LibreOffice otevře soubory CorelDRAW X7

Draw Je to teprve pár dní, co byla vydána verze X7 grafického programu CorelDRAW. Kancelářský balík LibreOffice otevře její soubory již v příští verzi řady 4.2.  

27. března uvedla Corel Corporation na trh novou verzi svého grafického balíku CorelDRAW Graphics Suite X7, jehož hlavní součástí je vektorový program CorelDRAW. Vývojáři pod vedením Fridricha Štrby ihned prověřili, co se v nové verzi změnilo u souborových formátů a provedli příslušné úpravy knihovny libcdr, aby byla schopna tyto soubory načítat.

Zajímavostí je, že objevili také chybu u palety Pantone č. 30, která se stala pro uživatele CorelDRAW nepoužitelná; do knihovny libcdr přidali workaround, který se s chybou vyrovná. V LibreOffice by se měla aktualizovaná verze knihovny objevit již v nejbližší verzi řady 4.2 (zřejmě 4.2.4; verze 4.2.3 měla být vydána nejpozději dnes – zatím není – a v poznámkách k vydání informace o aktualizaci libcdr chybí).

Fridrich Štrba považuje zmíněnou úpravu libcdr za první příspěvěk do nedávno spuštěného projektu Document Liberation Project.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
LibreOffice otevře soubory CorelDRAW X7
6. 04. 2014, 13:05:33
Rozumím tomu dobře, že tým LibreOffice přispěl Corelu?

Tak to je ovšem velmi zajímavá informace!
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:LibreOffice otevře soubory CorelDRAW X7
6. 04. 2014, 13:58:19
No, dalo by se to tak říct - našel jim tam chybu, o které možná nevěděli :-)
user avatar Tomix nologin
Odpovědět
LibreOffice otevře soubory CorelDRAW X7
7. 04. 2014, 12:02:04
A až si Corel chybu opraví, tak se libcdr zase předělá... Akorát zůstane v oběhu jedna verze LO se "špatnou" libcdr.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:LibreOffice otevře soubory CorelDRAW X7
7. 04. 2014, 13:11:25
Předpokládám, že ten workaround nenaruší fungování v situaci, kdy ten soubor bude vypadat, jak má.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz