LibreOfice 6.2.6, LibreOffice v Microsoft Store, Office 365 na slovenském ministerstvu financí

LO.png Je tu pravidelná dávka aktualit ze světa LibreOffice. Vychází nová verze LibreOffice 6.2.6, LibreOffice najdeme na Microsoft Store a slovenské ministerstvo financí chystá nákup Office 365.  

Nadace The Document Foundation oznamuje vydání opravné verze LibreOffice 6.2.6. Nová verze je předposlední z řady 6.2 a je určena pro korporátní sféru, je tedy z řady Still, která uživatelům zajišťuje lepší stabilitu, odladěnost a komerční podporu. Opravuje 49 chyb a regresí (jejich přehled zde a zde) a několik bezpečních incidentů, hlavně CVE-2019-9851, o kterém jsme nedávno psali. LibreOffice 6.2.6 je předposlední z řady 6.2, poslední verze 6.2.7 vyjde v půlce října a bude opět určena pro řadu Still (nyní všechny verze LibreOffice počínaje 6.3 jsou z řady Fresh, tedy určené pro nadšence a fanoušky).

LibreOffice 6.2.6 můžete stahovat ze stránky libreoffice.org.

LibreOffice v Microsoft Store

Německá společnost CIB Software, jeden z klíčových přispěvatelů do projektu LibreOffice (hlavně co se oprav týče), oznamuje, že balík LibreOffice je nyní dostupný v Microsoft Store. Dostupné jsou dvě verze, LibreOffice Vanilla a LibreOffice powered by CIB. Obě odpovídají poslední verzi, vydané nadací TDF, liší se v míře podpory. Zatímco verze Vanilla je bez komerční podpory a uživatelé jsou odkázáni na kolmunitní fóra, druhá verze disponuje podporou, zajišťovanou společností CIB. Tato verze poskytuje online podporu, aktualizace a bezpečnostní záplaty na dobu 18 měsíců.

LibreOffice 6.3 – 10 dní po vydání

Nadace TDF předkládá statistiku spojenou s vydáním LibreOffice 6.3 (stalo se 8. srpna 2019). Za prvních deset dní bylo LibreOffice ze stránky nadace staženo téměř 430.000krát. Do tohoto čísla nejsou zahrnuty linuxové distribuce, které LibreOffice mají jako standardní výbavu. Stránku libreoffice.org navštívilo přes 416 tisíc lidí. 54 tisíc uživatelů navštívilo stránku s oznámením vydání LibreOffice – jedná se pouze o návštěvy této stránky, zprávu o vydání LibreOffice nadace publikovala i jinde. Video na Youtube s představením novinek v LibreOffice 6.3 vidělo 34 tisíc uživatelů.

Slovensko zvažuje nasazení Office 365

Ministerstvo financí Slovenské republiky odstartovalo soutěž na nákup 100 tisíc licencí Microsoft Office 365 v hodnotě 48 milionů eur. Informuje o tom deník pravda.sk a spekuluje, jaká bezpečnostní rizika jsou s používáním cloudové služby. Za největší problém se považuje ukládání citlivých dat mimo počítače ministerstva, na úložiště spravované cizí firmou, přičemž k těmto datům má americká vláda neomezený přístup, a to i v případě, že se data zpracovávají na cloudu Microsoftu mimo území Spojených států.

Odlišný přístup má slovenský Národní bezpečnostní úřad. „Neplánujeme používat licence Microsoft Office 365, protože jsou podmíněné pravidelným připojováním zapojených pracovních stanic na servery společnosti Microsoft,“ tvrdí NBÚ a poukazuje na rozpor této podmínky s pravidly nakládání citlivých informací státním úřadem: „Dodržování těchto bezpečnostních pravidel neumožňuje používat z prostředí úřadu (z většiny počítačů) produkty, jejichž provoz je podmíněn pravidelným připojováním pracovních stanic na servery výrobců těchto produktů.“

Připomínáme, že LibreOffice lze také provozovat jak lokálně, tak cloudově. Rozdíl však je v tom, že s ohledem na licenci LibreOffice lze její cloudovou verzi používat na vlastním serveru s výhradním přístupem a vlastní bezpečnostní politikou.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar neutr
Odpovědět
LibreOfice 6.2.6, LibreOffice v Microsoft Store, Office 365 na slovenském ministerstvu financí
19. 08. 2019, 19:50:49
Z této informace jsem celkem rozpačitý. Proč CIB Software využívá Microsoft Store? A co teprve : "Ministerstvo financí Slovenské republiky odstartovalo soutěž na nákup 100 tisíc licencí Microsoft Office 365 v hodnotě 48 milionů eur"?

Při dnešním kurzu 25,80 Kč za Euro je částka 48 miliónů v korunách 1 238 400 000. Tedy vzhledem k pohyblivému kurzu cca 1,25 miliardy Kč. Informace neuvádí na jak dlouho licence platí. Pokud vím tak je to volitelné a obvykle na rok. Ale i kdyby to bylo na delší dobu...

Je jasné že odmítavý názor slovenského Národného Bezpečnostného Úradu je silným argumentem proti. Ale asi znám protiargument. Libre Office nemá komplexní servis v podobě certifikovaných specialistů. Takže realita je v následujícím postupu : "Každý si stáhněte Libre Office a nainstalujte".

Při TDF sice existuje "certifikace" ale systém mi připomíná z komerčního pohledu "déjà vu" (z historie IBM versus Microsoft) - víme jak to skončilo. U nás a ani na Slovensku neexistuje nikdo s "certifikací". Panebože ale nechytí se někdo za nos? Představa zakázky za více nežli miliardu "čistá ruka" by mohla dost lidí a subjektů motivovat. Jenže je zřejmě rozhodnuto - cloudové řešení Microsoftu.

Tak se člověk musí zamyslet jestli je to náhodné řízení osudu. Přímo se podbízí otázka jestli už není vše v režii MS. Tomu odpovídá také první část - ta o skladováním LibreOffice na Store. Dokonce jsem dostal dojem, že Microsoft opouští desktopovou verzi a dál se bude věnovat jen cloudové verzi - už jsem to tady uváděl. Vývoj desktopu je drahý. Tomu nasvědčuje nepřímo také zvýšená implementace VBA do Libre Office a také mi intuice napovídá že "Velký Bill" podepřel svou konkurenci "Velkého Steva" úplně stejným způsobem. Tedy nic nového pod sluncem.

To je také důvod proč já osobně fandím mimo Libre Office také klasičtějšímu Apache Open Office. Jsem velice rád, že náš portál se k tomu staví stejně. Ještě jen poznamenám že trend odstavit skutečnou konkurenci v podobě AOO mohlo vést k napadání našeho portálu hekrem v nedávné minulosti. To jsou ale jenom moje konspirační názory.

Nejsem v hloubi duše škarohlíd. Spokojím se s tím, že my jako koncoví uživatelé máme LO i AOO zdarma. Přes to myslím na to, že by to pomohlo také našemu státnímu rozpočtu a stejně tak Slovenskému. Do marketingového světa nevidím - ale je stejně shnilý jako ten svět politický - jsou vzájemně závislé.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOfice 6.2.6, LibreOffice v Microsoft Store, Office 365 na slovenském ministerstvu financí
19. 08. 2019, 21:22:39
CIB prezentuje svou verzi LibreOffice v Microsoft Store, učinit tak může každý, například Collabora. Jedná se o byznys a je to v pořádku. CIB nabízí zpoplatněný support.
Troufám si tvrdit, že ataky na náš portál neměly s jeho zaměřením nic společného. Vím to z vlastní zkušenosti z provozu jiné stránky. Činnost robotů je účinná.
user avatar Miro
Odpovědět
LibreOfice 6.2.6, LibreOffice v Microsoft Store, Office 365 na slovenském ministerstvu financí
20. 08. 2019, 09:47:47
V MS Storu je Vanilla za 289,-Kč a CIB za 429,-Kč. Pak je tam zdarma verze Unofficial od RepackagerExpres.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz