LibreOffice na LinuxDays 2023 v Praze

Stanislav Horáček z nadace TDF přináší shrnutí konference LinuxDays 2023 z pohledu správce stánku LibreOffice.  

Začátek října bývá spojen se setkáním nadšenců svobodného softwaru setkávají v Praze na konferenci LinuxDays, největší akci tohoto druhu v zemi. Letošní konference byla očekávaná o to více, že se konala po čtyřech letech koronavirové pauzy.

banner.png

LibreOffice zde má svůj stánek již řadu let a my jsme byli hrdí na to, že jsme mohli projekt znovu reprezentovat mezi prezentacemi dalších open source vlajkových lodí a souvisejících místních organizací. Více než tisícovka návštěvníků dokázala, že v průběhu vynucené pauzy zájem nezmizel – a mnoho z nich se zastavilo u našeho stánku, aby se podělilo o své zkušenosti, vzalo si nějaké upomínkové předměty (poskytnuté díky TDF), zeptalo se nebo diskutovalo na konkrétní téma.

merch.png

Některá oblíbená témata byla zmiňována poměrně často. Například online verze LibreOffice je mnohem známější a diskutovanější než dříve; někdy jsme však přesto dokázali návštěvníky překvapit, že je takový nástroj k dispozici. Také jsme nečekali, že úpravy PDF souborů v Draw jsou tak ceněné, zájem byl i o práci s formáty LaTeX a Markdown.

Originál článku vyšel na blogu nadace The Document Foundation.

Program konference nabídl i odborné přednášky a některé dotazy odrážejí rozsáhlé znalosti návštěvníků. Probrali jsme dávkovou konfiguraci nainstalovaných aplikací pomocí rozšíření, experimentální verzi pomocí WebAssembly a kompilaci softwaru.

zdenek+standa.png

Bez ohledu na jeho důležitost je řešení problému vždy obohacující. Proto jsme rádi poradili, jak sestavit konkrétní vzorec v Calcu, a informovali jsme, že v LibreOffice 7.6 bylo opraveno neukládání nastavení řešitele (chyba #38948). Tyto dva body jsou navíc příklady problémů, na které se stejní návštěvníci ptali již před lety.Bylo povzbudivé mluvit s lidmi z mladších generací, včetně diskusí o tom, jak se učí kancelářské balíky ve svých školách. Zdá se, že svět svobodného softwaru může stále hodně nabídnout a být pro ně atraktivní.Doufáme, že tyto příklady toho, čeho jsme se během těchto dvou intenzivních dnů dotkli, ilustrují, že offline události poskytují hodnotný pohled na software a komunitu, jak přispěvatele, tak uživatele.

zdenek.png

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Stanislav Horáček

Stanislav Horáček

OpenOffice.org jsem objevil ve verzi 1.1, posléze jsem přešel na LibreOffice. Nejvíc používám Writer, ostatní součásti spíš doplňkově. Přispívám ke tvorbě LibreOffice (česká lokalizace, drobné úpravy nápovědy), vytvářím rozšíření „České CC0 slovníky“ a jeho stránku ceskeslovniky.cz. Od roku 2014 jsem členem The Document Foundation.

 
 
 
woo jaw demo hz