Nové příručky pro LibreOffice – Writer 7.3 a Custom Shape Tutorial

tdf.png V březnu 2022 byly vydány dvě nové příručky pro LibreOffice - Writer 7.3 a také zcela nová příručka Custom Shape Tutorial. Příručky budou dostupné v češtině.  

Průvodce LibreOffice Writer 7.3

Jean H. Weber a Kees Kriek z dokumentačního týmu LibreOffice aktualizovali Průvodce pro LibreOffice Writer 7.2. Nový Průvodce LibreOffice Writer 7.3 zahrnuje novinky, které byly do Writeru ve verzi 7.3 zahrnuty. Ty lze rozdělit na dvě části:

Změny viditelné změny v uživatelském rozhraní:

  • Vylepšení pro sledování změn (kapitola 3).

  • Úprava tiskového dialogového okna v macOS (kapitola 7).

  • Úprava dialogového okna Šablony (kapitola 10).

  • Aktualizace terminologie seznamů (kapitola 11 a další).

  • Menší úpravy nebo náhrady obrázků ve vybraných kapitolách.

Změny „pod kapotou“:

  • Nový způsob sledování změn v tabulkách a při přesunu textu.

  • Zvýšení výkonu při otevírání velkých souborů DOCX a XLSX/XLSM, zlepšení rychlosti vykreslování některých složitých dokumentů a zrychlení rychlosti vykreslování při použití back-endu Skia představeného s LibreOffice 7.1.

  • Vylepšení filtrů pro import/export.

  • Knihovny ScriptForge, které usnadňují vývoj maker, byly rozšířeny o různé funkce.

Obálka příručky LibreOffice Writer 7.3 Obálka příručky LibreOffice Writer 7.3

Průvodce Custom Shape Tutorial

Příručky pro LibreOffice bývají dílem celého týmu přispěvatelů. Tentokrát je tomu jinak. Regina Henschel, členka technického výboru OASIS Open Document Format for Office Application a nadace TDF, sama sepsala průvodce pro ty, kteří mají zájem vytvářet v LibreOffice vlastní tvary. LibreOffice poskytuje několik knihoven vlastních tvarů, například Základní tvary, Blokové šipky, Vývojový diagram, Písmomalba a další. V LibreOffice však nelze vytvořit vlastní tvar prostřednictvím uživatelského prostředí, protože k tomu LibreOffice neposkytuje patřičné nástroje. Příručku tak uplatní ti, kteří mají zájem o specifické tvary a jejich modifikace, mají potřebné matematické znalosti a také znalosti XML, aby mohli tyto tvary nadefinovat přímo ve zdrojovém kódu. Tak budou tyto tvary dostupné napříč LibreOffice.

Obálka příručky Custom Shape Tutorial Obálka příručky Custom Shape Tutorial

Ukázka z příručky Custom Shape Tutorial Ukázka z příručky Custom Shape Tutorial

Obě příručky lze stáhnout prostřednictvím naší stránky nebo stránky LibreOffice.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz