nechcete používat a ve výsledku se to odrazí na hodnocení nebo minimálně na vztahu učitel-žák. Navíc to dnes není o výuce IKT, ale používání těch sw v ostatních předmětech, kdy sami ti učitelé u kterých jsme našel pochopení, jsou laickými uživateli a na řešení této situace nemají vliv, je to věc na kterou nemají čas a chuť se zabývat, je to pro ně nástroj a ten který dostali funguje. Určitě jde hledat jinou školu, pokud srovnám uroveň v dalších důležitých paramtrech jako je uroveň vzdělávání tak mám vedle druhou možnost, Ti používají Apple :). Nemluvě o tom, že je pro mně asi důležitější sociální pohoda dětí v třídní kolektivu než bohužel ten SW. Takže osvětově píší učitelům IKT, kteří bývají tou nosnou a vysvětluji a vysvětluji a čekám až to zabere. Do té doby pracujeme v LO a přenášíme do MSO. Michochodem snaha LO přiblížit se MSO už taky nese své negativní ovoce kdy vzhled je důležitější než ergonomie viz např. změny v Calcu v aut.filtrech, které práci zhoršují, ale "líp" to okno vypadá.
user avatar Martin Raus
Odpovědět
Re:Re:vynucování MS ve školství
12. 04. 2021, 13:58:04
Samozřejmě je třeba celou věc řešit tak, aby měl člověk vždycky převahu. Hlavou zeď neporazíš a schody je lepší zametat shora.

Ono to má ještě další rovinu, jak tomuhle problému, který nelze nazvat jinak než SOFTWAROVÁ DROGOVÁ ZÁVISLOST, čelit. A ano, jedná se skutečně o digitální drogovou závislost se vším všudy - dětem dáme "zvýhodněnou" dávku v podobě školních licencí a až se rozvine závislost a závislé osoby ztratí sebereflexi toho, co dělají, tak se napakujeme na "dospělých" licencích - firmy, státní instituce... a obyčejní lidé zaplatí jak ztrátou soukromí (cloud), tak peněz (z daní).

V tomhle systému se vždy dají vést menší partyzánské akce.

Např. to co uvádíte, že se prezentace otevře v PowerPointu jinak než v Impressu... pomoc je zcela jednoduchá. Odevzdáme soubor jako PDF a budu trvat na tom, že ODP otevřu pouze v LibreOffice. LibreOffice může škola nainstalovat paralelně k MS Office.

A zrovna na tomto bych na setkání s ICT metodikem školy trval - klidně si dělejte v MS Office kdo chce, ale paralelně k tomuto nainstalujte ekvivalentní FOSS software - LibreOffice, Inkscape, GIMP, Krita...

Já osobně jsem dokázal učit IVT/IKT kompletně na FOSS softwaru:
https://www.linuxexpres.cz/business/gymnazium-jevicko-linux-ve-skole
... viz. tabulka v druhé polovině článku.

Když se chce, tak to jde i bez uzavřených licencí.

Navíc nejen v případě LibreOffice máme šikovnou platformu PortableApps(.com) ... dítě si klidně může nosit "svůj" software (+ data) na USB3 flešce a spustit si ho kdekoliv na jakýchkoliv Windows.

Už na vysoké (už je to cca 15 let zpět) jsem takto vyloženě prudil jednoho zarytého vyučujícího, co do nás cpal MS "vrchem spodem". Měl jsem na flešce Firefox, Thundrbird, GIMP, OpenOffice ale i Apache a MySQL a tohle jsem mu tam spouštěl na učebně z flash disku, přičemž mi on tvrdil, že to nejde.

Jednou jsem takhle nakráčel na prezentaci své práce před celou třídu, hodil flešku do počítače, spustil z ní OpenOffice Impress a začal prezentovat :-) Vyučující tam stál s otevřenou pusou.

Takže ano, jde to.

Je mi jasné, že vzhledem ke státní diktatuře a prosazování monopolu MS bude asi potřeba udělat i nějaký ten úkrok stranou - viz. třeba tak, že "nenahraditelný" toxický software strčíme do VirtualBoxu.


A samozřejmě - dítě v tomhle musí být náležitě zaškolené s seznámené. Ono to totiž má dvě roviny, jak může být vnímáno.

1) "socka", který "nemá pár korun" na komerční software

2) nadprůměrně schopný člověk, který sice dokáže s tím komerčním softwarem taky pracovat (a dokonce i správně poradit ostatním), ale "svoje" úkoly dokáže udělat lépe a efektivněji v něčem, co ostatní nemají nebo neovládají

Když jsem učil na gymnáziu, tak jsem se studenty prošel detailně celý XPčka dopodrobna. Dotaz studentů: "Pane profesore, proč nepoužíváte Windows, když jim tolik rozumíte?" Moje odpověď: "Právě proto, že jim rozumím."

Takže ano, ta sociální rovina se dá postavit i tak, že svoje dítě naučím dost na to, aby se na ně spolužáci dívali stylem "on/ona to sice umí jako my, ale nepoužívá to a dělá to mnohem lépe jinak... proč?"

Jinými slovy: "Použiji Windows, když mne k tomu donutí. Mohu použít Mac, pokud se k tomu rozhodnu. Používám Linux, protože můžu/umím."
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:vynucování MS ve školství
21. 04. 2021, 15:32:26
M Raus: "Licence MS jsou pro mne nepřijatelné - ochrana osobních dat, GDPR, nedodržování standardů.."

Mohl byste to rozvést? Moc tomu nerozumím. Když žák dostane od školy účet, který jej nijak nemůže identifikovat k Office 365, tak přece nic neinstaluje (nemusí) a žádná osobní data nemá "ohrožena". Když to pak škola používá hromadně k distanční výuce, tak Vy jako otec půjdete svou cestou?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:vynucování MS ve školství
24. 04. 2021, 09:17:43
https://www.openoffice.cz/novinky/skoly-v-hesensku-nesmi-pouzivat-microsoft-office-365
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:vynucování MS ve školství
24. 04. 2021, 22:01:25
Na to jsem se neptal. S těmi školami je to pochopitelně divné, protože zbytek světa i Evropy 365 používá, tak to asi s tím Hesenskem nebude tak jednoduché.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:vynucování MS ve školství
25. 04. 2021, 14:47:08
Na toto přesně jste se ptal. Stačí se podívat na zdůvodnění.
A zde podobná kauza, Slovensko: https://www.openoffice.cz/novinky/libreofice-6-2-6-libreoffice-v-microsoft-store-office-365-na
user avatar zvedavec
Odpovědět
LibreOffice 7.1.2, Asociace středoškolských klubů ČR používá LibreOffice
25. 04. 2021, 21:39:11
"Když to pak škola používá hromadně k distanční výuce, tak Vy jako otec půjdete svou cestou?"

Tak mi jako otec odpovíte vy?
user avatar Miro
Odpovědět
LibreOffice 7.1.2, Asociace středoškolských klubů ČR používá LibreOffice
7. 05. 2021, 13:42:04
Včera vyšel LO 7.1.3
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice 7.1.2, Asociace středoškolských klubů ČR používá LibreOffice
7. 05. 2021, 13:47:25
Ano, o tom samozřejmě víme, chystáme aktualitu.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz