Novinky ve světě Linuxu a open source v dubnu 2014

Linux Vydání Ubuntu 14.04, GNOME 3.12 či Firefoxu 29, otevření další části .NET, ale také velmi vážná bezpečnostní chyba v OpenSSL – to byly hlavní události ve světě Linuxu a open source v dubnu 2014.  

Duben 2014 byl nejen ve znamení nových verzí linuxové distribuce Ubuntu a řady různých aplikací, ale poznamenalo ho i odhalení bezpečnostní chyby v OpenSSL. Na našem portálu LinuxEXPRES jsme o významných událostech informovali:

  • GNOME 3.12: Ve znamení lepší správy softwaru
    Ani v posledním půlroce vývojáři desktopového prostředí GNOME nezaháleli a připravili pro uživatele celou řadu novinek. Mezi ty nejzajímavější patří správa softwaru od jeho instalace přes aktualizaci až po jeho třídění. Novinek je ale celá řada jak v samotném prostředí, tak aplikacích. Jen ta podpora Waylandu ještě není 100% dokončena.
  • Microsoft otevírá další technologie .NET
    Společnost Microsoft ohlásila na konferenci Build 2014 otevření dalších technologií .NET. Současně s firmou Xamarin (kde působí Miguel de Icaza) založila .NET Foundation, která bude řídit další vývoj těchto technologií.
  • Slider otevře Hadoop širokému spektru aplikací
    Do kódu Apache Hadoop byl začleněn framework Slider. Ten umožní širokému spektru aplikací bez úprav využívat Hadoop jako své úložiště.
  • Novinky ze světa Wine
    V tomto seriálu, který bude vycházet jednou měsíčně se dozvíte, co nového se stalo ve světe Wine. Neočekávejte přepisy changelogů, ale spíše rozebrání různých zajímavých novinek, problémů a připravovaných funkcí tohoto (ne)emulátoru Windows.
  • Závažná chyba v OpenSSL
    V knihovně OpenSSL byla objevena závažná chyba, která umožňuje číst z paměti procesu data včetně soukromého klíče. Aktualizujte tedy na opravenou verzi co nejdřív.
  • Vyjde česká kniha o LibreOffice, Ubuntu nebude vyhledávat na Amazonu
    Služba pro sdílení souborů mezi počítači Ubuntu One končí. Vlastimil Ott připravuje knihu o programu LibreOffice Writer. Ubuntu již nebude vyhledávat na Amazonu, pokud mu to nedovolíte. V indickém Tamilnádu přecházejí na Linux. A vznikl nový projekt s cílem „osvobodit“ staré dokumenty uložené v proprietárních formátech.
  • Roundcube 1.0.0
    Webový poštovní klient Roundcube se po letech vývoje dočkal verze 1.0.0. Ta neznamená žádný funkční přelom, oproti poslední předchozí verzi 0.9.5 se především dolaďovaly existující funkce.
  • Ubuntu Server 14.04 cílí na cloud a mikroservery ARM
    Připravovaná distribuce Ubuntu Server 14.04 LTS bude výrazně zaměřena na cloudové technologie. Hodně si Canonical slibuje také od mikroserverů na architektuře ARM.
  • Ubuntu 14.04 LTS „Trusty Tahr“
    Nová verze linuxové distribuce Ubuntu (včetně odvozenin, tedy například Kubuntu nebo Lubuntu) je tady. Verze 14.04 je označena jako LTS, tedy s dlouhodobou podporou.
  • Rostliny jako open source
    V rámci Open Source Seed Initiative bylo představeno 29 odrůd rostlin, na něž se vztahuje copyleftová licence. Cílem je, aby tyto rostliny zůstaly navždy svobodné a nikdo si na ně nemohl nárokovat patenty nebo proprietární licence.
  • Několik slov o Ubuntu One a přehled možných alternativ
    Canonical oznámil 2. dubna ukončení služeb Ubuntu One. Konkrétně jde o Ubuntu One Music pro streamování hudby a Ubuntu One Files jako osobní cloud. Obě v létě bez náhrady končí.
  • LinkedIn uzavírá své API
    Přestože je dnes trendem spíše otevírání a zpřístupňování API, služba LinkedIn jde opačným směrem. K API budou mít přístup pouze vybraní partneři.
  • Ubuntu 14.04 LTS: jasná volba pro ty, kdo nechtějí experimenty
    Ve čtvrtek 17. dubna vyšla další verze linuxové distribuce Ubuntu. Tentokráte se jedná o verzi s rozšířenou podporou na celých 5 let (LTS). Verze s dlouhodobou podporou se také obvykle instaluje začátečníkům, výrobci notebooků ji instalují do svých přístrojů a časem se dostane i na většinu serverů. Zopakuje úspěch svého předchůdce?
  • Open source v nemocnicích v Polsku a Španělsku
    Varšavská univerzitní nemocnice si vyvíjí integrovaný informační systém založený na open source. Největší španělská síť nemocnic zase rozjíždí pilotní otevřené portálové řešení, které je součástí projektu Coco Cloud.
  • Mozilla Firefox 29: změny hlavně v uživatelském rozhraní
    Dnes vydaná verze 29 webového prohlížeče Mozilla Firefox především mění uživatelské rozhraní, ale vylepšuje také podporu HTML5 a utajuje seznam pluginů.
  • Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
    Situace kolem OpenSSL by se neměla opakovat, Linux Foundation bude klíčové projekty podporovat. Vyšla nová verze WordPressu 3.9 „Smith“. Novou verzi má také prostředí Cinnamon. Opensource nástroj Epoptes používá více než 500 řeckých škol. A škola ve švýcarském Villmergenu používá Ubuntu již od roku 2008.
(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz