LibreOffice pro procesory M1, dotazník LibreOffice, 3D model LibreOffice 7

libreoffice7_s.png Collabora přepracovala LibreOffice pro použití na nových procesorech M1. Collabora Online je na GitHubu. Řada uživatelů odpověděla na dotazník LibreOffice. Bylo připraveno 3D model LibreOffice 7.   

LibreOffice na procesorech M1

Před zhruba dvěma týdny oznámila společnost Apple vydání prvního čipu určeného speciálně pro Mac, M1. Ačkoliv Apple zajišťuje kompatibilitu tohoto procesoru se stávajícím softwarem prostřednictvím překladové vrstvy Rosetta, z výkonových důvodů je lepší mít podporu pro tento procesor přímo ve zdrojovém kódu aplikace. Společnost Collabora, hlavní přispívající do kódu LibreOffice, se v červenci připojila k programu Universal App Quickstart Programme a od téže doby pracuje na podpoře LibreOffice pro procesory M1. Proces podpory je hrazen z prodeje LibreOffice Vanilla uživateli AppStoru. Prozatím byla otestována základní funkcionalita, LibreOffice však lze na tomto procesoru zkompilovat a aplikace se spustí. Pokročilejší funkce čekají na otestování.

Zájemce o bližší informace i případné zapojení do testování odkazujeme na stránku Collabory.

Collabora Online na GitHubu

Již několik týdnů lze CODE (Collabora Online Development Edition) najít také na GitHubu. Na úvodní stránce je též proklik do fóra Collabory a stránky se stažením binárních souborů. Zároveň je zde řada dalších informací, ty nejpodstatnější jsou shrnuty v přehledu častých dotazů.

Uživatelé LibreOffice odpovídají

Uživatelé LibreOffice z řad úřadů, škol, firem a podobně mohou již několik měsíců vyplnit dotazník o používání LibreOffice. (Jednotlivcům v tom není bráněno, ale relevantnější jsou případy užití s větším počtem uživatelů.) Na nově vzniklé stránce LibreOffice můžete sledovat přehled odpovídajících. Některé odpovědi na dotazník jsme již prezentovali i na naší stránce a v budoucnu v tom budeme pokračovat.

Tato aktivita je výsledkem velkého úsilí Zdeňka Crhonka z nadace TDF, který stránku též spravuje.

Používají LibreOffice Používají LibreOffice

Logo LibreOffice 7 pro Blender

Balík LibreOffice 7.0, vydaný v srpnu tohoto roku, byl opatřen novou grafikou včetně splash screenu (historii splash screenů můžete sledovat na wiki). Jejím autorem je Bayu Rizaldhan Rayes spolu s týmem pro design a uživatelskou přívětivost. Na jejím základě Barbara Tostes vytvořila v Blenderu 3D model, jenž lze stáhnout na wiki stránce nadace a její dvourozměrná podoba je na obrázku níže. 3D verzi lze využít například pro tvorbu animací a videí, zaměřených na LibreOffice.

3D model loga LibreOffice 7 3D model loga LibreOffice 7

ZŠ TGM v Blatné doporučuje LO

Na stránce Informace pro rodiče základní školy Tomáše G. Masaryka v Blatné byl přidán odstavec nadepsaný Možnost instalace aplikací Word, Excel, PowerPoint a PDF. Pod nadpisem jsou připojeny dva odkazy. Jeden směřuje na českou stránku LibreOffice, druhá na stránku Adobe, na níž si lze stáhnout prohlížeč PDF Adobe Reader.

Tento roztomilý omyl svědčí o tom, že leckteré školy nerozeznávají mezi Microsoft Office a LibreOffice. Je to dobré znamení, které může indikovat, že pro ně nebude problém LibreOffice používat.

Mimochodem, v onom nadpisu je ještě jedna chybka; PDF samozřejmě není aplikace, ale zkratka formátu.

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na Facebooku a Twitteru.

(Jako ve škole) Průměr: 5.00 | Hodnotilo: 2
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz