LibreOffice v Japonsku

Japonsko Naruhiko Ogasawara na konferenci Software Freedom Day 2013 Hong Kong přednášel o LibreOffice – jak přímo o balíku jako takovém, tak o jeho pozici v Japonsku, o japonské komunitě apod.  

Při příležitosti Dne svobodného softwaru se v Hong Kongu konala odborná konference (Software Freedom Day 2013 Hong Kong). Na ní vystoupil se svou přednáškou i Naruhiko Ogasawara a věnoval se kancelářskému balíku LibreOffice.

První část přednášky je obecná, popisuje balík jako takový, vývojový model a související procesy. Některá tvrzení jsou poměrně odvážná a leckdo s nimi nemusí souhlasit: například že LibreOffice není kompatibilní s Microsoft Office nebo že firma Oracle není zlo.

Ve druhé části se dozvíme o velmi aktivní japonské komunitě (starající se hlavně o lokalizaci a o překlady sdělení The Document Foundation), porovnání s pozicí vůči Apache OpenOffice (LibreOffice je slabší značka, ale vnímaná jako kvalitnější) v tomto státě či největších japonských uživatelích (vlády prefektur, NTT Comware, Sumitomo Electrict Industries...).

Součástí přednášky jsou i případové studie z nasazení LibreOffice ve dvou velkých japonských městech. V jednom případě šlo o migraci přímo z Microsoft Office, ve druhém o přechod z OpenOffice.org.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar LuboK
Odpovědět
LibreOffice v Japonsku
11. 10. 2013, 07:03:05
Lastovicky o migracii sa ozyvaju postupne zo vsetkych kutov sveta. Opravte ma, ak sa mylim, no o migracii vo verejnej ci statnej sprave na Slovensku som este necital.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:LibreOffice v Japonsku
11. 10. 2013, 13:08:01
Také o ničem nevím. Ostatně u nás na tom nejsme o moc lépe, i když někdy je to jen to, že se o tom nemluví. U nás je otevřeností softwaru známý například Kraj Vysočina nebo některá města. Předpokládám, že by to na Slovensku mohlo být podobné.
user avatar Raven
Odpovědět
LibreOffice v Japonsku
11. 10. 2013, 19:23:24
open source použivajú na mestskom úrade v Banskej Bystrici :)
http://www.linuxexpres.cz/business/open-source-na-mestskom-urade-banska-bystrica
user avatar LuboK
Odpovědět
Re:LibreOffice v Japonsku
11. 10. 2013, 20:38:14
Hmmm, tak to je ta lastovicka, ktora leto nerobi :-)
user avatar Laco
Odpovědět
Zákon 312/2010 Z.z.
12. 10. 2013, 14:50:49
Na Slovensku postačuje dodržiavať literu zákona týkajúceho sa štandardov pre informačné systémy verejnej správy, v ktorom konkrétny paragraf znie:

§ 19
Textové súbory
Štandardom pre textové súbory je
a) prijímanie a čítanie všetkých doručených formátov textových súborov, ktorými sú
1. Rich Text Format (.rtf),
2. Hypertext Markup Language (.html, .htm) alebo Extensible Hypertext Markup Language (.xhtml) podľa World Wide Web Consortium (W3C),
3. Portable Document Format (.pdf) minimálne vo verzii 1.3 a maximálne vo verzii 1.5,
4. Open Document Format (.odt) maximálne vo verzii 1.2,
5. Text Format (.txt) v kódovaní UTF-8,
b) používanie najmenej jedného z formátov textových súborov uvedených v písmene a) pri ich odosielaní alebo zverejňovaní1) vrátane ich zverejňovania na webovom sídle, najmä formátu uvedeného v písmene a) treťom bode, ak nie je predpokladaná ďalšia úprava textového súboru, a najmä ak je súčasťou textového súboru grafika,
c) používanie iného formátu textových súborov, ako je uvedené v písmene a), pri jeho zverejňovaní na webovom sídle, ak je súčasne na rovnakej webovej stránke zverejnený rovnaký obsah v rovnakej štruktúre najmenej v jednom z formátov textových súborov uvedených v písmene a) druhom až štvrtom bode,
d) používanie formátu textového súboru uvedeného v písmene a) treťom bode pri odosielaní alebo zverejňovaní prezentačných súborov,
e) používanie iného formátu prezentačných súborov, ako je uvedené v písmene d), pri jeho zverejňovaní na webovom sídle, ak je súčasne na rovnakej webovej stránke zverejnený rovnaký obsah v rovnakej štruktúre najmenej v jednom z formátov textových súborov uvedených v písmene a) druhom až štvrtom bode.

Vidiac mimoriadne nízke IT zručnosti drvivej väčšiny úradníkov verejnej správy - zápasenie s odsadením odstavcov, centrovanie nadpisov, teda absolútna neschopnosť používať štýly dokumentov a odstavcov, je pre nich úplne irelevantná práca s proprietárnym kancelárskym balíkom. Využijú z neho najviac Word a z toho 1 % funkcionality.
user avatar LuboK
Odpovědět
LibreOffice v Japonsku
12. 10. 2013, 15:45:09
MS Office je tam z inych dovodov: MS lobby, tendre s proviziami, neznalost alternativ,...
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:LibreOffice v Japonsku
12. 10. 2013, 16:45:57
Například tady: http://www.linuxexpres.cz/slovensky-stat-taji-podrobnosti-dohody-s-microsoftem, dále třeba uplácení zaměstnanců Evropského parlamentu: http://www.linuxexpres.cz/fsfe-odmitnete-uplatky-od-microsoftu

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz