Novinka LibreOffice 6.4: Automatická funkce Redact

lo60icon.png Jedním z příspěvků firmy Collabora do LibreOffice 6.4 je automatizovaný proces skrývání citlivých dat v dokumentu.  

Funkci Redact jsme se věnovali již v článku Redact: Redakční úpravy v LibreOffice 6.3. V aktualitě Automatizace funkce Redact, tiskovky v češtině a hledání místa konference 2020 jsme uvedli, že byla vytvořena automatizace tohoto nástroje. Ta se nakonec objevila v LibreOffice 6.4. Pojďme si ukázat, v čem je tato funkce nová.

Nová nabídka, nové okno

Ve Writeru, Calcu a Impressu přibyla v nabídce Nástroje položka Automaticky redakčně upravit. Při jejím použití se zobrazí okno jako na obrázku.

Prázdné okno Automatická redakční úprava Prázdné okno Automatická redakční úprava

Okno je prázdné, ale obsahuje několik tlačítek, kterými lze spravovat podmínky pro automatické skrytí textu, případně je exportovat či importovat. Pravděpodobně začnete stisknutím tlačítka Přidat cíl.

Nástroj si pamatuje definované podmínky. Pro opakované použití je tak stačí definovat pouze jednou.

V dalším okně nejprve pomocí rozbalovací nabídky Type: vyberte požadovaný typ cíle. Na výběr máte mezi obyčejným textem, regulárním výrazem a předdefinovanou podmínkou. Cíl pojmenujte, případně můžete nechat nabízený název. Do pole Content napište požadovaný obsah cíle a dále pomocí zaškrtávacích polí Case sensitive a Whole Words only určete, zda se podmínka má aplikovat pouze na celá slova, či zda se má dodržovat velikost písmen dle zadání.

Určení typu cíle: Text Určení typu cíle: Text

Stisknutím tlačítka Budiž se cíl uloží. Na přehledu pak vidíte, o jaký cíl jde a co je jeho obsahem. Pro malý počet cílů tak můžete ponechávat výchozí nastavení pojmenování, přehled o jednotlivých cílech získáte snadno pomocí okna Automatická redakční úprava.

Podobně můžete připravit i cíle typu regulární výraz, případně si vybrat některý z předdefinovaných typů.

Určení typu cíle: Regulární výraz Určení typu cíle: Regulární výraz

Výběr z předdefinovaných typů cíle Výběr z předdefinovaných typů cíle

Uložené cíle můžete upravovat či mazat pomocí příslušných tlačítek. Můžete také všechny nadefinované cíle uložit jako *.json soubor. Jednoduše stiskněte tlačítko Uložit cíle a určete umístění, kam se má soubor uložit. Můžete jej přenést třeba na jiný počítač a nastavení cílů zkopírovat po stisknutí tlačítka Načíst cíle.

Uložené cíle Uložené cíle

Aplikace automatické redakční úpravy se provede stisknutím tlačítka Budiž. Postup je pak již stejný jako při použití klasického způsobu: Otevře se modul Draw s obsahem vašich stránek, cíle budou se šedým podbarvením, abyste si mohli zkontrolovat jejich správnost.

Exportovaný dokument do modulu Draw Exportovaný dokument do modulu Draw

Následně můžete pomocí tlačítkové lišty Redakční úprava provést export dokumentu se skrytými poli.

Exportovaný finální dokument do souboru PDF Exportovaný finální dokument do souboru PDF

(Jako ve škole) Průměr: 1.25 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Guest
Odpovědět
Novinka LibreOffice 6.4: Automatická funkce Redact
19. 02. 2020, 16:36:32
Je to chybe len verzie pre Windows, že sa ignoruje rozlišovanie malých a veľkých písmen.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz