LibreOffice Calc dostává vícevláknovou podporu

Calc Do programu LibreOffice Calc byla přidána počáteční podpora vícevláknového běhu. Urychlí se tak výpočty na systémech s více procesorovými jádry, kde se nepoužívá OpenCL.  

Podpora OpenCL umožňující urychlit výpočty přesunem na grafické procesory se v programu Calc z balíku LibreOffice používá už poměrně dlouho. Na systémech, kde OpenCL využít nelze, ale dosud výpočty běžely v jediném procesorovém vlákně a nemohlo se tak využít toho, že mají dnes procesory běžně více jader.

To se ale nyní mění. Tor Lillqvist a Dennis Francis z firmy Collabora přidali do zdrojových kódů LibreOffice počáteční podporu pro vícevláknový běh. Podpora je zatím jen experimentální a zapíná se proměnnou prostředí CPU_THREADED_CALCULATION.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar imcon
Odpovědět
LibreOffice Calc dostává vícevláknovou podporu
24. 12. 2017, 01:30:47
Zajímalo by mě jak se vícevláknová podpora projevuje v praxi. Problém Libre Office je jeho pomalost, obzvláště v Calcu s ním bohužel někdy témeř není možné pracovat, odezvy desítky vteřin až minuty. Samozřejmě záleží na obsahu tabulky. Pokud by toto pomohlo bylo by to skvělé!
Máte někdo nějaké praktické porovnání?
user avatar Michal
Odpovědět
Re:LibreOffice Calc dostává vícevláknovou podporu
25. 12. 2017, 01:48:48
V podstatě by se to mohlo zrychlit (výpočetní čas se rozdělí mezi více jader v procesoru).
user avatar Pavel
Odpovědět
Re:LibreOffice Calc dostává vícevláknovou podporu
25. 12. 2017, 17:08:53
Nevím, jakou máte sestavu. Já LO používám už od jejího vzniku (ještě předtím OO) a nikdy jsem se nesetkal s nějakou dlouhou odezvou. V Calc pracuji na souborech s velkým počtem vzorců a odkazů mezi jednotlivými listy a odezvu mám okamžitou (a to můj počítač už je spíše stařík a ne žádné "dělo".
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice Calc dostává vícevláknovou podporu
25. 12. 2017, 17:48:57
Souhlasím. Pracuji na několika strojích. Všude mám Ubuntu a vedle Windows XP. nejvíce pracovního času dělám na noťasu který běží jako generátor obrovských systémů (stovky milionů řádků Partition Numerorum, nebo Faktoriál (variace bez opakování). Je to 64 bit mašina a je už také hodně stará.

To co dělám mimo (programování, fórum ap) dělám na desktopu který je ještě starší a jen o málo pomalejší ale stále to ještě jde. Má 1 procesor a jsem spokojený až na to, že nové LO už vyžaduje jen architekturu 64 bitů.

Pokud vím - bavil jsem se kdysi s kolegou který na fakultě testoval s kolegy nové systémy a ten mi říkal, že tehdejší 2 a 4 procesorové stroje mají hodně problémů a při určitých zadáních kleknou místo očekávaného urychlení.

Ve své podstatě by to bylo zřejmě funkční pro paralelizmus který je dnes označování jako OpenCL. Ale i rozdělení práce na víc jader má někdy smysl a dnes je to už asi vychytané. Osobně ale pochybuji, že program typický pro sériové zpracování instrukcí nějak vylepší rozdělení výkonu na víc procesorů. Znamená to nejprve rozdělit na paralelní úlohy a pak to zpět složit. Stroje jsou stále rychlejší a tohle se tak stává přežitým postupem.

Faktem je, že stroje typu server, nebo úlohy multitaskingu takové řešení urychlí, ale nikoliv sérií daný postup v jednom stejném programu. Věřím, že to pomáhá při použití AJAXU (asynchronního zpracování), nebo při užití CSS3 a HTML5, nebo při vykreslování her. Ale tyhle věci pro mne mají méně podstatnou důležitost. Nepotřebuji naráz a rychle vykreslovat grafy, nebo předem prohledat databázi našeptavače.

Takže vícevláknové zpracování něco málo rychlosti přidá, ale nedělám si iluzi že se to nějak výrazně projeví. Jo multitasking - to bych uvítal.
user avatar Michal
Odpovědět
Re:Re:Re:LibreOffice Calc dostává vícevláknovou podporu
26. 12. 2017, 09:25:54
Teda to bych chtěl vidět jak Calc zvládá pracovat se stovkami milionů řádků. Pokoušel jsem se otevřít řádově menší csv soubor a ikdyž se otevřel (btw. Excel zdechl při načítání) pracovat s tím nešlo.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:LibreOffice Calc dostává vícevláknovou podporu
26. 12. 2017, 12:34:32
Michale to tak těžké není. Generátor zpracovává makrem do předem definovaného adresáře soubory se stovkami tisíc řádků.

Těch řádků je různě podle počtu sloupců. Držím se pravidla maximálně milion buněk ale snažím se aby každý list měl stejný počet řádků. V některých případech je to obtížné tak poslední soubor má méně nežli ty ostatní.

Držím se zásady aby výstupy měly číslované názvy - generuji opravdu do CSV. Potom se dá parsovat ze skrytých souborů a vím kde data končí (nemusím testovat konec).

Jde o to, aby se výstupy daly načíst libovolnou databází, nebo šacovat Ajaxem ap.

Generátor si pamatuje poslední uložený soubor a tak mohu pokračovat i po případném pádu systému. Je to mnohem pomalejší nežli pomocí Javascriptu nebo Javy a podobně, ale je to bezpečné.

Ale je to jen databáze kterou je potřeba vygenerovat 1x a pak už jen načítat.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz