Problémy spojené s používáním OOXML

srovnani_office.jpg S používáním pseudo-standardu Office Open XML (OOXML) jsou spojeny četné problémy. V tomto článku se na ně podíváme z perspektivy konkurenčního standardu ODF.   

Je tomu již téměř 8 let, co jsme se na naší stránce věnovali rizikům spojených s používáním pseudo-standardu OOXML, který používá Microsoft Office od verze 2007. Situace se od té doby nezlepšila, ba spíše naopak. O rok později, v listopadu 2014, pořídil Swapnil Bhartiya rozhovor s Italem Vignolim z nadace The Document Foundation o přístupu Microsoftu ke svému formátu OOXML. Informace, které v rozhovoru zazněly, jsou platné dosud a jsou velice zajímavé. Jen několik měsíců předtím se Velká Británie rozhodla používat dokumenty ve formátu ODF (viz aktualita Lukáše Jelínka).

V rozhovoru Vignoli připomíná, že navzdory (byť nestandardní cestou) schválenému standardu OOXML Microsoft ve svém kancelářském balíku nadále používá jako výchozí formát OOXML Transitional, který se liší od schváleného standardu OOXML Strict, navíc je verzi od verze jiný. Tento formát je v Microsoft Office výchozí, takže uživatelé sotva napadne používat standardizovanou verzi. Microsoft zavedl tento „přechodný“ formát z důvodu kompatibility formátu souborů, které používají prvky neschválené coby standard. V důsledku toho vzniká celá řada pseudo-standardů OOXML, s každou verzí MS Office nová, OOXML tak pozbývá své výsady coby standardu.

Jelikož je formát OOXML otevřený, lze sledovat jeho vývoj. Italo Vignoli na konferenci LibreOffice v Almérii v roce 2019 ukázal, proč pseudostandard OOXML není standardem. Pokud pomocí LibreOffice různých verzí na různých platformách necháme vygenerovat stejný dokument, bude mít vždy stejnou velikost (v tomto případě se posuzuje content soubor XML). Ale při použití Microsoft Office je situace naprosto jiná. Počet řádků v XML souboru na ilustrativním příkladě dosahuje od 1000 do 11600!

vignoli.png Co jiná verze, to jiný formát. Stejný dokument vygenerovaný v různých verzích MS Office. Rozdíl v počtu řádků v XML contentu je děsivý - 1:11. Na fotce je Italo Vignoli z TDF.

Další problém, který Vignoli připomíná, je implementace tzv. C-fontů (například Calibri, Cambria). Tyto fonty jsou problematické, protože jsou výchozí pro dokumenty MS Office, ovšem pro jejich použití musíte vlastnit licenci na MS Office. Mimochodem, v podmínkách užití fontů pro Windows vysloveně stojí, že je nelze použít pro komerční činnost; to samo o sobě je hodně zvláštní, uvážíme-li, že zákazník si kupuje licenci na Windows, která je osazena fonty, jež může použít jen pro domácí použití. Ti uživatelé, kteří licence nečtou, o této skutečnosti zajisté nemají tušení.

Každopádně implementace C-fontů a jejich určení za výchozí v MS Office s licencí, jakou mají, způsobuje, že otevření dokumentů MS Office v LibreOffice bude postiženo vzhledovou změnou, protože LibreOffice tyto fonty, k nimž nemá přístup, nahradí jinými. Uživatelé LibreOffice pak nabudou dojmu, že LibreOffice má špatnou podporu pro MS Office.

Ačkoliv lze v posledních letech sledovat určitou pozitivní změnu v chování Microsoftu, nelze očekávat, že by výrazně změnil svou politiku ohledně OOXML. Je si vědom, že „uzamčením“ uživatelů na tento formát zabraňuje interoperabilitě. O tu samozřejmě Microsoft nestojí, nemá zájem na tom, aby jeho formát výrazněji používaly jiné kancelářské balíky. „Naoko“ sice podlehl tlaku komunity, která žádala jednotný, neměnný formát. Microsoft za dost divokých okolností a ve zrychleném režimu (kterým si pojistil, že se nebude přemýšlet o zbytečnosti druhého standardu kancelářského formátu) protlačil svůj „standard“, označovaný jako OOXML Strict. Ten však nevyužívá, vějíř nových verzí OOXML formátu znamená pokračování v zajetých kolejích – tedy co nová verze MS Office, to jiný formát.

Jak oba balíky nakládají s konkurenčním formátem

V květnu 2008 společnost Microsoft oznámila „plnou“ podporu formátu ODF. V té době šlo víceméně o základní podporu, která se v následujících letech dále rozvíjela. To samé se dělo na opačné straně barikády s tím, že podpora LibreOffice pro pseudo-standardy OOXML byla výrazně lepší než naopak. Vývojáři LibreOffice velmi dbají o tuto otázku, čehož si může všimnout každý uživatel při pročítání poznámek k vydání jednotlivých major verzí LibreOffice. Spolu s tím se zlepšovala i podpora LibreOffice pro standard OOXML Strict, která dnes zřejmě dosahuje lepší úrovně než v případě Microsoft Office samotného (což je poněkud paradoxní stav). Podporu pro formát ODF Microsoft přímo uvádí na své webové stránce (poznámka na okraj: Pozorný čtenář si jistě všimne poměrně zvláštního překladu původní anglické verze se spoustou chyb, a to jak gramatických, tak významových; i v tomto ohledu má LibreOffice navrch, díky českému lokalizačnímu týmu).

Mohou tedy nastat dvě situace, kterým se budeme dále věnovat:

  1. Pomocí Microsoft Office otevírá uživatel soubor ODF,

  2. pomocí LibreOffice uživatel otevírá soubor ve formátu OOXML,

Při prvním spuštění Microsoft Office je v posledních verzích Microsoft Office dotázán, v jakém výchozím formátu chce ukládat své dokumenty; je mu nabídnuta možnost OOXML a ODF. V zobrazeném dialogovém okně je korektně uživatel upozorněn na možné problémy s nekompatibilitou s formátem ODF. Podobně (i když jinou formou) je uživatel upozorněn při pokusu o uložení do formátu ODF.

Dialogové okno Microsoft Office pro výběr výchozího formátu.png Dialogové okno Microsoft Office pro výběr výchozího formátu.png

Podobná situace je i v případě LibreOffice. Při ukládání dokumentu do jiného než výchozího se zobrazí upozornění na možnou nekompatibilitu. Dialog obsahuje zaškrtávací pole pro zamezení zobrazení okna při dalším ukládání.

Upozornění při ukládání do jiného než výchozího formátu Upozornění při ukládání do jiného než výchozího formátu

Zobrazení dialogového okna lze povolit v okně Možnosti, v části Načítání/ukládání. Zde lze rovněž určit výchozí formát (nemusí to být ODF). Jednu z možných konfigurací zobrazuje následující obrázek.

Nastavení výchozího formátu LibreOffice Nastavení výchozího formátu LibreOffice

Kromě toho má uživatel bohatší možnosti, co se týče podpory všech formátů Microsoft Office (včetně binárních). V okně Možnosti (nabídka Nástroje | Možnosti, sekce Načítání/ukládání) můžete určit chování LibreOffice při otevírání souboru Microsoft Office. V zobrazeném seznamu vidíte dvojice OLE objektů, jež LibreOffice umí převést při načtení souboru (ve sloupci N), resp. ukládání do souboru Microsoft Office (sloupec U). Zaškrtnuté objekty se převedou dle popisku v tabulce.

Uživatelé dále mohou určit nakládání s podbarvenými (zvýrazněnými) znaky v textu. LibreOffice je může převést jako zvýraznění, nebo jako stínovaní.

A nakonec lze zaškrtnutím pole určit vytvoření zámkového souboru MSO. Nikdo jiný nebude mít možnost editace souboru MSO otevřeného v LibreOffice, pokud má (skrytý) zámkový soubor.

Možnosti načítání a ukládání z/do formátů Microsoft Office.png Možnosti načítání a ukládání z/do formátů Microsoft Office.png

Závěrem

Používání formátů Microsoftu představuje z dlouhodobého hlediska riziko. Použití takového formátu nezaručuje neměnnou podobu dokumentu v jiné verzi MS Office. A ačkoliv má LibreOffice lepší podporu pro OOXML Strict než MS Office, jelikož tento formát nikdo nepoužívá, riziko přetrvává a pravděpodobně půjde o dlouhodobě neřešitelný problém.

(Jako ve škole) Průměr: 1.10 | Hodnotilo: 10
 

Komentáře

user avatar JP
Odpovědět
Problémy spojené s používáním OOXML
10. 05. 2020, 14:16:40
Skvělý článek, který potvrzuje moje tvrzení, že MS chce být solitérem. Zmínka o C-fontech v článku je super, neznal jsem.
Moje zkušenost s formáty je tato:
MS Office, otevření formátu ODF z LO (OOo) - obvykle ohlášena chyba, otevření se nezdaří
MS Office, otevření formátu ODF z Word - funkční
LO, otevření jakéhokoliv formátu z Word - funkční, někdy s rozházeným layoutem, ale to hážu za hlavu a myslím si něco o *****, který neumí ani předat dokument v rozumně zobrazitelném formátu...
user avatar Pherkard
Odpovědět
Problémy spojené s používáním OOXML
4. 07. 2021, 12:01:20
Dakujem za skvely clanok, pomohol mi pochopit problem, i ked po "pochopeni" som zistil, ze problem pri terajsom stave je neriesitelny.
No co uz.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Problémy spojené s používáním OOXML
12. 07. 2021, 09:57:32
Díky. Tento problém je řešitelný nahrazením Microsoft Office za Libre/Colabora Office. LibreOffice můžete stáhnout ze stránky https://cs.libreoffice.org/download. Já jej používám výhradně.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz