Nová správní rada TDF, Call for paper na konferenci LibreOffice 2020, nová stránka s rozšířeními

LO.png Po delší době je tu přehled aktualit ze světa LibreOffice. Nadace TDF si zvolila nové vedení. Otevírají se přihlášky pro přednášky na konferenci LibreOffice 2020. Na Univerzitě Palackého školí LibreOffice. Fanoušci LibreOffice mohou aktuální karanténu využít pro práci pro LibreOffice.   

Karanténa coby příležitost pomoci

Občané nejen České republiky čelí velké výzvě v podobě koronaviru COVID-19 a nebezpečí nakažením, způsobenému tímto virem. Mnoho zaměstnanců zůstává doma a nepracují. Je tedy unikátní příležitost využít neplánovaného volna a vypomoci projektu LibreOffice, byť krátkodobou, resp. jednorázovou akcí.

Jak na to?

Česká komunita LibreOffice, sdružená kolem nadace The Document Foundation, podala několik výzev na portále Umseumtam.cz. V tuto chvíli je zájem o tyto práce:

a další.

V případě zájmu kontaktujte prosím Zdeňka Crhonka z nadace The Document Foundation na adrese zcrhonek(at)gmail,com, či se přímo zaregistrujte na portále Umsemumtam jako dobrovolníci.

Call for Paper pro konferenci LibreOffice 2020 otevřeno

Jak už jsme vás informovali, ve dnech 13. až 16. října 2020 se v Norimberku koná společná konference LibreOffice a openSUSE. Konference se koná u příležitosti 10. výročí existence LibreOffice a 15. výročí openSUSE. Nyní lze zasílat návrhy na přednášky a workshopy, které se týkají LibreOffice, formátu ODF nebo projektu The Document Liberation, a to do 30. 6. 2020. Přihlášku lze podat prostřednictvím stránky opensuse.org. Témata jsou široká, zahrnují vývoj, dokumentaci, QA, lokalizaci, design, marketing a komunitní aktivity. Obsah příspěvků by neměl obsahovat materiály chráněné copyrightem, z důvodu natáčení a sdílení na Youtube.

Logo společné konference LibreOffice a openSUSE Logo společné konference LibreOffice a openSUSE

ČSOB vypomáhá LibreOffice

V rámci projektu Zapojím se neziskové organizace Byznys pro společnost se do výpomoci pro českou komunitu LibreOffice zapojila Miroslava Xodo z ČSOB. Tato banka je samozřejmě účastníkem tohoto projektu a umožnila paní Miroslavě strávit den překladem české mutace stránky libreoffice.org – fakticky šlo o poslední nepřeloženou část. O věci informoval Zdeněk Crhonek z nadace TDF na Twitteru LibreOffice.

Firmy zapojené do platformy Byznys pro společnost Firmy zapojené do platformy Byznys pro společnost

Je LibreOffice „základní verze MS Office“?

V souvislosti s uzavřením škol a nutnosti řešit výuku v domácích podmínkách se na webové stránce jisté základní školy na severní Moravě ukázala nabídka rodičům žáků, že si mohou stáhnout „základní verzi MS Office zdarma“, s odkazem na stránku LibreOffice.

Jaká je skutečnost?

LibreOffice není v žádném případě „základní verze“ konkurenčního kancelářského balíku. Je to plně vybavený kancelářský software pro komplexní kancelářskou práci, jenž obsahuje textový procesor, tabulkový procesor, prezentační a databázový manažer, editor vzorců a kreslicí aplikaci a řadu dalšího v jednom a všechny tyto aplikace, jež balík tvoří, jsou zcela srovnatelné s MS Office. Ba co víc, v leckterých parametrech a svou vybaveností jej i předčí. Porovnání jednotlivých balíků je na wiki stránce nadace TDF.

LibreOffice nevyrábí Microsoft, jde o jeho přímý konkurent. LibreOffice je vyvíjen komerčními firmami Collabora, CIB, RedHat, Google, SUSE, Canonical a dalšími a komunitou. Vývoj a propagaci koordinuje nadace The Document Foundation. LibreOffice je vyvíjen na otevřeném základě, jedná se o svobodný software šířený pod licencí Mozilla Public License, která umožňuje uživatelům jakékoliv využití v neomezené míře, taktéž i šíření a modifikaci zdrojových kódů aplikace, které jsou samozřejmě každému k dispozici. LibreOffice využívá jako jediný kancelářský software plně editovatelný a stabilizovaný výměnný formát, v tomto případě ODF, schválený jako ISO standard pro přenos kancelářských dokumentů, doporučovaný Evropskou komisí a Ministerstvem vnitra ČR. Použití tohoto formátu zaručuje stálost dokumentů bez ohledu na použitou verzi aplikace.

Zájemci si též mohou vyzkoušet online verzi LibreOffice (demo k vyzkoušení zde - na stránce dole si lze zřídit účet) a také mobilní aplikace, dostupné zdarma pro Android a iOS.

Velké uplatnění má LibreOffice ve výuce. Krom ušetřených prostředků se žáci naučí, jak správně používat kvalitní kancelářský software. LibreOffice je budoucnost, již nyní jej využívá odhadem 250 milionů uživatelů po celém světě, regionální i celostátní vlády v Evropě a jinde a s ohledem na Tallinskou deklaraci bude v Evropě růst poptávka po otevřených řešeních i na vládní úrovni. (Aktuálně slovenská administrativa řeší možné nasazení LO ve státní správě.)

Po odeslání výše uvedeného e-mailu ředitel školy zjednal nápravu.

LibreOffice se vyučuje na Univerzitě Palackého v Olomouci

Náš dlouholetý čtenář Martin Raus zůstává věrný open-source a LibreOffice. Na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde působí, plánuje na konec dubna 2020 jednodenní kurz Kancelářský balík LibreOffice jako alternativa Microsoft Office, jehož cílem je:

Kurz má seznámit účastníky s nekomerčním kancelářským balíkem LibreOffice, představit jeho jednotlivé části a poskytnout srovnání s všeobecně rozšířeným komerčním balíkem Microsoft Office. Kurz sestává z následujících částí: 1) Co to je LibreOffice - úvodní teoretické seznámení, historie, licence, co nabízí uživatelům, výhody a nevýhody ve srovnání s Microsoft Office. 2) Textový editor Writer - praktické seznámení a vyzkoušení 3) Tabulkový kalkulátor Calc - praktické seznámení a vyzkoušení 4) Prezentační nástroj Impress - praktické seznámení a vyzkoušení 5) Další nástroje - Draw, Formula, Base ? 6) Závěrečné shrnutí a diskuse Kurz zajišťuje Přírodovědecká fakulta.

Nutno poznamenat, že kurz je určený pro zaměstnance fakulty, především pak akademické pracovníky.

Podrobnosti ke školení LibreOffice na Univerzitě Palackého v Olomouci Podrobnosti ke školení LibreOffice na Univerzitě Palackého v Olomouci

Zvolena nová správní rada nadace TDF

Od 18. února 2020 začala pracovat nová sedmičlenná správní radave složení: Michael Meeks, Thorsten Behrens, Franklin Weng, Daniel Rodriguez, Cor Nouws, Lothar Becker a Emiliano Vavassori. Jejich zástupci jsou Nicolas Christener a Paolo Vecchi.

Členy představenstva se stali Daniel Armando Rodriguez, Lothar Becker, Emiliano Vavassori, Nicholas Christener a Paolo Vecchi.

Za předsedu představenstva byl zvolen Lothar Becker a za místopředsedu Franklin Weng.

Ti, kteří opustili představenstvo, zůstávají nadále členy TDF: Marina Latini (předsedkyně), Björn Michaelsen (místopředseda), Eike Rathke (člen) a Jan Holešovský, Simon Phipps a Osvaldo Gervasi (zástupci).

Členové předchozí i nynější správní rady, členského výboru a členové na konferenci FOSDEM 2020 Členové předchozí i nynější správní rady, členského výboru a členové na konferenci FOSDEM 2020

Chystá se nová stránka s rozšířeními a šablonami

Nadace The Document Foundation již řadu let provozuje stránku s rozšířeními a šablonami. Za vznikem a údržbou této stránky stojí Andreas Manthke. Tato stránka, celkem dle očekávání, patří mezi nejnavštěvovanější na webu LibreOffice.org. Nadace se však rozhodla pokročit dále a vybudovat novou stránku, postavenou na open-source CMS systému SilverStripe. Na něm běží i hlavní stránka LibreOffice. SilveStrip využívá designový model Controller, postavený na HTML, PHP a CSS.

Při práci na nové stránce čelili vývojáři zásadním výzvám:

  • Zjednodušit design,

  • vylepšit použitelnost pro autory a uživatele,

  • zdůraznit nabízená rozšíření,

  • usnadnit lokalizaci v mnoha jazycích.

Pro bližší informace o chystané stránce navštivte blog nadace.

Novinky ze světa LibreOffice připravujeme s českou komunitou LibreOffice CZ.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz