Nové vlastnosti OpenOffice.org 2.0

OpenOffice.org 2.0 je otevřený, multiplatformní kancelářský balík s velkým množstvím vlastností. Uživatelské rozhraní a funkce jsou velice podobné ostatním produktům na trhu, např. Microsoft Office nebo Lotus SmartSuite, ale narozdíl od těchto komerčních produktů je OpenOffice.org poskytován naprosto zdarma.  

Hlavní nové vlastnosti

Otevřený standardizovaný XML formát souborů (OASIS OpenDocument)

Od verze 2.0 používá OpenOffice.org jako výchozí formát souborů otevřený standard OASIS OpenDocument. Tento formát je nezávislý na dodavateli a aplikaci, tudíž zaručuje svobodu a nezáislost.

Kromě OpenOffice.org používá formát OASIS OpenDocument také open-source kancelářský balík KOffice a také sesterský kancelářský balík StarOffice. Formát souborů OASIS OpenDocument patří k formátům doporučeným Evropskou komisí.

Nové vícepanelové zobrazení

Nové vícepanelové zobrazení zvyšuje produktivitu a použitelnost OpenOffice.org. Vícepanelové zobrazení poskytuje všechny důležité nástroje a okna v jednotném, integrovaném a jednoduchém uživatelském rozhraní. Uživatelé Microsoft PowerPoint si na OpenOffice.org 2.0 rychle zvyknou.

Nové Automatické tvary (kompatibilní s Microsoft AutoShapes)

OpenOffice.org nyní podporuje Automatické tvary, které jsou velmi podobné Microsoft AutoShapes. Díky tomu se AutoShapes importují a zobrazí správně. Pro automatické tvary je možné měnit nejen velikost, ale i vzhled.

Více přechodů mezi snímky a animovaných efektů

OpenOffice.org nyní podporuje mnohem více animovaných efektů a přechodů mezi snímky. Máte tedy na výběr více možností při přípravě profesionálních prezentací. Vylepšená podpora efektů navíc zlepšuje kompatibilitu s Microsoft PowerPoint.

Vylepšený export PDF

V OpenOffice.org 1.1 byl představen export do formátu PDF. Verze 2.0 podporu PDF dále vylepšuje. V nové verzi je možné určit úroveň komprese vložených obrázků. Při exportu do PDF se navíc správně pracuje s náhledy obrázků a hypertextovými odkazy.

Vylepšená podpora databází

OpenOffice.org vždy obsahovala nástroje pro práci s databázemi, ale v minulých verzích byly velmi dobře skryté. OpenOffice.org 2.0 pracuje s databázemi jako s jinými typy souborů, např. novou databázi je možné vytvořit příkazem "Soubor - Nový". Pro nezkušené uživatele poskytuje OpenOffice.org průvodce, které pomohou s vytvořením databáze bez znalosti databází či SQL. Nově přidávaný databázový engine HSQLDB (založený na Javě) umožňuje vytváření "databázových dokumentů". Tyto jednoduché databázové soubory nevyžadují databázový server (např. MySQL či Adabas D), ale všechny informace (definice tabulek, data, dotazy, formuláře, sestavy) jsou uloženy v jednom XML souboru.

Průvodce hromadnou korespondencí

Nový průvodce hromadnou korespondencí ulehčuje rozeslání dopisu stovkám příjemců. Průvodce vás postupně provede celým procesem. Jako zdroj adres můžete použít různé zdroje dat.

Vylepšené počítání slov

Dříve bylo možné najít statistiky dokumentu jen v dialogu Soubor | Vlastnosti. Také nebylo možné zjistit počet slov v označeném textu. OpenOffice.org 2.0 toto omezení ruší. Nový dialog pro zjištění počtu slov naleznete v nabídce "Nástroje".

Podpora vnořených tabulek

OpenOffice.org 2.0 umožňuje vytvářet tabulky v tabulkách (vnořené tabulky). Tím se zlepšuje celková použitelnost a kompatibilita s Microsoft Word.

Podpora elektronických podpisů

Další novou vlastností je podpora elektronických podpisů dokumentů. OpenOffice.org používá certifikáty uložené ve standardních úložištích.

Podpora XForms

OpenOffice.org 2.0 umožňuje vytvářet formuláře založené na standardu W3C XForms. S pomocí XForms je velice snadné bez programování implementovat jednoduchou logiku formulářů.

Filtr pro WordPerfect

OpenOffice.org 2.0 obsahuje filtr pro WordPerfect vyvinutý open-source komunitou. Vítáme všechny vývojáře, kteří by se chtěli zapojit.

65 536 řádků v Calcu

OpenOffice.org 1.1 podporoval v sešitech pouze 32 768 řádků, což způsobovalo potíže při komunikaci s Microsoft Excel. Nová verze podporuje stejný počet řádků jako Microsoft Excel.

Vylepšená podpora kontingenčních tabulek

Průvodce daty v OpenOffice.org 2.0 (podobný kontingenčním tabulkám z Microsoft Excel) nyní umožňuje vytvářet nové seskupení, filtrovat data podle hodnot, zobrazovat místo absolutních hodnot rozdíly a procenta, apod.
Díky novému Průvodci daty je OpenOffice.org Calc velice schopný nástroj pro analýzu dat.

Nativní instalátory

OpenOffice.org 2.0 podporuje nativní instalační mechanismy. Například pro Microsoft Windows jsou poskytovány soubory .MSI a .CAB; pro Linux jsou k dispozici RPM nebo DEB soubory.
Pro uživatele se složitějšími požadavky na správu a instalaci poskytuje Sun nástroj pro správu konfigurací, který je součástí balíku StarOffice. StarOffice 8 také obsahuje nástroj pro převod maker.

Integrace s pracovním prostředím

Aplikace OpenOffice.org 2.0 se integrují do pracovního prostředí. OpenOffice.org tudíž vypadá stejně jako ostatní aplikace ve vašem systému. Na Windows XP vypadá stejně jako aplikace Windows a na Linuxu používá stejné uživatelské rozhraní jako Gnome nebo KDE.

Plovoucí panely nástrojů

Panely nástrojů jsou v OpenOffice.org 2.0 mnohem flexibilnější. Můžete je snadno přizpůsobit, přesouvat, ukotvit či uvolnit.

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz