Nová funkce LibreOffice 4.3: volitelné způsoby převodu textu

Calc Program Calc získává v LibreOffice 4.3 novou zajímavou funkci: uživatelsky volitelné způsoby převodu textu. Půjde tak nastavit, jak se má nakládat s textem v buňce.  

Zvolna se blížící vydání LibreOffice 4.3 bude znamenat řadu zajímavých novinek pro uživatele. Jednou z nich je i funkce, která přibyla do programu Calc a umožňuje si volit způsob převodu textu v buňce.

Pokud se použije buňka, v níž je obsažena textová hodnota, v nějakém numerickém výpočtu, může se text s jednoznačnou hodnotou převést na číslo (jako je to nyní), ale třeba také skončit s chybou, považovat textovou hodnotu za nulu nebo provést převod podle národního prostředí.

Eike Rathke doporučuje pro nové dokumenty používat generování chyby, aby bylo možné odhalit chybné hodnoty (dalším efektem je vyšší rychlost). V případě potřeby provádět převod lze použít explicitní konverzi, například funkcí VALUE().

(Jako ve škole) Průměr: 1.50 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar lp.
Odpovědět
Nová funkce LibreOffice 4.3: volitelné způsoby převodu textu
13. 06. 2014, 01:59:56
Osobně podobné funkce nepovažuji za přínos. Naopak. Pokud výsledky závisí na nastavení je to jen zdroj dalších, těžko odhalitelných chyb. Mimochodem, v některých výpočtech jsou texty ignorovány.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Nová funkce LibreOffice 4.3: volitelné způsoby převodu textu
27. 07. 2014, 22:16:24
Jsem toho názoru, že pokud se daný soubor otevírá a chová různě v závislosti na kompu, ve kterém je spuštěn, pak je to nestandardizované chování a někde je chyba. To, co se stane, např. s textem v buňce, nemá záviset na nastavení programu. Uživatel, který soubor tvoří, musí mít jistotu, že příjemce otevře soubor správně. Jak má kdo vědět, jaké nastavení kdo má?

Je to něco podobného, jako bylo v CorelDraw. Verze do X4 nevkládala do souboru informaci o použitém nastavení sprvy barev. Takže ten, kdo soubor otevřel, mohl akorát hádat, jak měl tvůrce správu barev nastavenou - pokud mu to někdo neřekl. Verze X5 a novější už tuto informaci přímo vkládají do souboru, takže se soubor otevře s nastavením, jaké měl tvůrce.

To je dobrá cesta a pokud změny tohoto ražení, pak aby se realizovaly podobně - tedy aby přímo v souboru byla informace o konfiguraci autora.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz