LibreOffice 7.2 alpha1, nová verze TypoJTB, výroční zpráva TDF 2020

tdf.png QA tým LibreOffice vydává testovací verzi LibreOffice 7.2 alpha1. K dispozici je aktualizace rozšíření TypoJTB. Nadace TDF vydává výroční zprávu za rok 2020.  

LibreOffice 7.2 alpha1

QA tým LibreOffice oznamuje vydání první testovací verze pro plánované vydání LibreOffice 7.2. LibreOffice 7.2 alpha1 je výsledkem úsilí vývojářů, které započalo v listopadu 2020. Za tu dobu bylo opraveno více než 1040 chyb a do kódu zahrnuto 5971 změn. Testovací verzi lze stáhnout ze stránky LibreOffice (příslušný odkaz hledejte ve spodní části stránky, budete přesměrováni na verzi odpovídající vašemu jazykovému nastavení a operačnímu systému). Poznámky k vydání jsou na wiki. Vydání finální verze je naplánováno na půlku srpna 2021. Případné chyby lze hlásit v Bugzille.

libreoffice7.2_alpha1.png

Nová verze TypoJTB

Náš velice aktivní čtenář a pomocník Kamil Landa reflektoval to, že Tomáš Bílek již nepracuje na nových verzích vynikajícího rozšíření do LibreOffice/OpenOffice TypoJTB. Na našem fóru proto vyzval čtenáře, aby napsali připomínky s tím, že se pokusí je zapracovat. Tak se stalo, a 10. května byla nová verze uvolněna. Informaci o tom vydala česká komunita LibreOffice na svém facebookovém profilu. Nová verze obsahuje tyto změny (citujeme poznámky k vydání):

  • Lokalizace menu do slovenštiny

  • Menu i lišta s ikonami se objeví v libovolném národním prostředí, nezmizí tedy např. při přepnutí LibreOffice do angličtiny (do .xml a .xcu souborů přidány jazykové tagy s prázdnými parametry xml:lang="" s výchozími českými názvy)

  • Drobná grafická úprava položky Pružné mezery v dialogovém okně Spojky, úpravy mezer

  • Při zavírání dialogového okna Šířka znaků a mezer mezi slovy ošetřena chyba "TargetException: Type: com.sun.star.script.LibraryNotLoadedException" (v makru m_moje_Sub/SaveGlobalData) (pro LibreOffice 7.0/7.1).

stahnout.png

Okno doplňku TypoJTB Okno doplňku TypoJTB

Výroční zpráva TDF za rok 2020

Nadace TDF vydává anglickou mutaci své výroční zprávy za rok 2020, překlad původní německé zprávy zveřejněné v dubnu. Zpráva na 54 stranách shrnuje aktivity, příjmy a výdaje nadace v uplynulém roce, který byl pro LibreOffice a nadaci TDF jubilejním a také nejúspěšnějším v historii, navzdory pandemii. Zpráva byla sepsána ve Writeru v desktopové a online verzi, pro přípravu grafů byl použit Calc, grafy byly exportovány s pomocí Draw, obrázky byly upraveny v Gimpu. Celkové zpracování pak proběhlo ve Scribusu.

Zpráva je k dispozici ve formátu PDF ve třech rozlišeních (4,7 MB, 18 MB a 24,7 MB).

Obálka výroční zprávy TDF za rok 2020 Obálka výroční zprávy TDF za rok 2020

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na FacebookuTwitteru.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar kamlan
Odpovědět
LibreOffice 7.2 alpha1
3. 06. 2021, 11:08:49
Koukl jsem na tu wiki co je popsáno za novinky (u mě tedy hlavně se zájmem o makra) a jelikož bylo zmiňováno něco dalšího o v knihovně ScriptForge a přidání informací o ní do Nápovědy, tak jsem zkusil 7.2.0.0.alpha1 nainstalovat. Výsledek byl trochu kopanec, neboť při snaze otevřít makra v Basic editoru z jakékoholiv modulu jakékoliv knihovny v "Makra a dialogová okna v LibreOfficeDev" spadlo celé Libre. Takže klasika, restart v nouzovém režimu a zkusit obnovit celý uživatelský profil jestli to není nějakým rozšířením nebo nějakým mým uživatelským nastavením. Nebylo, padalo to i tak. Byl večer a tak jsem toho nechal.

Ráno jsem stáhl poslední denní vydání (z 1.6.2021) a v tom už je chyba opravena - a co víc, vypadá to (na prvotní dojem) že byl o něco zrychlen i samotný Basic editor.
Když jsem měl v nějakém modulu příliš dlouhý řádek (navíc třeba s arabštinou, viz. http://imgway.cz/s/1E5t), tak bylo dost nepříjemné označovat myší nějaký text, bylo to hrozně pomalé. Občas si šlo pomoci raději označováním se stisknutím Shift a nějakými šipkami, ale i tak to nebylo nic příjemného a dělalo se s tím někdy i již docela špatně. Ale vypadá to, že to je opraveno, byť tedy zatím jen v denním vydání :-).
Je však rozhodně potěšující, že i Basic editoru začala být věnována dobrá péče.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz