Město Livadeia přešlo na LibreOffice

LibreOffice Řecké město Livadeia migrovalo na kancelářský balík LibreOffice a zavedlo další inovace v oblasti IT.  

Livadeia je řecké město s více než 31 tisíci obyvatel (tedy odpovídající svou lidnatostí například českému Kolínu). Toto město nedávno provedlo několik inovací v oblasti informačních technologií.

Jako kancelářský balík byla zavedena aplikace LibreOffice, nový web běží na serveru Apache a redakčním systému WordPress. Současně byly spuštěny přímé streamované přenosy z jednání městského zastupitelstva a občané mohou on-line žádat o informace (a osud žádostí dále sledovat) a hlásit různé problémy.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar neutr
Odpovědět
Město Livadeia přešlo na LibreOffice
5. 07. 2015, 06:44:21
To je myslím přímo vzorový návod pro celé Řecko. Je spíš s podivem, že se tak nestalo už dřív a v masovém měřítku.

Jistě chvíli to trvá a je to nudná koncepční příprava. Nakonec fádní realizace i práce. Tedy nic co by bylo v Řecku považováno za správný životní styl ve smyslu plánování budoucnosti. Pro Řeky nejspíš bude LibrOffice něčím jako Trójskžm koněm z Německa.

Vzhledem k Řecké ekonomické kondici by migraci na Linux a LibreOffice, nebo Apache OpenOffice měli uzákonit. Tedy já o tom vím málo. Je možné že je to v nějakém návrhu úsporných opatření zahrnuté, ale spíš ne.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
5. 07. 2015, 13:15:22
Mě spíš štve, že státy se kloní k FOSS až tehdy, když padnou na hubu. Maďarsko, Rusko, Island, Španělsko. To znamnená, že léta předtím hýřily penězi a bylo jim to šumafuk, kolik je to stojí.

Smutné.

ČR je tedy asi ještě bohatou zemí, podle této logiky.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
5. 07. 2015, 18:00:10
U nás jsme bohužel svědky toho, jak se školy přesouvají do cloudu Microsoftu (Office 365, Outlook.com atd.). Pro školy to finančně vychází velmi výhodně (a žáci ani učitelé nic neplatí), ale cílem Microsoftu samozřejmě je, si vychovat své uživatele, kteří pak už budou platit výrazně více.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
5. 07. 2015, 18:28:59
Přesně o tom jsem mluvil na gymnáziu v Brně, na našem semináři, kdybych se nestyděl, tak záznam zveřejním.
user avatar Alex
Odpovědět
Re:Re:Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
16. 07. 2015, 16:40:42
Nerozumím tomu, proč má spousta lidí potřebu hodnotit výběr Office365 školami, úřady atp. jako vysloveně špatný. Žijeme v demokracii, místní správy i školy mají vlastní rozpočty a mohou si tedy pořídit cokoliv co pokládají za vhodné. Nerozumím tomu, na základě jakého demokratického principu by chtěl pan Valach nutit tyto orgány používat pouze Linux a FOSS - tyto výroky už docela smrdí socializmem.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
16. 07. 2015, 23:37:54
Jednak si nemohou pořídit, co uznají za vhodné - jde o veřejné peníze, takže musí vyhovět zákonu o veřejných zakázkách. Dále jsem toho názoru, že není v pořádku, aby veřejné školy za veřejné peníze vychovávaly zákazníky konkrétní firmy. Ve firmách, jako je Microsoft, jsou si velmi dobře vědomi, že pokud se dostanou do škol, tak jim tam ti zákazníci budou vychováváni. Proto jsou také ceny softwaru pro školství často výrazně nižší než pro jiné oblasti (např. orgány veřejné správy, o firemní sféře nemluvě), firmám se vyplatí tímto způsobem investovat do budoucího odbytu. Školy by měly k výuce nejen informatiky přistupovat maximálně neutrálně, učit univerzální pohled na určité věci (řekněme práci s textem na počítači), ne používání konkrétních produktů.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
17. 07. 2015, 08:09:34
Tady je zakopaný pes. Výběrové řízení se dělá na komplet IT (tedy HW, SW a možná i servis). Při tom ani nejnižší cena asi nemusí být akceptována právě pro určitou provázanast HW, SW, nebo i servisní služby. Takže stačí aby lobisté ovládli systém poptávek pro výbětrová žízení a už se s tím fakticky nedá nic dělat.

Když by to bylo děláno skutečně fér, tak to bude nezávislé - samostatně stroje bez SW, samostatně SW - zejména operační systém a pak aplikační záležitosti jako jsou kancelážské aplikace a podobně. Pak by se našlo i dost komerčních subjektů, které by zvládali Linux (jako že ho většinou znají ze servroven). I když si nemuhu neodpustit poznámku, že školy by měly mít personál, který běžné práce údžby a správy sítě umí (co potom k sakru učí - MS Word a někdy i Excel?). No není divu asi stačí udělat si "řidičák na počítač" - a učitel informatiky je na světě. Ale víme jak je to s tím "řidičákem" má ve skutečnosti - jen MSO - našel se hotentot, který nám to dal na jevo.

Já jen doufám, že se najde ministr financí, který se nad těmito výdaji zamyslí a podá do této sféry lék - silné laxativum v podobě příkazu - co nejlaciněji - tedy nejlépe zcela zdarma a je to.

Najednou by se Linux, AOO a LO vyučoval. Nejspíš by zde nikdo podobné příspěvky jako pan Alex vůbec nepodával, protže by žádné důvody pro užívání placeného SW neexistovaly. To lze "odpovědně" jen tehdy, když papouškujeme cizí názory aniž bychom měli vlastní zkušenost, nebo razíme teorii že se kvalita musí zaplatit.

Existuje ale opačný příměr - nejlepší věci jsou zadarmo - ale to je moudro myslím z oblasti moderní hudby. A tahle muzika by měla prim - a stačí aby ministr financí byl férový - netrpěl úlitby ďáblu (nebo jsem měl napsat spíš finančnímu božstvu? :-)
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
18. 07. 2015, 00:00:19
Vidíte to moc jednoduše.

Učitel fyziky
Správce sítě
Učitel informatiky
Hotentot

(Pravda nemám "řidičák na počítač")
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
18. 07. 2015, 19:09:00
Myslím že nejsem sám kdo si někdy věci zbagatelizuje.

Víme že jste učitel (nyní víme že fyziky).
Víme že jste správce sítě.
Dalo se předpokládat že jste také učítel informatiky.

Co jsem netušil - že byste na sebe vztáhnul toho hotentota. Já měl na mysli konkrétní osobu, ale Vy to opravdu nejste. Ta narážka je pro mnoho lidí nejasná, ale jsou i tací, kteří vědí o kom to je.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
18. 07. 2015, 23:14:14
Já jsem ho na sebe nevztáhl, já jsem se k němu přidal - je to takové politické vyjádření postoje.

Jde o to, jestli se to chápe...
user avatar Adam Kalisz
Odpovědět
Město Livadeia přešlo na LibreOffice
5. 07. 2015, 21:02:26
@Petr Valach, nestyďte se a klidně video nékam nahrajte. :) napište odkaz sem do komentářů.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
5. 07. 2015, 23:50:16
Hehe :D Ani omylem :D http://www.slideshare.net/ExoSpacecz/presentations
user avatar Tomáš Matýs
Odpovědět
Město Livadeia přešlo na LibreOffice
12. 07. 2015, 16:50:04
Zdravím redakci a ostatní jenom jsem chtěl upozornit že vyšla nová zpráva u AOO. https://cwiki.apache.org/confluence/display/OOOUSERS/2015+July
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Město Livadeia přešlo na LibreOffice
12. 07. 2015, 18:39:29
Děkujeme, byť ta zpráva není zrovna nová. Osobně jsem zvědav, jestli se AOO dobere k verzi 4.1.2, a pokud ano, jestli to bude ještě v letošním roce.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz