LibreOffice New Generation, průvodce pro Impress 7.0, rozšířená dokumentace ke Calcu

tdf.png Nadace TDF spouští projekt LibreOffice New Generation, zaměřený hlavně na univerzitní studenty. Vychází příručka pro Impress 7.0. Byla vytvořena rozšířená dokumentace k funkcím Calcu.  

LibreOffice nové generace

Nadace The Document Foundation oznamuje nový projekt LibreOffice New Generation. Jeho účelem je nalákat do projektu nové mladé lidi, především vysokoškolské studenty. Zájmem je získat od nich informace, na co LibreOffice používají, jak ho vylepšit, jak o něm šířit informace. Zájemci, kteří budou obzvlášť aktivní, ocení nadace otevřeným odznakem elektronickým odznakem za přispění komunitě. Ten obsahuje metadata s informacemi, jakým způsobem držitel odznaku přispěl komunitě LibreOffice.

Banner projektu LibreOffice New Generation Banner projektu LibreOffice New Generation

Zájemci mohou diskutovat o těchto odznacích a dalších idejích projektu LibreOffice New Generation ve skupině na Telegramu. Již delší dobu je možné o dalších tématech diskutovat v další skupině na Telegramu. Zájemci též mohou kontaktovat přímo Mika Saunderse (mike.saunders@documentfoundation_org), který má v nadaci na starosti styk s veřejností.

Elektronický odznak aktivním přispěvatelům LibreOffice Elektronický odznak aktivním přispěvatelům LibreOffice

Uživatelská příručka pro Impress 7.0

K dispozici je anglická verze uživatelské příručky pro LibreOffice Impress 7.0. Na příručce spolupracovali Peter Schofield, Felipe Viggiano, Claire Wood, Regina Henschel, Dave Barton, Jean Hollis Weber, Samantha Hamilton a Olivier Hallot.

Obálka průvodce LibreOffice Impress 7.0 Obálka průvodce LibreOffice Impress 7.0

Příručka má 330 stránek a obsahuje vše potřebné pro pochopení práce se styly, předlohami, šablonami, grafikou, efekty a exportem do různých formátů. Peter Schofield, jeden z autorů příručky, desítky let působil jako technický autor v oblastech jako strojírenství, stavebnictví a elektronika. Příručku psal coby nováček, který nemá s tvorbou prezentací žádné zkušenosti. O to cennější je dopad jeho práce na příručku, protože by měla být pochopitelná právě nováčkům. Peter také prosazuje princip používání jednoduché angličtiny, která pomůže lokalizovat příručku do jiných jazyků.

Při překladech příruček pro LibreOffice se občas střetáváme s nepochopením textu. Některá souvětí jsou rozevlátá, některé věty zvláštně konstruované. Možná jsou správně napsané podle gramatických pravidel angličtiny (což není zaručeno, příručky píší i lidé z neanglicky mluvících zemí), ale tento styl psaní velmi ztěžuje naši práci.

Příručku lze stáhnout z české stránky LibreOffice. Na českém překladu se pracuje. Zapojit se můžete i vy – navštivte wiki stránku pro více informací.

Rozšířená dokumentace k funkcím Calcu

Indický student Ronnie Gandhi vypracoval rozšířenou dokumentaci k více než 500 funkcím, dostupných v Calcu. Stalo se tak v průběhu akce Google Season of Doc 2020.

Geneze tohoto úkolu byla přímočará. Původně byl výčet těchto funkcí přítomen v průvodci pro Calc 6.2. Šlo o pouhý výčet funkcí s jejich argumenty. Tato část zabírala 70 stran příloh. V roce 2019, při přípravě průvodce pro verzi 6.4, padlo rozhodnutí dokumentačního týmu TDF přesunout tuto část do online podoby, kde bude možno přidat i příklady použití a další doplňkové informace.

A tak vznikl dokumentační projekt, který nadace TDF přihlásila do akce společnosti Google s názvem Google Season of Doc 2020. Tento projekt počítal s vytvořením wiki stránky s podrobným popisem jednotlivých funkcí v Calcu. Zájemci z řad studentů následně zasílali své přihlášky s informacemi o nich samotných, s návrhy harmonogramů a výsledků projektu. Nadace po vyhodnocení oslovila studenta Ronnieho Gandhiho, studenta počítačových věd z univerzity IIT Roorkee v Indii, aby se zhostil úkolu tuto dokumentaci vytvořit.

Co je Google Season of Doc

Google Season of Doc je projekt společnosti Google, zaměřený na tvorbu dokumentace pro open-source aplikace. Program běží od roku 2019. Přihlášení a vybraní zájemci, techničtí autoři, z řad vysokoškolských studentů získají od Goooglu pro tuto činnost stipendium. Smyslem této akce je vytvořit most mezi technickými autory a organizacemi, které vyvíjejí open-source software, za účelem zlepšení dokumentace open-source aplikací. To má několik možných následků, autoři mohou v této činnosti najít zalíbení a zvolit si ji jako své živobytí. Seznámí se s open-source aplikacemi a jejich projekty, získají zkušenosti od mentorů, ve spolupráci s těmito organizacemi mohou zůstat i po skončení projektu.

Průběh projektu

Projekt byl tříměsíční (říjen až prosinec 2020). Ronniemu vypomáhali dva mentoři, Steve Fanning a Olivier Hallot. Hallot spolu s Ilmarim Lauhakangasem měli na starosti administrativu projektu za nadaci TDF. V průběhu akce probíhal pravidelný monitoring a online setkávání Ronnieho s oběma mentory. Pro maximalizaci využití příležitosti poskytované Googlem bylo rozhodnuto vylepšit obsah wiki stránky následujícími způsoby:

  • Příkazy popisující jednotlivé funkce jsou v souladu se specifikací ODF 1.2.

  • Doplní se příklady a zvláštní případy užití.

  • Pokud je to vhodné, připojí se i obrázek.

  • Doplní se vnější odkazy pro doplňující informace.

  • Připojí se i identifikace jednotlivých funkcí v jiném tabulkovém softwaru.

Výsledkem je wiki stránka, poskytující kompletní informace o všech calcových funkcích.

Projekt měl dva vedlejší efekty – odhalily se problémy ve dvou ne příliš často užívaných funkcích a nalezla se místa pro zlepšení nápovědy Calcu.

Ronnie o svém projektu hovořil na konferenci openSUSE a LibreOffice v říjnu 2020.

ZŠ a MŠ Jedlí používá LibreOffice

Základní a mateřská škola Jedlí v okrese Šumperk přes 5 let používá LibreOffice. Ten je tu nainstalován na 11 počítačích a využívají jej pouze pracovníci školy. Ti jsou s ním spokojeni, určité problémy činí (tradičně) podpora formátu OOXML.

O důvodech, proč LibreOffice nepodporuje formát OOXML tak, jak by si mnozí přáli, jsme psali. Je to skutečně chyba LibreOffice, nebo se věci mají jinak?

Bylo by pěkné, kdyby LibreOffice v této škole mohly zakusit i děti. Právě to je základ – nevytvářet v dětech návyk na proprietárním softwaru. Účelem vzdělávání není poskytovat zdarma školení produktů jistého výrobce, ale využít dostupného (nejlépe svobodného) softwaru k řešení určitých úloh.

Banner ZŠ a MŠ Jedlí Banner ZŠ a MŠ Jedlí

Informace byly získány prostřednictvím dotazníku nadace The Document Foundation. Autorem je Zdeněk Crhonek, dotazníky zveřejňuje Stanislav Horáček. Odpovědi na dotazník lze nalézt na wiki stránce, souhrn pak na stránce LibreOffice.

Jak zabránit deaktivaci Microsoft Office

„Nedovolte, aby se vám to stalo - nebo komukoli, na kom vám záleží!“ volá nadace TDF, s odkazem na přiložený obrázek, zobrazující dialogové okno Microsoft Office, jež žádá po uživateli aktivaci (poněvadž původní vypršela). „Stáhněte si LibreOffice a vyhněte se vynucenému předplatnému, vendor lock-in a někomu jinému, kdo se rozhodne, kdy můžete pracovat.“

Microsoft Office deaktivován Microsoft Office deaktivován

Se zajímavým nápadem přišel vtipálek z nadace TDF; do dialogového okna doplnit tlačítko pro instalaci LibreOffice.

Microsoft Office deaktivován - instalujte LibreOffice Microsoft Office deaktivován - instalujte LibreOffice

Pro uživatele Microsoft Office by to bylo zajisté nejlepší řešení.

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na FacebookuTwitteru.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz