LinuxEXPRES v únoru 2014

Linux Co jsou svobodné licence, jak (ne)upravovat UEFI a Secure Boot, jaká je čerstvá kniha o grafickém programu GIMP, co čekalo návštěvníky únorových konferencí.  

Náš magazín LinuxEXPRES pravidelně přináší tématické články, seriály, novinky, zpravodajství, reportáže, rozhovory se zajímavými osobnosti a další informace z oblasti Linuxu a open source. Tady je výběr toho, co vyšlo v únoru 2014:

 • Svobodné licence – základní kámen svobodného softwaru
  Používání a rozšiřování softwaru s sebou přináší také nutnost zabývat se tím, co se s ním vůbec smí dělat. Tyto věci řeší licence a licenční smlouvy. Je dobré správně pochopit jejich podstatu, aby sloužily ku prospěchu všem – tedy jak uživatelům, tak autorům.
 • (Ne)upravujte UEFI a Secure Boot
  Již nějaký čas nás startem počítačů doprovází Unified Extensible Firmware Interface (UEFI), který je nástupcem Basic Input-Output System (BIOS). S UEFI se objevily funkce umožňující rychlejší a bezpečnější start operačních systémů (Windows). Právě bezpečnostní funkce Secure Boot se z počátku stala strašákem linuxové komunity. Ukáži vám, že začátkem roku 2014 není Secure Boot pro Linux nepřekonatelný problém.
 • GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně
  Grafický editor GIMP ani nemusím představovat a většina z vás ví, o co se jedná. Ale kniha o GIMPu, to už je jiná káva, a navíc čistě česká. Říkáte si, k čemu se taková kniha může vlastně hodit?
 • Reportáž z P2D2 2014
  Je za námi letošní ročník konference PostgreSQL Prague Developers Day. Jaký byl, co přinesl, kam se ubírá databázový systém PostgreSQL?
 • DevConf.cz 2014
  Během víkendu 7. až 9. února se v Brně na Fakultě Informatiky Masarykovy Univerzity konal šestý ročník konference DevConf.cz. Je to akce pořádaná společností Red Hat zaměřená především na vývojáře, systémové správce a pokročilé uživatele.
 • Seminář Bezpečný provoz sítí a služeb od sdružení CESNET
  Seminář, který pořádalo sdružení CESNET dne 4. 2. 2014 v Národní technické knihovně, byl určen správcům sítí, služeb a členům bezpečnostních týmů, kteří se zabývají bezpečnostními aspekty provozu sítí a služeb, řešením bezpečnostních incidentů a jejich předcházení. Zúčastnilo se ho přes 200 lidí z akademické půdy, státní správy i komerční sféry.
(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz