LibreOffice nyní i v Microsoft Store

Kancelářský balík LibreOffice se dostal do oficiálního obchodu Microsoft Store. K dispozici je tak zájemcům, kteří si přejí instalovat software z oficiálního zdroje Microsoftu.   

Nadace The Document Foundation oznámila dostupnost LibreOffice v obchodě Microsoft Store. Vyhovuje tak těm uživatelům Windows, kteří chtějí získávat software prostřednictvím oficiálního repozitáře Microsoftu.

LibreOffice je dostupný zde za částku pěti dolarů. Je to novinka, LibreOffice bývá k dispozici zdarma. Uvedená částka bude využita k další podpoře vývoje LibreOffice a důvod, který vedl ke zpoplatnění LibreOffice, je marketingová strategie projektu. Nadace vydává komunitní verze označené jako LibreOffice Community, bez jakýchkoliv poplatků, pouze s možností dobrovolného příspěvku. Komerční partneři ekosystému nabízejí komerční řešení za poplatek, za který zákazníci získají komerční podporu těchto firem. Účelem je tedy edukace uživatelů z řad firem a organizací, aby volily řešení odpovídající jejich potřebám namísto komunitní verze. Jinak řečeno, nadace chce tímto krokem přimět organizace, aby si zvykly na placenou verzi LibreOffice.

Dlužno dodat, že takto utržené peníze však nebudou směřovány na další vývoj LibreOffice, ale „pouze“ na propagaci (aktivity, které nadace TDF zastřešuje a vykonává). Zájemci, kteří mají zájem podpořit přímo vývoj LibreOffice, si mohou v Microsoft Store koupit Collabora Office.

Na LibreOffice Community samotném se nic nemění, stále jej lze získat zdarma, například prostřednictvím české stránky LibreOffice.

Komentáře

user avatar neutr
Odpovědět
LibreOffice nyní i v Microsoft Store
26. 10. 2022, 16:32:45
Tohle se mi ani trochu nelíbí. Za chvíli bude LO nikoliv konkurentem, ale filiálkou MS, což není úplně přesné - už je to skutečnost.

Dalším krokem (asi ne hned) bude výlučně placená verze byť za symbolický "vlčí halíř", který bude pomalu, ale jistě bobtnat. Důvod jak je uváděn je principiálním nesmyslem. Já mám už delší dobu dojem, že TDF skáče jak MS píská.

Co na to skalní příznivci OpenSource a zarytí linuxáci? Za mne fuj, fuj a ještě jednou fuj. Jo a nesnažte se to nějak vysvětlovat, nebo obhajovat.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice nyní i v Microsoft Store
26. 10. 2022, 19:21:13
Odpovím jako člen nadace TDF. Rozhodnutí umístit LibreOffice do Microsoft Store bylo rozhodnutí TDF a zajišťovalo to allotropia, společnost, která se podílí na vývoji LibreOffice. Prezentace LibreOffice kdekoliv je velice důležitá, protože tím padne balík do oka i jeho zatvrzelým odpůrcům, kteří ho bohorovně ignorují.

Microsoft z věci, pokud vím správně, nic nemá, veškerý finanční přínos jde nadaci.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice nyní i v Microsoft Store
27. 10. 2022, 07:14:33
Cituji : "Zajišťovalo to allotropia, společnost, která se podílí na vývoji LibreOffice." ... pokračuji citací ... "Microsoft z věci, pokud vím správně, nic nemá, veškerý finanční přínos jde nadaci.".

Tak tedy podle všeho Allotropia "Společnost byla založena v roce 2020 s 5 dlouholetými vývojáři projektu ... " (viz https://blog.allotropia.de/about/) na adrese Versmannstr. 420457 Hamburg Germany.

Jak je možné, že tato mladá firmička uzavírá smlouvy s MS jménem TDF? Je to účelové a neprůhledné - obyčejný podvod to asi nebude, nebo ano? Kdo že je těch 5 jidášů? Nejsou to náhodou ti samí co tvrdili, že ASF zrádně jednala za zády ostatních s MS?

Jak je logické, že MS umožňuje propagovat svého největšího konkurenta? Víme co se dělo v Británii a jak se angažovali poskokové MS všude, kde se rozhodli zejména státní organizace přejít na LO. Nicméně vím, že MS umí překvapit tak jako tomu bylo v případě Jobse, který byl v podobné pozici a Gates ho podepřel. Že by se historie opakovala? Ano, ale jen pokud by se MS bál nějakých postihů kvůli monopolu, nebo kdyby věděl, že TDF je na něm závislá. Z vlastní dobrotivosti to nedělá ani náhodou.

A ještě detail - ten "vlčí halíř" se bude platit do rukou Microsoftu. Ten to předá k dispozici TDF a nic (ani manipulační poplatky) za to chtít nebude? Tomu nelze věřit. Jsou to lži.

Dovedu si představit scénář, kdy díky politické situaci (hybridní válka, útoky hekrů, průmyslová špionáž ap.) bude nutné zvýšit zabezpečení SW, za které se bude platit - sbohem OpenSource.

Poskokové a ovce budou souhlasit - nedá se nic jiného dělat, protože už jen detail - platba projde bankovním systémem a lze tak příjemce prověřit. V Německu je centrum vývoje kódu, ale v USA - konkrétně NSA (National Security Agency) je centrum kryptografické bezpečnosti. Kdo chce s USA obchodovat, musí nařízení NSA akceptovat.

Nepochybuji o tom, že je to prostředek kontroly celosvětového obchodu a financí. Kdo má blíž k NSA - TDF, nebo MS? Že by NSA nepodepřelo domácí "americkou" firmu a upřednostnilo evropského outsidera?

A co jednoduchá logika : V zájmu peněz jsme povolili ne svých portálech inzerci svého největšího konkurenta - platil nám za to. Nyní je čas peníze i klienty vrátit.
user avatar z
Odpovědět
Re:LibreOffice nyní i v Microsoft Store
27. 10. 2022, 09:34:51
Nejenom MS, ale Apple store - https://blog.documentfoundation.org/blog/2022/09/19/the-document-foundation-releases-libreoffice-on-apples-mac-app-store/

Vysvětlení je v tiskové zprávě na blogu. Tento krok je jednoznačně pozitivní. Vždy bude verze volně stažitelná z webu LO.
user avatar Peter z Košíc
Odpovědět
LibreOffice nyní i v Microsoft Store
27. 10. 2022, 10:23:55
Tak toto sa mi nepáči! To je počiatok konca! Vyzerá to tak, že LO časom nebude už taký slobodný...
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice nyní i v Microsoft Store
27. 10. 2022, 13:57:10
Na základě čeho tak prosím vás soudíte? Jen proto, že je naše aplikace dostupná ve storu Microsoftu? Nedělá software svobodným náhodou trochu jiné parametry?
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice nyní i v Microsoft Store
27. 10. 2022, 16:33:04
Ano existuje rozdíl mezi OpenSource a proprietárními systémy. u OpenSource se jedná o svobodný přístup ke zdrojovému kódu. Otázka peněz je něco jiného.

Pokud se jedná o OpenSource, neznamená to přímo, že musí být zadarmo, ale zdrojový kód není chráněn omezujícími licencemi a uživatel si ho může bez obav upravovat. Licence OpenSource většinou upravuje zachování autora a původní licence. Je jich ale hodně různých druhů.

Většina IT firem profituje na servisu nikoliv na jednorázovém prodeji licence. proto může profitovat stejně dobře na OpenSource i na proprietárních systémech.

Už jsem to dříve zmínil. Politická situace vyžaduje embargo na technologii, a tím pádem i na SW. Jednoduše i neomezený přístup byť jen ke kancelářským aplikacím musí skončit. Nechceme, aby se Rusové organizovali pomocí našeho nejmodernějšího SW.

Pokud to náhodou nevíte, tak pomocí tabulkového procesoru se dnes řídí mnoho průmyslových zařízení. Výstupy, respektive reporty se dělají prakticky výlučně do CSV, který se následně načte tabulkovým procesorem. V širším povědomí je prakticky jen Excel, ale Calc má také podobné, nebo shodné funkce. Jenom potřebuje SW převodníky. Ty existují, ale jsou proprietární. Pokud vím existuje pouze jediný - RS 232, který je zdarma (ale už jsem tento směr dlouho nesledoval).

Je možné, že komunikačních rozhraní bude více, protože klasické konektorové přístupy jsou asi všechny mimo (zastaralé). Otázkou je spíš signálová soustava řízeného přenosu.

Právě kvůli nasazení kamcelářských aplikací v rámci různých resortů včetně silových je nutné SW (tedy i kancelářské aplikace a někde také "zejména") ochránit před napadením.

A tady je slabé místo. Centrální verze ochrany nastavená v repozitáři je pro každého uživatele stejná. Komerční firmy by toto měly podle potřeb specificky nastavit. Zde uvedu jako příklad výměnu informací mezi armádami v kombinovaných útvarech. Potřebují stejný SW pro různé národnosti a určitě nechtějí, aby nepřítel věděl, co zrovna řeší. Ale jsou i jiné případy jako lékařské, finanční, nebo výrobní organizace. Nyní řeknu proč je to slabé místo :

Protože neexistuje dost lidí, kteří by dostali akreditaci pro LO a mohli garantovaně implementovat LO. Ano jsme u "firemního šaškování a lelkování". Tohle zabrzdilo masivní nasazení do všech sfér. Ti co tento SW znají a uměli by to, nedostanou potvrzení - a MS je bez konkurence. K tomuto účelu to zřejmě směřuje od samého počátku. Zase řeknu proč si to myslím :

Za celou dobu nemohla žádná z firem, mimo několika privilegovaných výjimek jít na státní organizaci (instituci, úřad ap.) a nabídnout implementaci spolu se servisem. Privilegované výjimky zřejmě nedostaly prostor pro takový rozvoj a tak byla zabukována možnost rozvoje. Nešlo nabrat zaměstnance a nabízet zejména státním organizacím plnohodnotnou implementaci - nemůžou zaplatit potřebné zaměstnance.

Jednoduše TDF akceptuje zákaz konkurence Microsoftu.

Když jsem psal o pětici statečných jidášů, měl jsem na jazyku jiný výraz - 5. kolona. Tento výraz znají asi jen ti dříve narození. Byly to separatistické sudetoněmecké svazy působící v bývalém Československu. Nechtěl jsem to vyjádřit naplno, ale udělám to. Podle mne celé TDF bylo pátou kolonou OpenOffice.

Také mne napadlo, že zasvěcené zdroje o zradě ASF možná nelhaly, ale řekl jim to sám Microsoft. Jen as neuvedli zcela objektivně, že se to dozvěděli v souvislosti s vlastní zradou.

Těch 5 statečných zřejmě od začátku separaci plánovalo a řídí ji doposud. Vytvořená firma Allotro-pia je spojovacím článkem na MS. Proč toto neudělalo TDF přímo svým jménem? Byl důvod zmocňovat nějaký pofidérní subjekt? Asi ano, ale vypadá to jako trafika za zásluhy, kterou bude placena jen z TDF? Nebo je to "bílý kůň" na kterého se svede neúspěch?

A proč zrovna v tomto čase? To je jednoduché. Inflace roste jako na steroidech. Evropa hledá úspory kde se dá. Co kdyby měl někdo nápad, že MS se dá oželet nejsnadněji - a jsou na to šup v p.....

Ale vzkaz LibreOffice si můžete zakoupit u MS, nebo podobné komerční firmy říká jasně "tady je pánem Microsoft" - ať to nikoho ani nenapadne. A tak zřejmě Allotro-pia musela vystoupit z anonymity a oficiálně se ujmout akce.

Doufám, že chápete celý problém. Nic není náhoda a to co se děje není v žádném případě konečný stav. To, že je LO zatím zdarma je už také nejspíš v expiraci. Od samého začátku to byla realizace likvidace konkurence - já myslím že už od roku 2011. Teprve nyní problému vyskakují boláky a vidíme, že jsou to buď opičí neštovice, nebo dýmějový mor, nebo jiná smrtelná pandemie.
user avatar z
Odpovědět
Re:Re:Re:LibreOffice nyní i v Microsoft Store
28. 10. 2022, 14:16:32
Se vší úctou, píšete neskutečné hovadiny. Je to sice legrace číst, ale zcela mimo realitu, proto, ač nerad, musím reagovat. TDF je obyčejná nezisková nadace, nehledejte tam spiknutí a temné síly. Allotropie je firma oddělená od CIB, nic víc. Zdrojový kód, buildy apod. jsou stále dostupné a do budoucna i budou, viz stanovy TDF. Na této stránce je o LO minimum informací, ale jinak jsou všechny veřejně dostupné - mailling listy, zápisy jednotlivých týmů, finanční výkazy apod. - vše je dohledatelné včetně diskuzí, které vedly např. ke kroku uveřejnění LibreOffice Community na app storech MS a Apple (v minulosti tam byly jen LO buildy od Collabora a CIB). Uvedený krok neznamená, že by se v budoucnu LO Community zpoplatnilo, omezilo apod.

Nicméně, klidně mohu být i já součástí temného spiknutí Iluminátů, Sorosových sil a stát na temné straně Síly, kdo ví .. :D

Slunce v duši
Z.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:LibreOffice nyní i v Microsoft Store
29. 10. 2022, 12:16:23
Ano po oficiální linii máte pravdu, ale o peníze jde až v poslední řadě (jak známo). Vynecháváte důležitý a neslučitelný protiklad. Použiji malý výňatek z Vaší předchozí reakce : „TDF je obyčejná nezisková nadace, nehledejte tam spiknutí a temné síly. Allotropie je firma oddělená od CIB, nic víc.“. Nyní si to rozebereme.

TDF je obyčejná nezisková nadace - to znamená, že jako taková nemůže generovat zisk, přestože jí patří dobrý produkt. Na svůj provoz potřebuje dary, dotace, nebo příspěvky, které nemůže žádným způsobem vynucovat.

Je proto potřeba prostředníka, který bude prodávat (jinak ze strany TDF neprodejný produkt) a profit změní na dar, který v nějaké formálně nezávadné podobě backenduje do TDF. (Prozatím není potřeba zabývat se Microsoftem, nebo Apple jako konkurentem.) Jde jen o vyprání zisku z prodeje a převedení na formálně přijatelný způsob platby na účet TDF.

Toto je určitě dobře ošetřeno právníky, ale stále jde o princip obcházení zákona. Allotropie se takto stává generálním sponzorem, což má svou historickou obdobu (například Sun, Oracle a podobně). Tito sponzoři ale historicky existovali dříve nežli OpenOffice a měli svůj vlastní business, ze kterého mohli sponzorovat. V tomto případě je to jinak. TDF „svého sponzora“ stvořila a kontroluje. To, že je odtržená skupina od firmy CIB nehraje žádnou roli. Většina protagonistů pracuje u nějaké firmy a ve volném čase se věnují LO. No a pak třeba usoudí, že je čas trhnout se. Protože se nabízí lukrativnější kšeft. Jo když by to byla firma CIB – bylo by to košer, ale dva roky stará firma – to ne. Objevila se v době, kdy se rozhodlo o komerční verzi LO. Bylo to účelové, postavené na míru.

Nyní se zamyslím nad detaily, o kterých se asi nikdo nezmínil. Dejme tomu, že Allotropie má svůj nezávislý kšeft, z něj plynou zisky, které je možné poslat na vrub TDF. Nebudu spekulovat z čeho budou profitovat – možná z implementací LO, přizpůsobení kódu do proprietárních systémů (zhodnocení práce dobrovolných přispěvatelů LO ve formě rozšíření a šablon) a podobně. Také mohou dostat monopol například na propagaci (od tiskovin přes trička až po zubní kartáčky) a mnoho dalšího. Ale může jim zadávat také kdokoliv jiný – ten už se postará, aby byl jejich kšeft neprůstřelný.

Je zajímavé zamyslet se nad oběhem peněz – samozřejmě nejlépe Microsoft Store.
Tak tedy - kdopak zkontroluje kolik MS opravdu utržilo za prodej LibreOffice? Kdopak zkontroluje
Allotropii kolik dostala a kolik převedla na TDF?

Zde existují dva odlišné scénáře. Buď zůstane něco za drápky MS, nebo (a) Allotropie. Nebo se ukáže, že MS je nejlepší distributor LO. Ten druhý případ by naznačoval, že MS může vykazovat skutečně velké úspěchy a dobře (přemrštěně) platit Allotropii. (Ale také může ohlásit chybu ve výpočtu a požadovat zpět neoprávněný zisk Allotropie). Profit a existence zdrojů peněz už kontroluje MS a ovládání svého „konkurenta“ je jasné.

To, že jsou zatím všechny zdroje zdarma dostupné pro budoucnost nic neznamená. Určitě dojde k tomu, že placená verze bude umět mnohem více, nežli ta „Free“. Stačí například opravovat dokola stejné chyby, aby bylo vidět, že se na systému pracuje a zřejmě bude vždy o trochu lepší, nežli Apache OpenOffice, ale do komerční verze bude mít daleko. Kdopak to rozezná? Nebýt AOO, zřejmě bychom se nedočkali ani těch proklamovaných oprav staronových chyb.

Ještě jeden aspekt tento jev má. Proč MS neinzeruje jen ty komerční verze – jak to zřejmě dělal až doposud? No přece právě proto aby mohl demonstrovat svůj vliv nad zcela bezplatným LO. Firmy a instituce nebudou šilhat po jiných „proprietárních systémech“, když mohou použít verzi, která je zcela zdarma. To, že je LO prodáváno za peníze je určitá diskreditace jména, nebo spíš „image“ – bezplatné „free“ verze. Průměrně zkušený uživatel si řekne – a pozor! Raději komerční verzi hned, nežli se spolehnout na tuto zdarma, která je zdarma asi jenom dočasně. Podobné je to u všelijakých demoverzí s omezenou funkcionalitou – běžná praktika napříč SW businessem.

Prodej na MS Store je chybou po všech stránkách. Prodej na Apple Store, je něco malinko jiného a já se domnívám, že spíš jen proto, aby MS Store nebyl jediný obchod tohoto druhu. Pokud vím, MAC OS používá kancelářské aplikace Microsoftu, ale možná může použít ještě jiné druhy když pomineme LO.

Jedinou potřebou je možná dokazování, že se neprodává jen přes Microsoft, ale také ještě jinde, ale zase jen LO od Microsoftu. Nejdůležitější otázkou je „Cui bono?“. To ale poznáme až se tenhle kokon vylíhne.

Zatím to vypadá, že se chystá zrada ideálů pod kterými komunita v dobré víře spolupracovala desítky let. A ano cesta peněz ukáže na lumpa – tedy tak to bývá v dobrých detektivkách, ale pro mne je to špatný sen.
user avatar z
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:LibreOffice nyní i v Microsoft Store
30. 10. 2022, 00:24:41
Nerozumím tomu proč do toho pořád pletete Allotropii. Ta s umístěním LO na MS store (v gesci TDF) nemá nic společného, pokud vím. Allotropie je nezávislá firma a s TDF nijak zvlášť nesouvisí - je to jedna z firem v ekosystému LO, která poskytuje služby kolem LO (vývoj, opravy, support atd).
Co se týká příspěvků tak TDF myslím nemá nouzi.
Z prodeje na App storech profituje TDF a provozovatel App store - MS a Apple si bere bakšiš za prodej (v tomto se nevyznám ale budou to desítky rocent z prodeje přes app store)

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz