LibreOffice je s námi už 7 let

Novinka 28. září 2010 bylo ohlášeno zahájení projektu LibreOffice. Balík s tímto názvem je s námi tedy už sedm let.  

Projekt kancelářského balíku LibreOffice oslavil včera, 28. září, výročí 7 let od svého zahájení. Ve stejný den v roce 2010 bylo totiž ohlášeno spuštění projektu nového balíku, který vyšel z Oracle OpenOffice (původně OpenOffice.org, nyní Apache OpenOffice), ale měl mít zcela odlišný model řízení vývoje.

Již během prvních hodin projekt vykazoval značnou aktivitu. Během sedmileté historie se balík LibreOffice dočkal 14 velkých verzí (a skoro řádově většího počtu verzí malých, opravných) a přibylo v něm veliké množství nových funkcí.

Balík LibreOffice je nyní lokalizován do více než 100 jazyků (nejvíce ze všech kancelářských balíků), přičemž pomáhá zachovat kulturní rozmanitost díky podpoře takových jazyků, jako je guaranština nebo benátština.

Rozvíjí se i organizace The Document Foundation, která za balíkem LibreOffice stojí. Členy organizace a jejích orgánů se stala řada globálně významných firem. Posledním „přírůstkem“ je groupwarová firma Kopano (dříve Zarafa), která je novým členem poradního výboru TDF.

Podíl kancelářských balíků u uživatelů Ubuntu 18.04 (zdroj: TDF Blog, CC BY-SA 3.0) Podíl kancelářských balíků u uživatelů Ubuntu 18.04 (zdroj: TDF Blog, CC BY-SA 3.0)

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Theimer
Odpovědět
pomalý = nepoužitelný calc
29. 09. 2017, 20:03:53
nevíte někdo jak řešit problém s neskutečně pomalým Calcem. pří stránkování souboru obsahující 1000 a víc řádků trvá jedno odstránkování až několik sekund. problém se objevuje od verze 5.3 až po nejnovější verzi. verze 5.2 tímto neduhem netrpěla a proto jsem nucen u této verze zůstat. po hledání na netu jsem zjistil že stejný problém má vícero uživatelů, ale bohužel jsem nenašel řešení tohoto probleému.

a otázka zní....víte někdo co s tím?
user avatar neutr
Odpovědět
LibreOffice je s námi už 7 let
29. 09. 2017, 21:28:27
Tento problém sem nepatří - má tu být diskuse k tématu nastaveném v článku - tedy 7 let Libre Office. Tohle patří do našeho fóra - věčně to dokola opakuji. Drtivá většina příspěvků je zde v rubrice článků irelevantních.

Podívejte se sem https://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?pid=20915#p20915 poslední příspěvek. Je tam soubor který obsahuje 20000 řádků a 4 sloupce. dělal jsem to ve fresh verzi LO (5.4.1) a OS W-XP a testoval na Ubuntu.

Celkem to chodilo svižně, ale je to kapacitně na hranici. Takže je otázka jakou verzi OS, respektive zda poslední Still verze LO 5.3.6 to dělá také (uvedl jste jen "5.3"). Ubezpečuji Vás že to nejspíš Calcem jako takovým není.

Nejspíš máte něco špatně - nastavení staré grafické karty pro výpočty (OpenCL), nebo pro grafické OpenGl, spuštěných mnoho procesů a tak dál. Tohle se dá řešit jen postupnými dotazy - ale nikoliv zde.

Pokud nejste uživatel tak se registrujte a otevřete nové vlákno. Podívejte se - už tam pár podobných věcí bylo a pokuste se chybu řešit podle starších příspěvků.
user avatar Theimer
Odpovědět
Re:LibreOffice je s námi už 7 let
1. 10. 2017, 02:43:43
zdravim,
nechci tady prudit kdyz to sem nepatri, takze jen doplnim nektere informace a potom to muzete smazat.
Mam W10 64b posledni verzi. LO pouzivam taktez v 64b verzi. Posledni z meho pohledu bezproblemova je verze 5.2.7. Vse novejsi az po tusim posledni verzi 5.4.1 je spatne. Vse uvedene plati bez ohledu zda mam v LO povolene nebo zakazane OpenCL. Predpokladam ze si LO pri upgrade prenasi veskera nastaveni a pokud neco nezmenim, tak by mel fungovat (byt rychly) Calc i v 5.4.1 pokud bez problemu fungoval i v 5.2.7. Pokud mam nekde neco spatne nastavene, tak to musel udelat sam LO behem upgrade.
Urcite jsem nepozral vsechno moudro sveta, ale kdyz si s tim neporadim ja jako ajtak (i kdyz jsem zase tak moc nehledal), tak bezny uzivatel z toho musi byt uplne v haji.
Klidne ten muj dotaz smazte. Bohuzel nemam cas kolem toho patrat a a je pro me snadnejsi zustat u 5.2.7 a jen budu tise doufat ze snad verze 6 uz bude v poradku.

dik L
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice je s námi už 7 let
1. 10. 2017, 08:53:19
Nechápu proč to musí být řešeno přes toto vlákno. Přihlásit se do fóra a založit vlákno není takový problém a stejně tak není problém prohledat dříve řešené dotazy.

Cituji : "Vse uvedene plati bez ohledu zda mam v LO povolene nebo zakazane OpenCL". Neuvádíte zda jste testoval nastavení OpenGL.

Když byste hledal v diskusních příspěvcích heslo "OpenGL" (podobně OpenCL) tak se dostanete k celkem zajímavým zjištěním tam kde by nikdo vliv grafické karty nečekal. Pomalost Calcu je výrazně ovlivněna vykreslováním. A to má na svědomí právě OpenGL. Uživatelé často uvádí že nic sami nenastavovali. Mám dojem že je to nastaveno pro 64 bitové verze (pro 32 nikoliv).

Nastavení OpenGL(CL) se nastavuje ve vlastnostech. Celkem se Open(GL,CL) vyskytuje na 3 místech. Pokud si dobře vzpomínám tak mezi staršími příspěvky byl téměř "na chlup" stejný dotaz.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
LibreOffice je s námi už 7 let
1. 10. 2017, 10:11:19
Díky Petrovi za odpovědi a prosím čtenáře, aby pro dotazy a pomoc využívali naše fórum. Děkujeme.
user avatar zvedavec
Odpovědět
LibreOffice je s námi už 7 let
1. 10. 2017, 23:42:31
I když je tu balík 7 let, nese si sebou některé chyby celou dobu a některé věci pořád neumí. Je to škoda.
user avatar LuboK
Odpovědět
Re:LibreOffice je s námi už 7 let
2. 10. 2017, 14:31:49
Nesie si stare chyby, ale tiez sa v novych verziach "pridavaju" chyby nove(aj zasadne), ktore odradzuju od instalovania aktualnej verzie L.O. vid. aj dotaz od Theimer (aj ked tu nepatri). Nim popisovany problem mozem len potvrdit na viacerych PC s Win7 a vyssie.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice je s námi už 7 let
2. 10. 2017, 15:49:12
Je pravdou, že chyby vývoj LO celkem poškozují zejména ve smyslu pověsti. Pravidelně se opravuje asi stovka chyb předešlé verze.

Ovšem nesmí se zapomínat na to, že jde o nizkorozpočtový vývoj který realizují dobrovolníci ve volném čase. Při tom vlastní rozvoj technologií má přímo šílené tempo a není možné zaspat. Takže nejde jen o hektické opravy starých chyb, ale také o současnou implementaci nových trendů.

LuboK cituje chybu která tuto diskusi nastartovala. Právě tato "chyba" je způsobena novým trendem kterému se říká "paralelismus". Výchozím předpokladem je nezávislé využítí HW který by jinak pracoval minimálně, nebo vůbec.

Kdo by měl zájem může se podívat na stránky Khronos https://www.khronos.org/
Zde si můžete podívat oč opravdu jde. Je tam 15 standardů. Naše OpenGL a OpenCL jsou pouze 2 standardy z celku 15.

Jsou to technologie které jsou velmi horké. Kdo zvládne implementace dostane se na technologický vrchol. Já si cením toho, že zde už nedoháníme MSO a nedíváme se mu na záda, ale běžíme vedle sebe.

V důsledku toho se domnívám, že novější stroje s architekturou 64 bitů dostávají do základní instalace aktivní implementaci OpenGL, OpenCL od které se zřejmě očekává odezva a rychlejší odladění problémů. Tento mechanizmus může ODF dostat do vedení před MSO a další konkurenci.

Samozřejmě že by bylo potřeba zjistit který HW umí a který neumí. Jsou grafické karty které zřejmě žádné problémy mít nebudou (novější nVidia ap.). Naproti tomu existují nové karty které použití Open(GL,CL) bůbec neumožňují. Právě proto lze uživatelsky tyto tecnnologie vypnout.

Je to technologie která si umí přizpůsobit prostředky MB tak že vytvoří a spustí úlohu mimo OS - a tím končí dominance Operačních Systémů - zejména těch proprietárních. Bránit se proti tomu dá zřejmě jen pomocí bloknutých HW komponent. Dá se očekávat mnoho věcí. Například standardizace univerzálního HW. Technologie cílí více na mobilní zařízení.

Programuje se v "C" a nově i v "C++" takže celkem není nutné detailně znát architektury procesorů a MB. Už se vyvýjejí programy na detekci HW a automatický návrh použití komponent "mimo OS". To je alespoň pro mne španělská vesnice, ale když dostanu možnosti - asi bych si poradil. Vysloveně je to zlatý důl pro C-čkaře. To jsme ale daleko od tématu.

Jednoduše ty "nové" chyby mají potenciál který stojí za to aby byl implemenovaný i s vědomím, že to dnes nebude vždy chodit dobře. Také asi nevíme kolik strojů problémy nemá a má zapnuté tyto prostředky. Opak - nezahrnovat tyto trendy by znamenalo dobrovolně odejít na smetiště IT historie :-)
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Re:LibreOffice je s námi už 7 let
2. 10. 2017, 17:52:18
Zajímavá novinka v kontextu OpenGL a OpenCL je tohle:

https://www.linuxexpres.cz/novinky/x-org-foundation-se-stala-adopterem-khronos-group-komunitni

Sice už delší dobu vše směřuje k Waylandu, takže se to může zdát jako "s křížkem po funusu", ale zřejmě to s Waylandem ještě delší dobu nebude tak horké, jak se kdysi zdálo.

Jinak vývoj LO není až tak úplně "nízkorozpočtový", jdou do něj poměrně velké peníze. Jenže za tyto peníze se obvykle vyvíjejí konkrétní funkce, které si zadavatel (vláda, firma) objednal. Pokud by si někdo objednal a zaplatil vyřešení starých chyb, mohly by být také vyřešeny.
user avatar Theimer
Odpovědět
LibreOffice je s námi už 7 let
3. 10. 2017, 09:48:37
je rozhodne fajn ze ze se LO hybe smerem kupredu. uz jsem nasel vlakno ve kterem se resi ten muj problem s pomalosti calcu viz. https://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?pid=20927#p20927, ale pres veskere vynalozene usili se mi nepodarilo novou verzi LO nastavit tak, aby behala stejne svizne jako ta stara. a protoze je to chyba znemoznujici pouzivani calcu, tak by to melo jit JEDNODUSE vypnout. podobny neprekonatelny a dlouho trvajici problem asi dokaze dost lidi od pouzivani LO odradit
user avatar neutr
Odpovědět
Re:LibreOffice je s námi už 7 let
3. 10. 2017, 12:30:32
V takovém případě lze doporučit prohlédnout BugZillu zda je to tam uvedeno. Jistě tam nějaká zmíňka bude. Je to v angličtině.

Možná by to šlo řešit přeinstalováním na verzi pro 32 bitů. Ta by měla na 64 gitových systémech také chodit.

Více jsem uvedl na https://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?pid=20928#p20928

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz