Manuál pro LibreOffice Calc 6.4 v češtině, 7 let LibreOffice ve firmě ParyNet

tdf.png Česká komunita LibreOffice vydává český překlad LibreOffice Calc pro verzi 6.4. Ve firmě ParyNet se LibreOffice používá 7 let. K dispozici jsou české titulky pro video Staň se členem TDF. Zájemci mohou přispívat do slovníku Wikidat. V LO 7.1 bude opraveno chování pro nulové šablony.   

Český překlad manuálu pro Calc 6.4

Česká komunita LibreOffice oznamuje vydání českého překladu úplné příručky pro LibreOffice Calc verze 6.4.

Překlad pod vedením Zdeňka Crhonka pořídili Petr Kuběj a Zuzana Pitříková. Korekturu provedly Vendula Crhonková a Marcela Tomešová. (Spolupráci s Marcelou Tomešovou si Zdeněk Crhonek velmi cení.) Lokalizaci obrázků provedl Roman Roman. S technickými otázkami dlouhodobě vypomáhá Miloš Šrámek ze slovenské komunity LibreOffice.

Zájemci si mohou českou verzi příručky pro LibreOffice Calc 6.4, stejně jako anglický originál pro verzi 7.0, stáhnout z české stránky LibreOffice, a to jak v PDF, tak ODT formátu.

Obálka příručky LibreOffice Calc 6.4 Obálka příručky LibreOffice Calc 6.4

Firma ParyNet využívá LibreOffice 7 let

Společnost ParyNet z Mariánských Lázní se zaměřuje na výpočetní techniku, datové sítě a servery. Již 8. rokem používá LibreOffice, a to jak u pracovníků ve firmě (kde jde o jednotky uživatelů), tak firemních zákazníků (tam už jde o stovky instalací). Využívá Writer a Calc na všech hlavních operačních systémech. S výměnou souborů nemá problém (jako výchozí formát využívá OOXML).

Informace byly získány prostřednictvímdotazníku nadace The Document Foundation. Autorem je Zdeněk Crhonek, dotazníky zveřejňuje Stanislav Horáček. Odpovědi na dotazník lze nalézt na wiki stránce, souhrn pak na stránce LibreOffice.

Česká verze videa Staň se členem TDF

Propagační video nadace TDF Become a member of The Document Foundation bylo zásluhou Stanislava Horáčka opatřeno českými titulky. Video popisuje činnost členské komunity a její aktivity a možnosti zapojení dalších zájemců. Video je k dispozici na Youtube. Zájemci o členství získají bližší informace na české stránce LibreOffice.

Účastníci konference LibreOffice 2019 v Almérii Účastníci konference LibreOffice 2019 v Almérii

LibreOffice cz vyzývá k přispívání do Wikidat

Česká komunita LibreOffice vyzývá (nejen) uživatele LibreOffice k vytváření nových hesel do jazykovědné databáze na Wikidatech. Text výzvy, uveřejněný na portálu Umseumtam, je následující:

Na Wikidatech, projektu neziskové společnosti, která provozuje Wikipedii, vzniká jazykovědná databáze tzv. lexémů. Licence umožňuje, aby tuto databázi použil kdokoliv za jakýmkoliv účelem. Prozatím se využívá v experimentálním českém slovníku pro kontrolu pravopisu, dostupném jako rozšíření pro kancelářský balík LibreOffice, možnosti jsou ale mnohem širší: nástroje pro kontrolu gramatiky, cizojazyčné slovníky a překladače, různé druhy jazykovědných slovníků, doplňování diakritiky… Úkolem je naimportovat do této databáze 50 lexémů českých podstatných jmen, a to z Tvarotvorného slovníku, který má kompatibilní licenci. Importovaná hesla je potřeba zkontrolovat (mohou obsahovat chybné tvary), případně upravit, a přidat k nim významy a doplňující údaje (podrobnosti v přiloženém návodu). Práci dobrovolníkovi vysvětlíme e-mailem nebo přes videokonferenci.

K výzvě je připojen návod. Zájemci se mohou hlásit buď prostřednictvím portálu Umsemumtam, nebo mohou napsat na českou lokalizační konferenci LibreOffice lokalizace@cz_libreoffice_org.

Další výzvy (převážně pro překlady) najdete zde.

Korektní chování při otevření nulové šablony

Mikloš Vajna z Collabora Office upravil pro chystanou verzi LibreOffice 7.1 chování při pokusu o otevření šablony s nulovou velikostí. Takové šablony jsou zákazníky vyžadovány v případě využití takového postupu, při němž se nejprve pojmenuje prázdný dokument a až poté se upraví (obyčejně se vytvoří dokument, který se uloží, tedy pojmenuje). V případě souborů formátu *.txt je to snadné, ale u jiných formátů docházelo k problémům; nulový soubor Impressu byl chápán jako textový soubor, takže se otevíral ve Writeru. Nyní jsou již tyto soubory otevírány v korektních modulech, navíc šablony jsou otevřeny jako nový prázdný dokument (nikoliv tedy jako úprava dané šablony).

Bližší informace najdete v blogu Miloše Vajny.

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na Facebooku a Twitteru.Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz