Novinky v LibreOffice 6.3 – obecné změny, Writer, Impress a Draw

LO.png Čtenářům předkládáme pravidelný seriál o novinkách, se kterými se mohou setkat v nové verzi LibreOffice. V tomto díle se podíváme na změny v uživatelském rozhraní a v modulech Writer, Draw a Impress.   

Změny v grafickém rozhraní

Novým uživatelům LibreOffice 6.3 se zobrazí informační banner.

Nový informační banner Nový informační banner

Novinkou je zobrazování tipů na každý den. V okně se zobrazují zajímavé návody, doporučení či upozornění. Okno se zobrazuje pouze při prvním spuštění LibreOffice za den.

Zobrazení tipu na každý den Zobrazení tipu na každý den

Do modulů Writer a Impress byla přidána nová funkce Redact, která umožňuje dokument redakčně upravit a skrýt citlivá data. Návod na jeho použití najdete v článku Redact: Redakční úpravy v LibreOffice 6.3.

Funkce Redact pro skrytí citlivého obsahu (wiki.documentfoundation.org) Funkce Redact pro skrytí citlivého obsahu (wiki.documentfoundation.org)

Uživatelé Notebookbaru mají nyní k dispozici další rozhraní nazvané Kompaktní karty pro Writer, Calc, Impress a Draw a Kontextová lišta pro Writer a Draw.

Obě rozhraní najdete v nabídce Zobrazit | Uživatelské rozhraní.

Nové rozvržení Notebookbaru – Kompaktní karty Nové rozvržení Notebookbaru – Kompaktní karty

Lišta Další ovládací prvky bylo odstraněno a jeho tlačítka přemístěna do lišty Ovládací prvky formuláře.

Sada ikon Sifr byla výrazně změněna. Řada ikon je subtilnějších, s tenčími okrajovými linkami.

Ikony motivu Karasa Jaga byly přepracovány z velikosti 22/22 px na 24/24 px.

Instalátor Windows 10 byl lehce změněn – instalační okno je širší a použitý font byl změněn z Tahoma o velikosti 8 bodů na Segoe UI s velikostí 9 bodů.

Šířku postranního panelu lze určit v expertním nastavení, a sice v řádku Office/UI/Sidebar/General/MaximumWidth (do vyhledávacího řádku stačí zadat „maximumwidth“ a položka se již snadno dohledá).

Nastavení maximální šířky Postranního panelu Nastavení maximální šířky Postranního panelu

Odrážkové seznamy se v Postranním panelu nazývají Odrážky a vedle jejich názvu se zobrazuje i podoba dané odrážky. Nicméně jak vidíte, ne vždy to funguje.

Odrážkové seznamy ve Stylistovi Odrážkové seznamy ve Stylistovi

Záložky v Draw a Calcu jsou nyní větší, zřetelnější a čitelnější.

Rozevírací vstupní řádek byl kvůli drobným grafickým problémům lehce přepracován.

Writer

Načítání dokumentu Writeru se výrazně zrychlilo, a to řádově. Uživatelé si změny mohou všimnout hlavně u dokumentů s velkým počtem záložek, obsahující rozsáhlé tabulky nebo vložená písma.

Urychlení načítání Writeru (wiki.documentfoundation.org) Urychlení načítání Writeru (wiki.documentfoundation.org)

Možnost Slova se dvěma POčátečními VElkými PÍsmeny v okně Automatické opravy (na záložce Výjimky) byla rozšířena na Slova se dvěma POčátečními VElkými PÍsmeny nebo jEDNÍM mALÝM tak, aby nedocházelo k automatickým náhradám slov jako iPhone, tRNA atd.

Vylepšené automatické opravy Vylepšené automatické opravy

Do kontextové nabídky Navigátora přibyla položka Odeslat osnovu do schránky. Akce se týká nadpisů, takže ji najdete v kontextové nabídce Nadpisy. Umožňuje zkopírovat nadpisovou strukturu včetně formátování do schránky pro další použití.

Aktualizace rejstříku již nezpůsobuje zešednutí (zneaktivení) tlačítek ZpětZnovu.

Při kopírování filtrované tabulky z Calcu do Writeru se zkopírují jen viditelné buňky.

Pozadí stránky nyní vyplňuje celou stránku bez ohledu na okraje stránky.

Text zarovnaný doleva psaný svisle nahoru (v buňkách tabulky či v rámci) se zarovnává přirozeně.

Porovnání dřívějšího a aktuálního chování kolmo orientovaného textu (wiki.documentfoundation.org) Porovnání dřívějšího a aktuálního chování kolmo orientovaného textu (wiki.documentfoundation.org)

Do Writeru lze nyní importovat seskupené tvary v grafech DrawingML z dokumentů ve formátu *.docx.

Nabídku Formulář lze nyní snadno upravit do podoby odpovídající Microsoft Office. Stačí zaškrtnout příslušné pole v okně Možnosti, v části LibreOffice Writer | Kompatibilita.

Nastavení nabídky Forumláře podle MS Office Nastavení nabídky Forumláře podle MS Office

Starší formulářové prvky jsou pohromadě v nabídce. Zájemce o bližší informace odkazujeme na wiki stránku Form controls in LibreOffice.

Formulář odpovídající MS Office Formulář odpovídající MS Office

Pole typu Vstupní pole na záložce Proměnné v okně Pole lze nyní upravovat místně (poklepáním na pole – předtím je nutné nastavit proměnnou).

Místní vložení vstupního pole do formuláře typu Proměnná Místní vložení vstupního pole do formuláře typu Proměnná

Impress a Draw

Nyní je v Impressu možné vybrat několik animací na záložce Animace v Postranním panelu a přemístit je (tedy změnit pořadí animací).

Byl vylepšen import SmartArt objektů ze souborů *.pptx. Pro zájemce o bližší informace odkazujeme na blogy Mikloše Vajny (zde, zde, zdezde).

Do Expertních nastavení přibyla volba WriteLayerStateAsConfigItem s výchozí hodnotou „true“. V takovém nastavení se stav vrstvy (viditelná/zamčená/tisknutelná) zapisuje do souboru settings.xml. Při nastavení na „false“ se stav vrstvy zapisuje do souboru styles.xml. Možnost „false“ se může hodit při využití makra pracujícího napříč vrstvami.

Byla opravena série chyb při pohybu přednastavených tvarů *.ooxml uvnitř dokumentu.

V další části se podíváme na další obecné změny a na novinky v modulech Calc, Math a Base.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar kamlan
Odpovědět
Novinky v LibreOffice 6.3 – obecné změny, Writer, Impress a Draw
30. 08. 2019, 10:29:23
Zrychlení načítání souborů je výborný [test na Libre 6.3.1.1 Win10]. Pro hodně pestře zformátované dokumenty (s vloženými grafickými objekty z Draw) to není tak znát, ale pro ty rozsáhlé tabulky je to fakt super.
Ale mám i pocit, že se vůbec celé Libre zrychlily, např. když se otevírá Expertní nastavení. Nebo nejpomalejší bylo v nastavení Nástroje/Možnosti/LibreOffice/Barvy aplikací a to mi též připadá rychlejší.

Co se týká Tipů dne tak ty jsou též dobrý. Za výborný nápad považuji, že se zobrazí ten den jen při prvním spuštění Libre, takže to není otravný. A kdyžtak se další zobrazení ten den dá nahodit v expertním nastavení. Stačí tam vyhledat "tipoftheday" a v nalezeném "org.openoffice.Office.Common" do "LastTipOfTheDayShown" zadat nulu a opět se ten den Tipy zobrazí.
Určitá nevýhoda Tipů je to, že se daná operace kterou Tip doporučuje, nenechá provést rovnou v dokumentu ve kterém se Tip zobrazil; a nenechá se text Tipu z okýnka Tipů zkopírovat ani do schránky. Asi u třetího zobrazeného tipu se mi stalo, že jsem chtěl onen Tip hned zkusit (bylo to nějaké nastavení ve Stylech) a nezapamatoval jsem si asi pět položek kam se v tom stylu proklikat :-). Sice jde třeba o můj deficit v paměti, ale alespoň zkopírování do schránky by podle mého názoru z okýnka Tipů jít mělo.

Za pochvalu jistě stojí i export do PDF/A-2b, neb konečně to neotravuje s hlášením, že pro nějaké obrázky či objekty z Draw nelze udělat průhlednost :-).
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Novinky v LibreOffice 6.3 – obecné změny, Writer, Impress a Draw
1. 09. 2019, 21:25:56
Díky za komentář a postřehy :).
user avatar strepon
Odpovědět
Re:Novinky v LibreOffice 6.3 – obecné změny, Writer, Impress a Draw
3. 09. 2019, 22:07:02
Kopírování tipů do schránky jsem zkusil nahlásit (https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=127317).
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Novinky v LibreOffice 6.3 – obecné změny, Writer, Impress a Draw
4. 09. 2019, 04:38:48
Původně se z dialogů kopírovat nedalo. Tedy až na dialog "O aplikaci" odkud se dala nakopírovat verze LO - pokud vím tak vždy.

Později to šlo a bylo to opravdu užitečné - alespoň pro mne. Tato vlastnost se ztratila s verzí 6. Přestože moc lidí asi z dialogů nekopíruje tak já docela často a jak vidím i třeba kamlan a bude nás víc.
user avatar strepon
Odpovědět
Re:Re:Novinky v LibreOffice 6.3 – obecné změny, Writer, Impress a Draw
7. 09. 2019, 23:13:26
Stačilo říct, je opraveno a z tipů půjde kopírovat od verze 6.3.3 - díky za nápad!
user avatar Mikeš
Odpovědět
vím, že to SEM nepatří
2. 09. 2019, 14:29:16
Má někdo další problém s "Fórem"? Když jsem přihlášen a vstoupím na "Fórum" tak mě stránky vedou jako nepřihlášeného a nemůžu pomoci s problémem :(. Vyzkoušeno na Linux ubuntu budgie 19.04 FF, chromium; Win 10 FF, chrome, explorer; Win 7 explorer.
user avatar Mikeš
Odpovědět
vím, že to SEM nepatří
2. 09. 2019, 14:54:13
Koukám že, že přihlášení do "Fóra" funguje, jen jsem netušil, že musím kliknout nahoře na odkaz "Fórum" a tam se pak přihlásit. Potom už zůstanu ve "Fóru" přihlášený. Od kdy to tak je?
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:vím, že to SEM nepatří
4. 09. 2019, 06:55:47
Dvojí přihlášení? Dle mne věky.
user avatar imcon
Odpovědět
Novinky v LibreOffice 6.3 – obecné změny, Writer, Impress a Draw
30. 10. 2019, 14:30:45
V Draw zmizely oddělovače mezi záložkami vrstev a je to nyní nepřehledné. Nepoznáte která vrstva je která (nepoznáte záložky), texty jsou prostě vedle sebe.

Nevím jestli je to bug nebo nějaký "designerský" záměr.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Novinky v LibreOffice 6.3 – obecné změny, Writer, Impress a Draw
30. 10. 2019, 15:38:03
Mně se pod každou záložkou zobrazuje zvýraznění. Možná záleží na použitém desktopovém rozhraní?

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz